Kolejna spółka do prywatyzacji

2010-01-20 12:38

Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosiło 18 stycznia 2010 r. wszystkie zainteresowane podmioty do wzięcia udziału w negocjacjach w sprawie sprzedaży spółki Przedsiębiorstwo Budownictwa Elektroenergetycznego Elbud Gdańsk SA. Inwestorzy będą mogli nabyć 860 411 akcji (95,6% kapitału zakładowego) spółki. Termin składania pisemnych odpowiedzi upływa 1 marca 2010 r. o godz. 12:00.

Zgodnie z art. 36 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, uprawnionym pracownikom przysługuje prawo do nieodpłatnego nabycia do 15% akcji spółki objętych przez Skarb Państwa w dniu wpisania spółki do rejestru. Minister Skarbu Państwa przewiduje możliwość zbycia akcji nienabytych przez uprawnionych pracowników wyłonionemu w trybie wszczętej procedury negocjacji inwestorowi, w przypadku wygaśnięcia prawa uprawnionych pracowników do nieodpłatnego nabycia tych akcji.

Działalność Przedsiębiorstwa Budownictwa Elektroenergetycznego Elbud Gdańsk opiera się na dwóch podstawowych filarach: pierwszy to usługi budowlane w branżach telekomunikacyjnej, energetycznej i budownictwa ogólnego; drugi filar to produkcja i sprzedaż słupów betonowych, fundamentów prefabrykowanych i innych elementów dla energetyki, telekomunikacji i budownictwa ogólnego. Spółka produkuje i sprzedaje elementy konstrukcyjne dla potrzeb energetyki i telekomunikacji (m. in. żerdzie wirowane służące do budowy linii energetycznych, zastosowane w liniach niskiego i średniego napięcia oraz jako słupy oświetleniowe, prefabrykaty w postaci fundamentów służące do posadowienia słupów kratowych oraz wież). Elbud zajmuje się także budową farm elektrowni wiatrowych. Udział w przychodach z poszczególnych gałęzi działalności kształtuje się w następujący sposób: wytwórnia prefabrykatów przynosi 20% przychodów, dział usług budowlanych 55% przychodów, a dział telekomunikacji 8% przychodów.
Spółka posiada znaczącą pozycję rynkową w segmencie produkcji i sprzedaży elementów konstrukcyjnych dla energetyki, telekomunikacji i budownictwa ogólnego. Udział w tym rynku wynosi ok. 30-40%. Na rynku jest 5 firm produkujących żerdzie wirowane, udział Elbudu w rynku wynosi ok. 10%. W przypadku fundamentów w Polsce są trzy firmy, które je produkują, a udział Elbudu w rynku spółka szacuje na 40%. Elbud jest też jednym z kluczowych podmiotów w Polsce budujących farmy elektrowni wiatrowych, posiada 8-10% udziałów w rynku. Dodatkowo spółka prowadzi prace na rzecz operatorów telefonii komórkowej (ok. 0,5 -1,5% udziału w rynku) oraz na rzecz budownictwa energetycznego (ok. 0,5-1 % udziału w rynku).
Głównymi klientami spółki są zakłady energetyczne, hurtownie, które m.in. sprzedają elementy produkowane przez Elbud, a także bezpośredni wykonawcy prac budowlanych i energetycznych, inni inwestorzy i operatorzy telefonii komórkowej.
Ze względu na duże zainteresowanie elektrowniami wiatrowymi małej mocy (budowanymi na potrzeby gospodarstw domowych i małych zakładów) spółka planuje rozpoznanie możliwości wykonywania takich elektrowni na terenie Polski. Plany inwestycyjne z tym związane to zakup maszyn niezbędnych do prawidłowego wykonywania prac np. koparek, samochodów wywrotek, dźwigów, walców drogowych itp. Rozwój rynku związany jest też z planowanymi inwestycjami w infrastrukturę energetyczną oraz rozwój energii odnawialnej. Spółka działa także jako wykonawca infrastruktury dla telefonii komórkowej.

Więcej informacji o prywatyzacji spółki...

Kontakt dla inwestorów:
Ministerstwo Skarbu Państwa
Centrum Relacji Inwestorskich
Aleksandra Karpowicz
e-mail: inwestor@msp.gov.pl
tel.: (22) 695 90 01 lub 695 90 02

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej