Jaki był 2010 dla...

2011-01-04 12:52
Składy budowlane VOX
Autor: Składy Budowlane VOX

Początek roku to tradycyjny czas podsumowań i prognoz. W zależności od pozycji zajmowanej na rynku, oceny te nieraz różnią się między sobą, analizy zwracają uwagę na różne aspekty i zjawiska. Oczywiście, największą wyrocznią w kwestii wskaźników i danych statystycznych jest GUS, chociaż jest też wiele zastrzeżeń do metodologii powstawania tych analiz. Poniżej prezentujemy ocenę 2010 i prognozę 2011 roku przez jednego z graczy na rynku materiałów budowlanych...

Jaki będzie rynek budowlany w 2011 roku – prognoza firmy Składy Vox

Rok 2010 był trudnym rokiem dla branży budowlanej. Najwięcej pracy miały firmy budujące drogi, realizujące projekty dofinansowane ze środków UE oraz wykonujące inwestycje związane z Euro 2012. Powoli podnosił się z recesji rynek mieszkaniowy.

Warunki inwestycji budowlanych spowodowały ogromną walkę konkurencyjną, walkę o każdy niemal przetarg. W konsekwencji inwestorzy mogli sporo zaoszczędzić w przeciwieństwie do firm wykonawczych, którym trudno było zakończyć inwestycję bez straty. Nie bez znaczenia był fakt używania najtańszych, często gorszych jakościowo materiałów budowlanych.

Zobacz koniecznie: Spada koniunktura w budownictwie 
                                     W 2011 roku sektor budowlany w Polsce wzrośnie o 3,2%

W nadchodzącym roku sytuacja firm wykonawczych nie poprawi się. Firmy te znacząco dotknie wzrost szeroko rozumianych kosztów budowy. Regularne wzrosty kar za nieterminowo realizowane umowy, wydłużające się terminy gwarancji nawet do 6 lat przy braku wsparcia ze strony producentów, spowodują działania konkurencyjne wykonawców oparte nie tylko na zaniżaniu cen, ale co niepokojące na braku bezpieczeństwa realizacji kontraktu. Tak postrzegana konkurencyjność doprowadzić może do połączenia braku rentowności i płynności finansowej, a w efekcie do upadku wielu firm wykonawczych. Z problemem tym zetkną się szczególnie średnie i małe firmy realizujące projekty na prawach podwykonawców.

Natomiast producenci materiałów budowlanych chcą zarabiać i będą robić wszystko w kierunku, aby tak się stało.
- Moim zdaniem – mówi Konrad Sękowski, pełnomocnik ds. inwestycji Składy Vox - będą szukać sposobów na zwiększenie sprzedaży towarów dobrych jakościowo z tzw. średniej i wyższej półki, a zatem droższych. Będzie drożej, ale lepiej, bezpieczniej i ostatecznie z korzyścią dla wszystkich, szczególnie dla ostatecznych użytkowników. Natomiast klienci nastwieni tylko na ceny zawsze znajdą coś dla siebie w licznych promocjach i wyprzedażach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej