II Forum Przestrzenie Miejskie

2015-08-05 16:11
Miejska przestrzeń publiczna portu w Marsylii
Autor: brak danych Europejska nagroda dla miejskiej przestrzeni publicznej, I miejsce: rewitalizacja starego portu w Marsylii (Francja), Michel Desvigne Paysagiste MDP, Foster + Partners, Tangram, INGEROP, AIK, projekt 2011, zakończenie prac 2013

Jak pomysł dobry, to można liczyć, że będzie kontynuacja. Tak stało się z konferencją naukową Forum Przestrzenie Miejskie, które po ubiegłorocznym sukcesie, będzie miał w roku 2015 swoją drugą edycję. II Forum Przestrzenie Miejskie otrzymało podtytuł: Infrastruktura mieszkaniowa, kulturalna i rekreacyjno-sportowa w polskich miastach. Data wydarzenia – 16 września 2015, miejsce – warszawskie Centrum EXPO XXI.

Drugie Forum Przestrzenie Miejskie (podobnie jak pierwsze) będzie dotyczyło przestrzeni miejskiej i jej funkcji w aspekcie sukcesów, ale i porażek oraz  nowych wyzwań. Przypomnijmy, że ideą organizacji tego spotkania jest budowanie platformy wymiany myśli i doświadczeń wszystkich odpowiedzialnych za jakość życia w przestrzeniach miejskich – władz samorządowych, architektów, projektantów, socjologów oraz przedsiębiorców i producentów.

Tegoroczna konferencja będzie podzielona na trzy panele dyskusyjne. Tematyka wystąpień będzie skupiać się wokół min. pojęć:  miasto, przestrzeń, kultura, infrastruktura rekreacyjno-sportowa, ustawa krajobrazowa, jakość życia, potrzeby seniorów, fundusze unijne 2014-2020, infrastruktura mieszkalnictwa oraz zrównoważony rozwój .

Podczas I sesji głównym tematem będą inwestycje w infrastrukturze kulturalnej i rekreacyjno-sportowej. Ożywienie kulturalne przestrzeni miasta, zwiększenie jego funkcji użytkowej przy zastosowaniu środków artystycznych jest w stanie powołać do życia potencjalnie nowe lokalizacje na kulturalnej mapie miasta. Podczas swoich wystąpień eksperci postarają się odpowiedzieć m.in. na pytania: - jaka jest miejska polityka kulturalna? - czy infrastruktura sportowo-rekreacyjna jest warunkiem rozwoju aktywności ruchowej społeczeństwa?
Drugi panel Forum skoncentruje się na omówieniu Ustawy krajobrazowej – czy dzięki niej nastał nowy ład? –  jak wygląda „dziś i jutro”? –  jak uporządkować przestrzeń publiczną miast w kontekście tej ustawy? –  jak wygląda ochrona obszarów cennych przyrodniczo (głównie parków krajobrazowych oraz obszarów chronionego krajobrazu).
Podczas trzeciej części konferencji uczestnicy i paneliści będą dyskutować o nowych funkcjach osiedli w miastach XXI wieku. Zostaną poruszone m.in. zagadnienia: – środowisko mieszkaniowe w zrównoważonym rozwoju miast i osiedli,  przebudowa - modernizacja - rewitalizacja budynków wielkopłytowych jako jedna z form zaspakajania potrzeb mieszkaniowych, – jakość życia w przestrzeni publicznej miast (osiedla mieszkaniowe, zieleńce, podwórza, działania wspólnot i spółdzielni, skwery, parki, place i ulice).

Z założenia, również II Forum Przestrzenie Miejskie ma być spotkaniem „ponad podziałami”, okazją do dyskusji oraz wymianą inspiracji i doświadczeń między ekspertami. Organizatorami tego przedsięwzięcia są TARGI WARSAW BUILD oraz ART. MEDIOS – Szkolenia i Konferencje.
Program II Forum Przestrzenie Miejskie >>

II Forum Przestrzenie Miejskie
Autor: ART M - szkolenia i konferencje
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej