Fotowoltaika będzie obowiązkowa. To nowy plan UE

2022-06-10 14:35
Fotowoltaika będzie obowiązkowa
Autor: Getty Images Fotowoltaika będzie obowiązkowa - ma to przyspieszyć dekarbonizację UE i jak najszybciej zmniejszyć jej zależność od importu rosyjskiego gazu i ropy

Fotowoltaika ma być obowiązkowa. To pomysł Komisji Europejskiej na szybkie zmniejszenie zależności Unii Europejskiej od importu rosyjskich surowców energetycznych. KE zaprezentowała plan REPower EU, który zakłada wprowadzenie obowiązku montażu paneli fotowoltaicznych w krajach UE. Od kiedy fotowoltaika ma być obowiązkowa w Polsce?

Spis treści

  1. Plan REPower EU oznacza obowiązek montażu fotowoltaiki
  2. Od kiedy fotowoltaika w Polsce będzie obowiązkowa?
  3. Obowiązek montażu fotowoltaiki ma przyśpieszyć dekarbonizację
  4. Fotowoltaika obowiązkowa? A rośnie liczba odmów przyłączenia do sieci
  5. Fotowoltaika w Polsce i Unii Europejskiej - raport

Plan REPower EU oznacza obowiązek montażu fotowoltaiki

Plan REPower EU zaprezentowany przez Komisję Europejską zakłada wprowadzenie w najbliższej przyszłości obowiązku montażu systemów fotowoltaicznych na budynkach publicznych i komercyjnych, a nawet domach.

Ponadto, w ramach programu UE proponuje, aby w każdej gminie liczącej ponad 10 tys. mieszkańców powstała przynajmniej jedna energetyczna wspólnota.

UE postuluje również wdrażanie przez kraje członkowskie odpowiednich programów, które zwiększą opłacalność fotowoltaiki oraz obniżą koszty za energię wśród mniej zamożnych odbiorców. Tymczasem w Polsce od 1 kwietnia 2022 obowiązuje net-billing, to nowy program, który jest mniej opłacalny od wcześniejszego systemu opustów. W związku z tym program Mój Prąd 2022 nie cieszy się dużym zainteresowaniem. Więcej w poniższych artykułach.

Od kiedy fotowoltaika w Polsce będzie obowiązkowa?

Fotowoltaika ma być obowiązkowa:

  • od 2026 roku dla wszystkich nowych obiektów publicznych i komercyjnych o powierzchni użytkowej ponad 250 m²,
  • od 2027 roku obowiązek ma objąć istniejące budynki publiczne i komercyjne o powierzchni użytkowej ponad 250 m²,
  • od 2029 roku obowiązek montażu fotowoltaiki ma objąć wszystkie nowe domy.

Obowiązek montażu fotowoltaiki ma przyśpieszyć dekarbonizację

Plan REPower EU ma przyspieszyć dekarbonizację Unii Europejskiej i jak najszybciej zmniejszyć zależność UE od importu rosyjskiego gazu i ropy. Według założeń Komisji Europejskiej inwestycje w odnawialne źródła energii w 2030 roku mają odpowiadać za 45% konsumpcji energii elekt w UE.

Proces ten wymaga ułatwienia i przyspieszenia procesu uzyskiwania pozwoleń, który wydłuża czas przygotowania projektów do budowy. W Polsce rozwój elektrowni fotowoltaicznych jest od strony technicznej wstrzymywany przez brak dostępności mocy przyłączeniowych i stanem infrastruktury sieciowej. Polscy deweloperzy bardzo często spotykają się z odmowami warunków przyłączenia do sieci dla nowych projektów wydawanych przez Operatorów Sieci Dystrybucyjnej.

Fotowoltaika obowiązkowa? A rośnie liczba odmów przyłączenia do sieci

Aby fotowoltaika w Polsce w ciągu najbliższych kilku lat rozwijała się tak jak dotychczas potrzebna jest ogromna inwestycja w infrastrukturę sieci elektroenergetycznej, a to niestety strefa bardzo niedoinwestowana. Reasumując, dalszy rozwój fotowoltaiki w Polsce uzależniony będzie m.in. od skuteczności usuwania ograniczeń infrastrukturalnych i lokalizacyjnych, ale też zwiększenia oporności na zakłócenia łańcuchów dostaw, przez krajowe inwestycje w przemysł produkcji urządzeń i innowacje technologiczne.

Fotowoltaika będzie obowiązkowa
Autor: Instytut Energetyki Odnawialnej Powody wskazane przez ankietowane firmy, dla których rozwój rynku fotowoltaicznego w Polsce może wyhamować Link: Kliknij i powiększ

Fotowoltaika w Polsce i Unii Europejskiej - raport

Rok 2021 zakończył się spektakularnym sukcesem branży fotowoltaicznej w Polsce - czytamy w raporcie Instytutu Energetyki Odnawialnej. Moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec 2021 roku wyniosła 7,6 GW, a przyrost nowych mocy wynosił ponad 3,7 GW (tempo wzrostu rynku przekroczyło 105%). Ogromny wkład, tak jak w poprzednich latach, mieli prosumenci indywidualni (niemal 80% udziału w rynku). Wymierne efekty przyniósł też system aukcyjny – pierwszy gigawat mocy w farmach fotowoltaicznych oddaje już energię do sieci.

Na koniec 2021 roku moc instalacji fotowoltaicznych w krajach Unii Europejskiej wyniosła 158 GW, co oznacza przyrost 21,4 GW (tempo wzrostu rynku wyniosło ponad 15%). Polska najprawdopodobniej znalazła się na drugim miejscu (za Niemcami) pod względem przyrostu mocy zainstalowanej PV w Unii Europejskiej. Instytut Energetyki Odnawialnej nazywa ostatnie 10 lat rozwoju branży „złotą dekadą polskiej fotowoltaiki”.

Łączne obroty na rynku fotowoltaiki w 2021 zostały oszacowane na 16,7 mld zł, w tym wartość rynku samych nakładów inwestycyjnych wynosiła ok. 15,4 mld zł. Prognozuje się, że w 2022 roku obroty handlowe fotowoltaiki wzrosną i wyniosą ponad 20 mld zł, a wartość rynku inwestycji PV będzie kształtowała się na poziomie 19 mld zł.

Według przeprowadzonej przez IEO najnowszej prognozy mocy zainstalowanych w fotowoltaice, rynek fotowoltaiczny w najbliższych latach utrzyma swoją dynamikę rozwoju dzięki szybkiemu przyrostowi mocy w farmach fotowoltaicznych. Już na koniec tego roku moc wszystkich zainstalowanych źródeł fotowoltaicznych może wynieść 12 GW. Zgodnie z przewidywaniami moc 20 GW w fotowoltaice zostanie osiągnięta w 2025 roku, a w 2030 skumulowana moc zainstalowana może wynieść nawet 28,5 GW.

Fotowoltaika będzie obowiązkowa
Autor: Instytut Energetyki Odnawialnej Skumulowana moc zainstalowana w fotowoltaice zgodnie z nową definicją MIOZE - stan na koniec I kw. 2022 Link: Kliknij i powiększ

Źródło: komunikat Vosti, raport Instytutu Energetyki Odnawialnej, redakcja

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej