Dwa odcinki A4 i 560 mln zł oszczędności?

2009-09-08 14:08
A4 - budowa odcinka Kraków-Szarów
Autor: Ministerstwo Infrastruktury

W rzeszowskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - 7 września 2009 roku - zostały otwarte oferty z kwotami, za jakie wykonawcy zobowiązali się zaprojektować i wybudować autostradę A4 na odcinkach Jarosław-Radymno (25 km) i Radymno-Korczowa (22 km). To pierwsze otwarcie ofert na realizację autostrady A4 na Podkarpaciu.

Autostrada A4 to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych rządowego "Programu Budowy Dróg Krajowych w latach 2008-2012". Jej 47-km fragment realizowany w systemie "Projektuj i Buduj" został podzielony na dwa odcinki, z których dla każdego prowadzone było oddzielne postępowanie przetargowe. Ogólny kosztorys GDDKiA zakładał koszt inwestycji od Jarosławia do Korczowej na poziomie 2,35 mld złotych. Jednak już dziś możemy prognozować oszczędności w realizacji dwóch odcinków na poziomie ok. 560 mln zł. Ostatecznie wybrane zostaną oferty zawierające najkorzystniejszy bilans ceny i długości okresu gwarancji jakości.
Podpisanie umowy z wykonawcami dla poszczególnych odcinków planowane jest jesienią. Termin realizacji to kwiecień 2012 r.

Inwestycja będzie polegać na budowie dwujezdniowej autostrady o przekroju poprzecznym 2x2 (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu) z szerokim pasem dzielącym, umożliwiającym rozbudowę drogi do przekroju poprzecznego 2x3. Wykonawca zobowiązany będzie do wykonania dokumentacji projektowej, w tym projektów budowlanych, uzyskania w imieniu inwestora wymaganych decyzji administracyjnych oraz wykonania robót budowlanych niezbędnych do oddania do użytkowania objętego zamówieniem odcinka autostrady.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej