Dopłaty do węgla 2022 - od kiedy i dla kogo dofinansowanie? Ustawa o dopłatach przyjęta

2022-07-04 10:36

Dopłaty do węgla 2022 to już fakt. Senat poparł cenę gwarantowaną na zakup węgla dla gospodarstw domowych oraz dopłaty do węgla dla firm, które zdecydują się na sprzedaż węgla po regulowanej cenie, a Sejm uchwalił ustawę. Na rekompensaty dla sprzedawców węgla rząd chce przeznaczyć 3 mld zł. Powstanie też obowiązkowa baza danych dla chętnych do zakupu węgla. Dla kogo pomoc do zakupu opału w sezonie grzewczym? Od kiedy ruszają dopłaty do węgla? Od kiedy można składać wnioski? Jakie warunki trzeba spełnić?

Ważne

Senat przyjął ustawę o dopłatach do węgla z 7 poprawkami. Za podjęciem uchwały z poprawkami głosowało 59 senatorów, jeden był przeciw, a 37 wstrzymało się od głosu. Senatorowie skreślili przepisy nowelizujące ustawę o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych, gdyż zostały one dodane w trakcie prac sejmowych i wykraczają poza materię przedłożenia rządowego. Doprecyzowali też, że szef Krajowej Administracji przekazuje, na wniosek zarządcy rozliczeń wskazane w ustawie dane identyfikacyjne przedsiębiorców uprawnionych do otrzymania rekompensaty. Pozostałe zmiany mają charakter legislacyjny - czytamy na stronie senat.gov.pl.

Spis treści

  1. Cena gwarantowana za węgiel - ile wyniesie?
  2. Od kiedy dopłaty do węgla 2022?
  3. Dla kogo program dopłat do węgla? Jakie warunki trzeba spełnić
  4. W ramach dopłat maks. 3 tony węgla
  5. Większe dopłaty do węgla dla sprzedawców. Od kiedy wnioski?
  6. Dopłaty do węgla 2022 z powodu astronomicznych cen

Cena gwarantowana za węgiel - ile wyniesie?

Cena gwarantowana za węgiel dla gospodarstw domowych została ustalona na poziomie 996,60 zł brutto za tonę węgla, na 3 tony dla każdego gospodarstwa domowego. Jest to cena średnia według danych GUS za poprzedni rok.

Od kiedy dopłaty do węgla 2022?

Po przyjęciu ustawy przez Sejm i Senat czekamy na podpis prezydenta. Po 14 dniach od podpisu ustawa wejdzie w życie. Przewiduje się, że rządowy program dopłat do węgla dla gospodarstw domowych wejdzie w życie na przełomie lipca i sierpnia 2022.

Dla kogo program dopłat do węgla? Jakie warunki trzeba spełnić

Programem wsparcia zostaną objęci odbiorcy indywidualni, ale również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które używają węgla w celach grzewczych.

W projekcie zakłada się utworzenie specjalnej bazy danych osób zainteresowanych zakupem paliwa stałego na potrzeby swojego gospodarstwa domowego, w której będzie musiał się zarejestrować każdy chętny. Rejestracja ma się odbywać elektronicznie albo poprzez placówki Poczty Polskiej.

Do rekompensaty uprawnia sprzedaż węgla tym gospodarstwom domowym, których głównym źródłem ogrzewania są "kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwem stałym".

Z programu dopłat do węgla będzie można skorzystać, kupując węgiel w składzie prywatnym, który przystąpi do programu, lub zamawiając go przez sklep PGG. Warunkiem zakupu tańszego węgla ma być rejestracja w CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków).

W ramach dopłat maks. 3 tony węgla

Rząd wprowadził limity ilościowe za zakup tańszego węgla. Będą to 3 tony, zarówno dla odbiorcy indywidualnego - gospodarstwa domowego, jak i w przeliczeniu na spółdzielnie czy wspólnoty.

W ich imieniu wystąpi zarządca i wtedy, adekwatnie do ilości gospodarstw domowych w danym budynku, ta ilość dostępnego węgla będzie przemnożona trzy razy ilość mieszkań i wszystkie te formalności będzie wtedy w imieniu mieszkańców organizował przedstawiciel zarządcy konkretnej wspólnoty, czy też spółdzielni. Następnie po zakończeniu programu każdy z podmiotów przystępujących do programu będzie mógł uzyskać rekompensaty. Maksymalna kwota rekompensat, jaka jest przewidziana w naszym budżecie, to są 3 mld zł i to jest całość instrumentu wsparcia - stwierdziła minister Anna Moskwa.

Na jaki węgiel będą dopłaty?

Ustawa dotyczy węgla, który wszedł na polski rynek po 16 kwietnia, czyli po wprowadzeniu embarga na węgiel z Rosji.

Większe dopłaty do węgla dla sprzedawców. Od kiedy wnioski?

Podmiotami uprawnionymi do uzyskania rekompensaty są przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw, którzy są wpisani do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych. Warunkiem uzyskania rekompensaty przez przedsiębiorcę jest sprzedaż paliw stałych (węgiel kamienny, brykiet lub pellet, zawierających co najmniej 85% węgla kamiennego) dla gospodarstw domowych po cenie nie wyższej niż 996 zł 60 gr brutto za tonę.

W trakcie prac nad projektem zwiększona została wysokość rekompensaty dla sprzedawców węgla z kwoty nie wyższej niż 750 zł brutto do kwoty nie wyższej niż 1073,13 gr brutto za sprzedaż jednej tony paliwa sprzedanego dla jednego gospodarstwa domowego.

Rekompensaty dla sprzedawców węgla będą wypłacane przez Zarządcę Rozliczeń SA. Wnioski będzie można składać między 1 a 20 stycznia 2023 r.

Warto zwrócić uwagę, że to od sprzedawcy będzie zależeć, czy przystąpi do rządowego programu. Dlatego w rzeczywistości może okazać się, że na sprzedaż węgla po cenie 996 zł za tonę i odebranie rekompensaty mogą zdecydować się nieliczni, zwłaszcza że strata poniesiona z powodu sprzedaży węgla w niższej cenie zrekompensowana być może dopiero po nowym roku. Większość przedsiębiorców może nadal korzystać z luki podażowej z powodu braku rosyjskiego surowca na polskim rynku.

W planach rządu jest także przekierowanie zapasów polskiego węgla właśnie do Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Od sierpnia br. ma również zacząć działać sieć składów PGG. Rozwiązania te mają na celu zwiększyć dostępność węgla dla nabywców indywidualnych.

 

Dopłaty do węgla 2022 z powodu astronomicznych cen

Od zeszłego roku ceny węgla drastycznie poszły do góry. Szacuje się, że węgiel podrożał nawet 300%, z pułapu 800 zł za tonę do 2000-3000 zł. A trzeba wiedzieć, że liczba gospodarstw domowych wykorzystujących do ogrzewania domów węgiel wynosi 4,3 mln (dane MKiŚ z 2021r.)

Mało tego, że węgiel jest horrendalnie drogi, to jeszcze go nie ma na rynku. W kopalniach jest tańszy, ale praktycznie nie do zdobycia. Wojna na Ukrainie i embargo na rosyjski surowiec spowodowały rekordowy wzrost cen węgla. Ale producenci za taki stan rzeczy obwiniają także spekulantów, czyli nieuczciwych pośredników, którzy skupują węgiel po 1000-1100 zł za tonę, a następnie sprzedają 200-250% drożej. Prognozuje się, że w najbliższym sezonie grzewczym może nawet węgla zabraknąć. Polacy już teraz robią zapasy, w obawie, że bliżej jesieni węgiel będzie jeszcze droższy lub będzie nie do zdobycia.

Takiego zdania jest właśnie przewodniczący "Sierpnia 80" w Polskiej Grupie Górniczej, Rafał Jedwabny, który przestrzega (w wywiadzie dla radia TokFM z 10 czerwca), że jeśli nic się nie zmieni na rynku sprzedaży węgla, jego ceny jeszcze pójdą w górę. Za taki stan rzeczy obwinia rząd, jego bierność. Zwraca uwagę, że kryzys energetyczny to nie tylko pokłosie inwazji Rosji na Ukrainę. Problemy na rynku zaczęły się dużo wcześniej, już w zeszłym roku węgiel mono podrożał i zaczęto odczuwać jego deficyt. Związkowcy już wtedy apelowali, że należy inwestować w kopalnie i zwiększyć wydobycie węgla.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej