Ceny węgla w Polsce nawet 4 razy wyższe! W składach węgla nie ma, w kopalniach kolejki

2022-09-08 16:51
Ceny węgla 2022
Autor: getty images Ceny węgla 2022 coraz wyższe. Węgiel jest towarem deficytowym. Polska i Europa stają w obliczu największego kryzysu energetycznego od zakończenia II wojny światowej

Ceny węgla w 2022 biją rekordy. Cena tony węgla w Polsce wzrosła od zeszłego roku z 800-1000 zł za tonę do około 3000 zł i więcej. Węgiel w kopalniach, czy u największego producenta PGG jest tańszy, choć i tu stale drożeje. Poza tym tylu jest chętnych, że trudno go kupić. Ceny węgla w składach dochodzą do 4000 zł za tonę, jeśli w ogóle jest w nich węgiel, bo polskie składy zostały praktycznie bez węgla.

Spis treści

  1. Jakie są aktualne ceny węgla w Polsce?
  2. Ceny węgla na świecie - notowania ARA
  3. Ceny węgla w PGG - tu też kolejna podwyżka!
  4. Ceny węgla w składach

Jakie są aktualne ceny węgla w Polsce?

Od zeszłego roku węgiel podrożał nawet 300%, z poziomu 800-1000 zł za tonę do 2000-3000 zł. Już w maju ceny ekogroszku podskoczyły do średnio 3000 zł za tonę. Ponadto dostępność węgla opałowego jest obecnie mocno ograniczona. A przeciętny dom potrzebuje na zimę 3-5 ton węgla.

Trzeba wiedzieć, że z węgla do ogrzewania domów korzysta ponad 3 mln Polaków. Wojna na Ukrainie i embargo na rosyjski surowiec spowodowały rekordowy wzrost cen węgla. Pojawiają się głosy, że w najbliższym sezonie grzewczym może nawet węgla zabraknąć.

Tak uważa np. przewodniczący "Sierpnia 80" w Polskiej Grupie Górniczej, Rafał Jedwabny, który przestrzegał, że jeśli nic się nie zmieni na rynku sprzedaży węgla, jego ceny jeszcze pójdą w górę. Za taki stan rzeczy obwinia bierność rządu. Zwraca uwagę, że kryzys energetyczny to nie tylko efekt inwazji Rosji na Ukrainę. Problemy na rynku zaczęły się dużo wcześniej, ceny węgla zaczęły rosnąć już w zeszłym roku.

Związkowcy z "Sierpnia 80" prognozowali, że im bliżej sezonu grzewczego, tym wyższe będą ceny węgla, cena ekogroszku podskoczą do 4000-5000 zł, a i tak trudno go będzie kupić.

Ceny węgla na świecie - notowania ARA

Ceny węgla na rynkach światowych są wysokie i brakuje surowca. Podaż nie nadąża za popytem, więc na rynku wciąż widać gorączkowe poszukiwanie „czarnego złota”. Według aktualnego wskaźnika cen, w środę 7 września 2022 r., w portach ARA za tonę węgla należy zapłacić 367,65 dolarów. W przeliczeniu na polską walutę - wg obecnego kursu - jest to 1760,03 zł za 1000 kg węgla.

Przypomnijmy, że od 10 sierpnia obowiązuje przyjęte przez wszystkie państwa Unii Europejskiej embargo na import węgla kamiennego z Rosji. Dostawy z Rosji ma zastąpić surowiec wydobywany w kopalniach RPA. Z tego kierunku importuje go także Polska, ale wyzwaniem jest krajowa logistyka.

Ceny węgla w PGG - tu też kolejna podwyżka!

W sklepie internetowym dla klientów indywidualnych Polskiej Grupy Górniczej - największego polskiego producenta węgla - oferowane są różne odmiany ekogroszku workowanego, także węgiel opałowy luzem. Tu ceny węgla są dość atrakcyjne, choć może coraz mniej, bo ostatnio i PGG notuje w krótkim czasie kolejną podwyżkę cen węgla. Na dzień 8 września ceny węgla w PGG:

  • Pieklorz, Karlik Ekogroszek workowany - 1770 zł, tona
  • Pieklorz, Karlik Ekogroszek luz - 1520,00 zł/ tona
  • Greenpal Ekomiał - 1335 zł/tona
  • Orzech, Groszek - 1420 zł/tona.

Jak można przeczytać na stronie e-sklepu PGG, węgiel można kupić tylko we wtorki i czwartki od godziny 16.00 i dostępny jest do wyczerpania zapasu. Ale w rzeczywistości jego kupno graniczy z cudem. Chętnych do zakupu węgla jest obecnie wielokrotnie więcej niż dostępnego węgla opałowego dla gospodarstw domowych. Serwery spółki nie wytrzymują obciążenia i w dni sesji zakupowych zawiesza się już na kilka godzin przed rozpoczęciem sprzedaży. Żeby kupić węgiel w e-sklepie PGG trzeba mieć dużo czasu i cierpliwości, nie wszystkim się to udaje.

Ceny węgla w składach

Sektor dystrybucji węgla w Polsce  tworzy ok. 4 tys. podmiotów. W tej chwili ok. 30-40% z nich jest wyłączona z rynku. Stało się tak przez PGG, która od sierpnia zmieniła model sprzedaży węgla. Zrezygnowała z pośredników, a cały wolumen węgla sprzedaje przez swój sklep internetowy, a następnie dystrybuuje go przez własną sieć dostawców, o czym można więcej przeczytać:

Obecnie składy węgla mogą handlować w zasadzie tylko węglem importowanym, głównie drogą morską. Dostępność tego surowca jest mocno ograniczona, a cena bardzo wysoka, wynoszą ok. 3000 zł.

O tym, jak kupuje się węgiel w kopalniach i jakie są w nich ceny piszemy:

MaB

Co dalej z inflacją w Polsce?

Włącz podcast i dowiedz się, na jakim poziomie może się zatrzymać.

Listen to "Tak źle było ostatnio w 1997 r. Co dalej z inflacją?" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej