Dopłaty do węgla 2022 - dla kogo 3000 zł? Uwaga, wnioski ruszą w sierpniu, a pierwsze wypłaty we wrześniu

2022-08-10 12:56

Dopłaty do węgla 2022 w wysokości 3000 zł na jedno gospodarstwo domowe 5 sierpnia przyjął Sejm. Ustawa czeka na podpis prezydenta. Pierwsze wnioski o dopłatę do węgla można będzie składać jeszcze w sierpniu. Wyjaśniamy, kto może skorzystać z dopłat do węgla? Czy dopłata jest jednorazowa? Jak dopłaty do węgla wpłyną na inflację?

Spis treści

 1. Dopłaty do węgla - ustawa przyjęta
 2. Kto może skorzystać z dopłaty do węgla?
 3. Dopłata do węgla WNIOSEK
 4. Od kiedy i gdzie można składać wnioski o dopłatę do węgla?
 5. Kiedy pieniądze na węgiel?
 6. Dopłaty nie tylko do węgla 2022
 7. Dopłaty do węgla a inflacja

Dopłaty do węgla - ustawa przyjęta

Sejm 5 sierpnia przegłosował ustawę o dodatku węglowym. Każde gospodarstwo domowe, które ma piec na węgiel i jest zarejestrowane w ewidencji, będzie mogło otrzymać 3000 zł. Posłowie odrzucili poprawki Senatu - senatorowie chcieli, aby o 3000 zł mogły się ubiegać się nie tylko rodziny ogrzewające domy węglem, ale także innymi paliwami.

Kto może skorzystać z dopłaty do węgla?

Z jednorazowej dopłaty do węgla może skorzystać gospodarstwo domowe, dla którego głównym źródłem ogrzewania jest:

 • kocioł na paliwo stałe,
 • kominek,
 • koza,
 • ogrzewacz powietrza,
 • piecokuchnia,
 • trzon kuchenny,
 • piec kaflowy,
 • kuchnia węglowa.

Wyżej wymienione urządzenia muszą być opalane węglem i zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklaracje do CEEB można było składać od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2022. Choć ustawowy termin minął, praktycznie można, a nawet trzeba to jeszcze zrobić, zarówno osobiście w urzędzie gminy, jak i elektronicznie - system nadal działa.

Dopłata do węgla WNIOSEK

O ile wpisu do CEEB miał dokonać właściciel nieruchomości, to wniosek o dodatek węglowy składa członek gospodarstwa domowego, a pieniądze wpływają bezpośrednio na jego konto.

W ustawie (art.2, pkt 4) napisano, że pieniądze przysługują temu członkowi gospodarstwa domowego, który pierwszy złoży wniosek. Wniosek jest prosty do wypełnienia. Podaje się w nim podstawowe dane:

 • organ, do którego składany jest wniosek o wypłatę dodatku węglowego,
 • imię, nazwisko,
 • PESEL,
 • obywatelstwo,
 • numer i seria dowodu osobistego,
 • adres zamieszkania,
 • numer rachunku bankowego, na który zostanie przekazana kwota dodatku węglowego,
 • dane osobowe (także numery PESEL) wszystkich osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego,
 • główne źródło ogrzewania (należy zaznaczyć jedno z listy).

Dane pozostałych osób gospodarstwa domowego, potrzebne są, aby gminy mogły sprawdzić, czy np. kilka osób z jednego gospodarstwa nie złożyło wniosku. 

Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Od kiedy i gdzie można składać wnioski o dopłatę do węgla?

Dokładna data przyjmowania wniosków nie jest jeszcze znana - ustawa wejdzie w życie po podpisie prezydenta, który ma na to maksymalnie 21 dni. Prezydent ma czas najpóźniej do 26 sierpnia.  Co oznacza, że składać wnioski o dopłatę do węgla można będzie jeszcze w sierpniu. Wiadomo też, że wnioski będą przyjmowane w gminach - można je składać osobiście lub elektronicznie.

Kiedy pieniądze na węgiel?

Jeśli składanie wniosków ruszy w sierpniu, to pieniądze gminy zaczną wypłacać we wrześniu. Wnioski będzie można składać do 30 listopada 2022. Wnioskodawca otrzyma 3000 zł w ciągu 30 dni kalendarzowych (maksymalnie) - na konto, jeśli podał numer we wniosku lub gotówką w urzędzie. 

Dopłaty nie tylko do węgla 2022

Jest już decyzja rządu także o dofinansowaniu gospodarstwa domowych, które wykorzystują inne niż węgiel paliwa. Wsparcie będzie jednak regulowane odrębną ustawą - Sejm ma się nią zająć już po wakacjach. Co wiadomo o wsparciu dla pozostałych?

Szefowa MKiŚ podczas piątkowego wystąpienia w Sejmie przekazała, że odbiorcy, którzy nie są objęci taryfą, czyli ci, którzy są ogrzewani przez małe ciepłownie bądź sami zaopatrują się w surowiec, będą mogli otrzymać wsparcie na poziomie gminy "adekwatne do wzrostu cen".

Jak wynika z wypowiedzi minister, nietaryfowani odbiorcy ciepła systemowego otrzymają do 3,9 tys. zł wsparcia. Używający pelletu otrzymają - 3 tys. zł, drewna kawałkowego - 1 tys. zł, oleju opałowego - 2 tys. zł, a LPG - 500 zł.

Dopłaty do węgla a inflacja

Niestety, według ekonomistów ten ruch rządu nie pomoże w walce z inflacją. Jeśli rząd za sprawą dopłat do węgla "wleje w rynek" kolejną już zresztą ogromną transzę pieniędzy, to tylko podbije i tak wysoką już inflację. Efekt może być taki, że węgla i tak będzie brakować, a surowiec będzie jeszcze droższy niż teraz - twierdzą eksperci, skoro na rynek trafi 11,5 mld zł na jego zakup, sprzedawcy najpewniej podniosą jeszcze ceny.

Jakie konsekwencje wprowadzenia dopłat do zakupu węgla?
dr. Joanna Maćkowiak-Pandera
dr. Joanna Maćkowiak-Pandera

Państwo oferuje ogromne systemy wsparcia. Z jednej strony to dobrze, bo niektórym odbiorcom trzeba pomóc. Ale jeżeli nie będziemy stosować kryteriów selektywnych, dochodowych, to popłyniemy. Skończymy jak Argentyna. Osobiście znam osoby, które pracują w Warszawie w korporacji, na wsi mają trzy domy opalane piecami węglowymi i zamierzają skorzystać z tego wsparcia. Naszego państwa nie stać na to.

Komuś te pieniądze trzeba będzie zabrać, na przykład służbie zdrowia. I znów najubożsi ludzie czy najmniejsi przedsiębiorcy poniosą najwyższe koszty. Ten dodatek jest niezwykle destrukcyjny dla rynku. Zaburza rynkowe mechanizmy i w efekcie przedłuża kryzys. Przecież jedną z przyczyn obecnego kryzysu jest zbyt duże zużycie paliw kopalnych. A tu sygnał jest taki: promujemy tych, którzy spalają węgiel najgorszej jakości, którzy zaniedbali wymianę tzw. kopciuchów.

Dalej, dodatek węglowy przekreśla wysiłki rządu, by wspierać czyste źródła energii. Program „Czyste powietrze” mozolnie tworzony przez 5 lat kosztował 3,5 mld zł. Teraz całkowita pomoc rządu dla odbiorców energii ma wynieść 50 mld, w czym 11 mld pójdzie na dodatek węglowy. W ciągu jednej zimy!

Trudno znaleźć gorszy przykład programu polityki społecznej. Szczególnie, że 3000 zł  na węgiel nie rozwiąże problemu, gdy będzie trzeba samemu dopłacić 12 tysięcy. Dopuściliśmy do tego, że gospodarstwa domowe ogrzewane były rosyjskim węglem, w przekonaniu, że to jest nasz polski, tani surowiec. I to się odbywało z kosztem dla zdrowia, klimatu, środowiska. Trzeba wyciągnąć z tego wnioski i zacząć odchodzić od węgla.

Kryzys węglowy i problemy z gazowymi kontraktami - czy będziemy mieć czym ogrzać się zimą?

Posłuchaj podcastu "Express Biedrzyckiej".

Listen to "Express Biedrzyckiej: Bogusław Grabowski o kryzysie węglowym: Teraz zostało już tylko różaniec odmawiać [podcast]" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej