Dopłaty do prądu 2022 - 1000 zł? Rząd planuje nowy dodatek do prądu i pomp ciepła. Dla kogo dofinansowanie?

2022-09-20 8:19
Dopłaty do prądu 2022
Autor: Getty Images Dopłaty do prądu 2022 - rząd planuje nowe dopłaty do prądu, w tym do pomp ciepła w wysokości 1000 zł?

Dopłaty do prądu w 2022 roku to forma rekompensaty dla Polaków za rosnące ceny energii. 15 września premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie jeszcze jedna dopłata do prądu, dla ogrzewających domy elektrycznością, w tym pompami ciepła. Nowy dodatek ma być kopią rozwiązania dodatku energetycznego na drewno, pellet, olej opałowy czy gaz LPG. Na nowe wsparcie trzeba jednak poczekać. Aktualnie można składać wnioski o dopłaty do prądu w ramach dodatku osłonowego. Kto ma prawo do dopłaty do prądu oraz w jakiej wysokości? Co Morawiecki powiedział o nowych dopłatach do prądu?

Spis treści

 1. Nowe dopłaty do prądu dla kogo? Co o nich wiemy?
 2. Kto może otrzymać dopłaty do prądu 2022? Dodatek osłonowy
 3. Ile wyniesie w 2022 dofinansowanie do prądu?
 4. Wnioski o dopłaty do prądu do końca października 2022
 5. Gdzie złożyć wnioski o dopłaty do prądu 2022?
 6. Wzór wniosku o dopłaty do prądu 2022
 7. Kiedy otrzymamy dopłaty do prądu?

Nowe dopłaty do prądu dla kogo? Co o nich wiemy?

Aktualnie na jednorazowe wsparcie finansowe od rządu mogą liczyć ci, którzy ogrzewają swoje domy węglem, drewnem, pelletem, gazem płynnym i olejem opałowym. Teraz rząd pracuje nad wsparciem dla wszystkich, którzy ogrzewają domy elektrycznością.

Przypomnijmy, że 15 września 2022 podczas konferencji prasowej premier Morawiecki podał szczegóły rozwiązania niższych stawek za prąd dla zużycia do 2000 KWh. To tzw. "Tarcza Solidarnościowa. Więcej w artykule Prąd do 2000 KWh bez podwyżki - rząd podał szczegóły. Kto zapłaci mniej za prąd?

Projekt nie obejmie tych, którzy ogrzewają swoje domy energią elektryczną np. za pomocą pompy ciepła, gdyż w tym przypadku właściwie niemożliwe jest utrzymanie zużycia prądu poniżej granicy 2000 KWh. Dlatego rząd planuje kolejne dopłaty do prądu. Dopłata do prądu ma wynieść nie mniej niż 1000 zł i ma być przyznawana na zasadach takich, jak dodatki energetyczne do innych paliw. Jednak to póki co nieoficjalna informacja.

Dziennik Gazeta Prawna informuje, powołując się na rozmowy z przedstawicielami rządu, że "wysokość dopłat dla osób ogrzewających swoje domy prądem ma być nie mniejsza niż 1 tys. zł, choć nie wyklucza się, że będą to większe dopłaty. Ostateczna wysokość będzie zależna od tego, co zatwierdzi URE."

Dopłaty do prądu mają być kierowane do gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest urządzenie elektryczne. Kryterium otrzymania dopłaty będzie deklaracja złożona do CEEB.

Dodatek do energii elektrycznej ma działać podobnie jak dodatek energetyczny do pelletu, oleju opałowego, drewna opałowego czy gazu LPG. Na nowe rozwiązanie trzeba jednak poczekać.

Kto może otrzymać dopłaty do prądu 2022? Dodatek osłonowy

Aktualnie o dopłaty do prądu w 2022 wniosek mogą złożyć wszyscy, których dochód nie przekracza określonego w przepisach kryterium dochodowego. Dopłata do prądu przysługuje w ramach dodatku osłonowego. Aby otrzymać dofinansowanie do energii elektrycznej należy się śpieszyć. Wnioski o dopłaty do prądu można składać jeszcze tylko do końca października.W przypadku dopłat do prądu obowiązuje przede wszystkim kryterium dochodowe. Komu i ile pieniędzy się należy, zależy od dochodu rodziny. Według ustawy o dodatku osłonowym dochód miesięczny netto nie może przekroczyć:

 • 2100 zł dla gospodarstwa jednoosobowego,
 • 1500 zł dla pozostałych.

Ile wyniesie w 2022 dofinansowanie do prądu?

Każde gospodarstwo domowe, spełniające kryterium dochodowe, w ramach dodatku osłonowego może liczyć na następujące dopłaty:

 • gospodarstwa, w których mieszka jedna osoba - maks. 400 zł rocznie.
 • gospodarstwa, w których mieszkają 2 lub 3 osoby - maks. 600 zł rocznie.
 • gospodarstwa, w których mieszka 4 lub 5 osób - maks. 850 zł rocznie.
 • gospodarstwa, w których mieszka 6 lub więcej osób - maks. 1150 zł rocznie.

Gospodarstwom zagrożonym ubóstwem energetycznym, czyli takim gdzie głównym źródłem ogrzewania jest m.in. kocioł na paliwo stałe, koza, kominek, trzon kuchenny, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, należą się wyższe dopłaty. Dla nich dodatek osłonowy wynosi:

 • gospodarstwa, w których mieszka jedna osoba - maks. 500 zł rocznie.
 • gospodarstwa, w których mieszkają 2 lub 3 osoby - maks. 750 zł rocznie.
 • gospodarstwa, w których mieszka 4 lub 5 osób - maks. 1062,50 zł rocznie.
 • gospodarstwa, w których mieszka 6 lub więcej osób - maks. 1437,50 zł rocznie.

Ale uwaga, w przypadku gospodarstw zagrożonych ubóstwem energetycznym także obowiązuje kryterium dochodowe.

Co istotne, aby ubiegać się o wyższy dodatek, niezbędnym warunkiem jest złożony wniosek o wpis źródła ogrzewania domu lub mieszkania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB).

Wnioski o dopłaty do prądu do końca października 2022

Czas na złożenie wniosku o dodatek osłonowy jest do 31 października 2022. Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.

Gdzie złożyć wnioski o dopłaty do prądu 2022?

Wniosek można złożyć osobiście w urzędzie gminy, pocztą lub za pośrednictwem portalu ePUAP.

Aby złożyć wniosek za pośrednictwem portalu ePUAP należy zalogować się do portalu e-PUAP, następnie wybrać z katalogu spraw: „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”. Wybrać adres odpowiedniego urzędu, rodzaj pisma, załączyć wniosek, podpisać go elektronicznie i wysłać.

Instrukcja jak założyć profil zaufany i uzyskać podpis elektroniczny poniżej:

Wzór wniosku o dopłaty do prądu 2022

Pobierz wniosek o dodatek osłonowy, w ramach którego uzyskasz dopłaty do prądu.

Informacja o przyznaniu dopłat do prądu będzie wysłana na wskazany we wniosku adres e-mail. Wnioskodawca może również zasięgnąć informacji o przyznaniu dofinansowania w urzędzie.

Kiedy otrzymamy dopłaty do prądu?

Wypłaty dodatku osłonowego mają być realizowane do 2 grudnia 2022. Będzie to jednorazowa wypłata całej przysługującej kwoty.

Więcej dowiesz się z artykułów:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej