Coraz głośniej o Kodeksie urbanistyczno-budowlanym

2016-12-09 16:04
Kodeks urbanistyczno-budowlany
Autor: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa Sejmowa Komisja Infrastruktury na wyjazdowym posiedzeniu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa zapoznala sie z projektem Kodeksu urbanistyczno-budowlanego

Po dość długim medialnym zastoju ostatnio sporo dzieje się w temacie nowego Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Prace Komisji kodyfikacyjnej nad tym dokumentem rok temu przejęło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Obecnie kończą się już jego publiczne konsultacje.

Uczestniczy w nich również Sejmowa Komisja Infrastruktury, która niedawno na tzw. wyjazdowym posiedzeniu w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zapoznała się z projektem Kodeksu urbanistyczno-budowlanego.
– Celem przygotowanego projektu kodeksu jest zniwelowanie inwestorskiego toru przeszkód i ograniczenie trudności prawnych związanych z prowadzeniem inwestycji – mówił podczas tego spotkania Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.

Szczegóły tego projektu zaprezentował Komisji Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w MIiB. Podkreślił mocno, że Kodeks ma wprowadzić lepsze narzędzia ochrony ładu przestrzennego. Ma także uporządkować planowanie przestrzenne i proces inwestycyjno-budowlany, dzięki czemu zostaną wyeliminowane liczne problemy interpretacyjne. Zwrócił uwagę na te elementy zapisów w Kodeksie, które umożliwią tworzenie zwartej zabudowy, wzmocnienie partycypacji społecznej, transparentne uregulowanie współpracy gminy z inwestorem (umowa urbanistyczna).

Jak zapowiada Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, rozwiązania zaproponowane w Kodeksie będą wprowadzane stopniowo, w kilkuletnim okresie przejściowym, co umożliwi realizację inwestycji na podstawie wydanych decyzji o warunkach zabudowy i pozwoleń na budowę. Decyzje te nie stracą automatycznie mocy po wejściu kodeksu w życie, lecz będą obowiązywały kilka lat. Okres ten zostanie określony w przepisach ustawy wprowadzającej kodeks, która zostanie zaprezentowana odrębnie i również poddana szerokim konsultacjom publicznym. Ustawa wprowadzająca będzie określać m.in. termin wejścia w życie poszczególnych części kodeksu, który zgodnie z zapowiedzią MIiB będzie wynikał z prowadzonych konsultacji publicznych kodeksu urbanistyczno-budowlanego.

Głównymi celami kodeksu są:
• skrócenie i usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego, w tym likwidacja zbędnych procedur dla najprostszych budowli;
• przywrócenie i zapewnienie efektywnego gospodarowania przestrzenią oraz wzmocnienie partycypacji społecznej w podejmowaniu rozstrzygnięć przestrzennych na wszystkich poziomach planowania, aby przypadki działań niezgodnych z interesem społeczności lokalnej należały do rzadkości;
• efektywny i transparentny proces lokalizacji i realizacji inwestycji publicznych.

Konsultacje publiczne nad projektem Kodeksu urbanistyczno-budowlanego odbywają się drogą elektroniczną, uczestniczą w nich organizacje branżowe oraz wszyscy zainteresowani. W ramach tych konsultacji organizowane są również liczne konferencje w całej Polsce. Takie spotkania odbyły się już w Krakowie, Katowicach, we Wrocławiu, Rzeszowie, Lublinie, Gdańsku, Bydgoszczy, Poznaniu, Kielcach i w Szczecinie. Najbliższe odbędzie 16 grudnia 2016 w Warszawie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej