Co cenią zagraniczni kontrahenci?

2006-09-10 14:15

Coraz częściej w Europie Zachodniej wymagane są, od przedsiębiorstw prowadzących prace budowlano-montażowe, certyfikaty SCC/VCA lub aby zatrudniały pracowników z paszportami bezpieczeństwa. Pierwsze polskie przedsiębiorstwa uzyskały już takie uprawnienia. W związku z tym firma KEMA zorganizowała konferencje 'SCC/VCA - paszporty bezpieczeństwa i certyfikaty dla wykonawców prac budowlanych za granicą'. Spotkanie odbędzie się w Warszawie 7 listopada 2006 r.

SCC (SHE Checklist Contractors) jest normą stosowaną do oceny ryzyka i certyfikacji systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy oraz ochroną środowiska. Certyfikat udowadnia, że organizacja pracy podwykonawców została zmierzona i jest zgodna z praktykami stosowanymi w zarządzaniu pracami o wysokim ryzyku. Lista kontrolna SCC/VCA to narzędzie, w którym opisano: jakie obszary działalności należy zbadać oraz w jaki sposób można zminimalizować ryzyko wypadków. System ten łączy w sobie elementy znane z norm ISO 14001, PN-N-18001/OSHAS 18001, lecz ze względu na brak międzynarodowych aktów normatywnych dotyczących BHP, jest najpowszechniej uznawanym systemem oceny zarządzania BHP i ochroną środowiska na terenie UE. Ocena obejmuje szereg aspektów tj.:

 

   

 • System zarządzania

   

   

 • Ocena ryzyka

   

   

 • Szkolenia

   

   

 • Ochrona środowiska

   

   

 • Przygotowanie na sytuacje awaryjne

   

   

 • Ochrona zdrowia

   

   

 • Nadzór nad materiałami surowcami i narzędziami

   

   

 • Inspekcje i kontrole

Zastosowanie się do zawartych wytycznych oraz certyfikacja przynosi konkretne korzyści zarówno wykonawcy, jak i zleceniodawcy. Pracownicy pracują efektywniej i bezpieczniej, właściwie korzystają ze specjalistycznego sprzętu, właściwie reagują w sytuacjach bezpośredniego ryzyka. Analizy pozwalają podjąć skuteczne i optymalne działania prewencyjne, minimalizują ryzyko wypadków. Zleceniodawcy doceniają kompetencje pracowników i profesjonalne zarządzanie bezpieczeństwem, co buduje wzajemne zaufanie i sprzyja zacieśnieniu więzi biznesowych. Początki SCC (VCA - VGM Checklist Annemers w języku holenderskim) datuje się na przełom lat 1990/91. System zostało stworzony na potrzeby holenderskiego przemysłu petrochemicznego, lecz skuteczne rozwiązania szybko zostały implementowane przez pokrewne branże, głównie: elektromontażową, budowlaną montażową, instalacyjną i w dziedzinie specjalistycznych prac na wysokościach.

Waga bezpieczeństwa w pracach wysokiego ryzyka, uregulowania prawne, a także konkretne korzyści, jakich przysparza wdrożone SCC/VCA sprawiły, że system zaczęli stosować przedsiębiorcy w Belgii, Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Są duże szanse, że SCC/VCA stanie się dokumentem ogólnoeuropejskim, regulującym kwestię bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochronę środowiska.

 

Otwarcie granic dla pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej spowodowało większą(e) migracje wykonawców, zwłaszcza w branży budowlano-montażowej i instalacyjnej. Niestety zachodni pracodawcy obawiają się, że deklarowane umiejętności nie zawsze są zgodne z rzeczywistością. By ustrzec się przed dodatkowymi kosztami związanymi z przeszkoleniem już zatrudnionych osób lub rekrutacją nowych, pracodawcy coraz skrupulatniej zaczęli wymagać dokumentów potwierdzających umiejętności, w tym znajomość przepisów BHP. Kwestia bezpieczeństwa jest szczególnie istotna w przypadku prac niebezpiecznych tj.

   

 • projekty dla energetyki, energotechniki,

   

   

 • prace dla przemysłu petrochemicznego, chemicznego

   

   

 • prac budowlano-remontowych,

   

   

 • specjalistycznych prac instalacyjnych,

   

   

 • prac na wysokościach.

Mały błąd może spowodować poważny wypadek i narazić przedsiębiorstwo na znaczne straty finansowe, utratę zaufania kontrahentów, a w konsekwencji osłabić pozycję na rynku.
Dlatego sukcesywnie rośnie zainteresowanie indywidualnymi paszportami bezpieczeństwa oraz certyfikatami SCC/VCA dla przedsiębiorstwa. Dokument potwierdzający właściwą wiedzę i umiejętności w zakresie BHP poprawia bezpieczeństwo pracowników i chroni interesy pracodawców.

Według danych Foundation Cooperation For Safety (SSVV) w Europie certyfikat SCC ma już 9439 firm. Polscy przedsiębiorcy także interesują się SCC/VCA, by nie utracić szansy zdobycia intratnego kontraktu za granicą.

Aby przedsiębiorstwo może uzyskać certyfikat, kiedy spełni trzy warunki:

   

 • utrzymuje niski wskaźnik wypadkowości,

   

   

 • pracownicy wykonujący niebezpieczne prace posiadają paszporty bezpieczeństwa i

   

   

 • uzyskało akceptację niezależnej jednostki certyfikacyjnej.

Zasadniczo działania rozpoczynają się od uzyskania paszportów bezpieczeństwa przez pracowników. Standard SCC/VCA przewiduje odrębne szkolenia dla pracowników nadzoru i pracowników fizycznych, każde zakończone testem egzaminacyjnym. Osoby, które pozytywnie zaliczą egzamin otrzymują plastikowe paszporty bezpieczeństwa, przypominające dokument tożsamości. Pracownicy otrzymują także Personal Safety Logbook, w której odnotowuje wszystkie ukończone szkolenia, posiadane uprawnienia i przeprowadzone badania danej osoby. Logbook sporządzony jest w trzech języka (angielskim, francuskim i holenderskim. Jest już także wersja czterojęzyczna z językiem polskim. Dzięki niemu pracownicy szybko i w prosty sposób mogą pokazać pracodawcy jakie posiadają certyfikaty, oraz jakie przeszli testy medyczne.
Wszystkie etapy wdrożenia i certyfikacji systemu SCC/VCA szczegółowo zostaną omówione na konferencji "SCC/VCA - paszporty bezpieczeństwa i certyfikaty dla wykonawców prac budowlanych za granicą", Warszawa, 7 listopada 2006r. Celem konferencji jest przybliżenie istoty systemu i przygotowanie do współpracy z zagranicznymi partnerami. Doświadczeni eksperci udzielą odpowiedzi na szereg istotnych zagadnień, m.in.:

   

 • Jaka jest geneza i struktura norm SCC, SCT i SCP?

   

   

 • Jakie są wymagania normy SCC/VCA adresowanej do podwykonawców prac budowlano-montażowych i instalacyjnych?

   

   

 • Jakie są wymagania normy SCT adresowanych dla firm rekrutujących?

   

   

 • Jakie wymagania powinni spełnić pracownicy, by otrzymać indywidualne paszporty bezpieczeństwa?

   

   

 • W jaki sposób przygotować organizację do certyfikacji systemu SCC/VCA?

   

   

 • Jakie są warunki uzyskania certyfikatu przez przedsiębiorstwo?

   

   

 • Jakie są korzyści z utrzymania systemie SCC/VCA?

oraz otrzymają praktyczne wskazówki dotyczące wdrażania i certyfikacji systemu SCC/VCA.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.kema.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej