Ceny węgla w listopadzie 2022. Ile aktualnie kosztuje tona węgla w kopalni, ile w składzie?

2022-11-08 8:11
Ceny węgla 2022
Autor: getty images Ceny węgla 2022 coraz wyższe. Węgiel jest towarem deficytowym. Polska i Europa stają w obliczu największego kryzysu energetycznego od zakończenia II wojny światowej

Jakie są ceny węgla w listopadzie 2022? Cena tony węgla w Polsce wzrosła od zeszłego roku z 800-1000 zł za tonę do 3000-4000 zł - tyle średnio trzeba zapłacić za ekogroszek, węgiel orzech czy groszek. Węgiel w kopalniach, czy u największego producenta PGG jest tańszy, ale bardzo trudno go kupić. Aktualne ceny węgla w składach dochodzą do 4000 zł za tonę, jeśli w ogóle jest w nich węgiel.

Spis treści

 1. Aktualne ceny węgla w Polsce - wzrost o 400%
 2. Ceny węgla na świecie - notowania ARA ze spadkiem
 3. Ceny węgla w PGG
 4. Aktualne ceny węgla w składach
 5. Węgiel od samorządu w cenie maksymalnej 2000 zł

Aktualne ceny węgla w Polsce - wzrost o 400%

Od zeszłego roku węgiel podrożał nawet 400%, z poziomu 800-1000 zł za tonę do 3000-4000 zł i więcej. Już w maju ceny ekogroszku podskoczyły do średnio 3000 zł za tonę. Ponadto dostępność węgla opałowego jest obecnie mocno ograniczona. A przeciętny dom potrzebuje na zimę 3 do 5 ton węgla.

Trzeba wiedzieć, że z węgla do ogrzewania domów korzysta ponad 3 mln Polaków. Wojna na Ukrainie i embargo na rosyjski surowiec spowodowały rekordowy wzrost cen węgla. Coraz więcej jest obaw, że węgla na zimę zabraknie.

Tak uważa np. przewodniczący "Sierpnia 80" w Polskiej Grupie Górniczej, Rafał Jedwabny, który przestrzegał, że jeśli nic się nie zmieni na rynku sprzedaży węgla, jego ceny jeszcze pójdą w górę. Za taki stan rzeczy obwinia bierność rządu. Zwraca uwagę, że kryzys energetyczny to nie tylko efekt inwazji Rosji na Ukrainę. Problemy na rynku zaczęły się dużo wcześniej, ceny węgla zaczęły rosnąć już w zeszłym roku.

Ceny węgla na świecie - notowania ARA ze spadkiem

Według aktualnego wskaźnika cen, 7 listopada 2022 r., w europejskich portach ARA za tonę węgla płaci się około 216 dolarów za tonę, czyli niewiele ponad 1000 zł. Niedawno jeszcze węgiel kosztował 256 dolarów.

Ceny węgla w PGG

W sklepie internetowym dla klientów indywidualnych Polskiej Grupy Górniczej - największego polskiego producenta węgla - oferowane są różne odmiany ekogroszku workowanego, także węgiel opałowy luzem. Tu ceny węgla są dość atrakcyjne, choć może coraz mniej, bo ostatnio i PGG odnotowała w dość krótkim czasie krótkim czasie dwie podwyżki cen węgla, każda o ok. 20%. Warto też dodać, ze cena węgla to jedno. Trzeba jeszcze zapłacić za jego transport.

Na dzień 8 listopada ceny węgla w PGG:

 • Pieklorz, Karlik Ekogroszek workowany - 1770 zł, tona
 • Pieklorz, Karlik Ekogroszek luz - 1520,00 zł/ tona
 • Greenpal Ekomiał - 1335 zł/tona
 • Orzech, Groszek - 1420 zł/tona.

Jak można przeczytać na stronie e-sklepu PGG, węgiel i ekogroszek można kupić tylko we wtorki i czwartki od godziny 16.00 i dostępny jest do wyczerpania zapasu. Ale w rzeczywistości jego kupno graniczy z cudem. Chętnych do zakupu węgla jest obecnie wielokrotnie więcej niż dostępnego węgla opałowego dla gospodarstw domowych. Serwery spółki nie wytrzymują obciążenia i w dni sesji zakupowych zawiesza się już na kilka godzin przed rozpoczęciem sprzedaży. Żeby kupić węgiel w e-sklepie PGG trzeba mieć dużo czasu i cierpliwości, nie wszystkim się to udaje.

Od końca września PGG uruchomiło 3 dodatkowe sesje sprzedaży węgla (poniedziałki, środy i piątki), ale tylko dla miału węglowego, który można kupić za 1105 zł/t.

Aktualne ceny węgla w składach

Sektor dystrybucji węgla w Polsce tworzy ok. 4 tys. podmiotów. W tej chwili ok. 30-40% z nich jest wyłączona z rynku. Stało się tak przez PGG, która od sierpnia zmieniła model sprzedaży węgla. Zrezygnowała z pośredników, a cały wolumen węgla sprzedaje przez swój sklep internetowy, a następnie dystrybuuje go przez własną sieć dostawców, o czym można więcej przeczytać:

Obecnie składy węgla mogą handlować w zasadzie tylko węglem importowanym, głównie drogą morską. Dostępność tego surowca jest mocno ograniczona, cena też bardzo wysoka, a jakość często wątpliwa. Rząd twierdzi, że węgiel z importu jest dobrej jakości, posiada wszelkie certyfikaty. Co innego słyszy się w składach, że często ten węgiel wygląda po prostu jak błoto i jest najgorszym odpadem z produkcji węgla, mułem czy flotem.

Przykładowe ceny węgla w składach, do których udało na się dotrzeć:

 • ekogroszek - 4300 zł za tonę,
 • koks - 4100 zł/t,
 • miał - 2700 zł/t,
 • węgiel orzech średni z Australii - 3300 zł luz, 3500 zł/t workowany,
 • węgiel orzech z Ukrainy - 3600 zł/t,
 • ekogroszek z Indonezji - 3300 zł/t.

O tym, jak kupuje się węgiel w kopalniach i jakie są w nich ceny piszemy:

Węgiel od samorządu w cenie maksymalnej 2000 zł

Ostatnim pomysłem rządu jest scedowanie sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych na samorządy. Jest to węgiel z importu i będzie kosztować nie więcej niż 2000 zł za tonę (to tego należy jeszcze doliczyć koszty transportu), resztę ma do niego dopłacać rząd. Aby kupić węgiel od gminy, trzeba złożyć wniosek - pierwsze gminy rozpoczęły już przyjmowanie wniosków o preferencyjny zakup węgla.

Więcej o rozwiązaniu piszemy:

MaB

Co dalej z inflacją w Polsce?

Włącz podcast i dowiedz się, na jakim poziomie może się zatrzymać.

Listen to "Tak źle było ostatnio w 1997 r. Co dalej z inflacją?" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej