Ceny ekogroszku 2022 - w sklepach PGG i Tauron coraz drożej. Jakie są aktualne ceny ekogroszku?

2022-09-13 11:37
ekogroszek
Autor: Tauron Ceny ekogroszku ostro idą w górę. Sklepy PGG i Tauron sprzedają ekogroszek też coraz drożej

Ceny ekogroszku w składach zbliżają się do 4000 zł za tonę. Ekogroszek w kopalniach jest dwukrotnie tańszy, choć i tak jego ceny są coraz mniej konkurencyjne. Ceny ekogroszku w sklepie internetowym PGG ostatnio poszły w górę o kolejne 20%. W Tauronie ekogroszek nie jest wcale dużo tańszy. A i tak trudno go kupić. Jakie są aktualne ceny ekogroszku?

Spis treści

 1. Ekogroszek coraz droższy!
 2. Cena ekogroszku za tonę w 2022
 3. Aktualne ceny ekogroszku w sklepie PGG
 4. Aktualne ceny ekogroszku w Tauronie
 5. Dopłaty do ekogroszku 2022

Ekogroszek coraz droższy!

Ekogroszek drożał już w zeszłym roku. Ceny ekogroszku wzrosły skokowo zwłaszcza jesienią, nawet o kilkaset złotych. Szacuje się, że w sumie 100%. Potrafił drożeć z dnia nadzień. Tona ekogroszku kosztowała w ciągu roku w granicach 800 zł, pod koniec roku było to już 1500-1600 zł. Sezon grzewczy 2021/22 to dla przeciętnego gospodarstwa domowego był wydatkiem rzędu 6000-7000 zł

Przewidywano, że już we wrześniu cena ekogroszku poszybuje i mogą być problemy z jego kupnem. Wzrost cen ekogroszku spowodowany był m.in. wprowadzeniem surowszych norm jakościowych i wymaganej wyższej kaloryczności dla tego popularnego opału. 

Cena ekogroszku za tonę w 2022

Rok 2022 przyniósł diametralną zmianę sytuacji geopolitycznej. Wojna w Ukrainie wywołała gwałtowny wzrost cen węgla energetycznego na rynkach światowych. Ceny węgla także w Polsce nigdy nie były tak wysokie. Ponadto od czasu wojny węgla niem, a najgorzej jest właśnie z ekogroszkiem.

Z naszych danych wynika, że jeszcze na początku 2022 ekogroszek można było kupić za 1500-1600 zł czy 1000-1100 zł/t (ceny hurtowe). W kwietniu ceny ekogroszku w 32 województwach sprawdził Polski Alarmu Smogowy. Oszacowano, że cena dobrej jakości ekogroszku wyniosła minimalnie 1550 zł za tonę, a maksymalnie 2500 zł. Średnio było to 1980 zł. Teraz, we wrześniu ceny ekogroszku są już wyższe. W tej chwili za ekogroszek w składzie trzeba zapłacić już ponad 3000 zł (worki), jeśli w ogóle jest.

Zaglądając do hurtowni opałowych, składów węgla, sklepów kopalni, ekogroszku po prostu nie ma. Komunikaty "chwilowy brak towaru, towar niedostępny" są powszechne. W granicach 3600 zł oscylują ceny ekogroszku także na allegro czy olx. Jest to najczęściej ekogroszek importowany, np, z Kolumbii. 

Aktualne ceny ekogroszku w sklepie PGG

Sklep PGG prowadzi sprzedaż tylko dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki od godziny 16:00 i dostępny jest do wyczerpania zapasu, co następuje błyskawicznie. Choć PGG deklaruje, że cała dobowa produkcja węgla opałowego spółki dla gospodarstw domowych jest obecnie kierowana do sprzedaży w dostępnych kanałach dystrybucji, czyli właśnie do e-sklepu i bezpośrednio kopalni, to i tak ekogroszku stale brakuje.

Ostatnio też ekogroszek w sklepie PGG stale drożeje, dwukrotnie w ciągu miesiąca. Podwyżki wyniosły ok. 20% każda. PGG wyższe ceny ekogroszku tłumaczy wzrostem kosztów produkcji oraz inwestycjami mającymi na celu zwiększenia produkcji węgla opałowego. Aktualne ceny ekogroszku w sklepie PGG:

 • Pieklorz, Karlik Ekogroszek workowany - 1770 zł/tona,
 • Pieklorz, Karlik Ekogroszek luz - 1520/ zł/ tona,
 • Retopal Ekogroszek luz - 1520 zł/tona.

Aktualne ceny ekogroszku w Tauronie

Tauron prowadzi sprzedaż ekogroszku przez internet także we wtorki i czwartki, w ograniczonej ilości (do 2 palet z dostawą kurierem i do 4 palet odbiorem własnym) od godz. 17:00 do wyczerpania zapasu. Sklep nie przyjmuje do realizacji zamówień złożonych telefonicznie ani drogą mailową. W tej chwili ekogroszek kosztuje (podane ceny nie obejmują transportu:

   • TAURON Ekogroszek workowany (kaloryczność: 25-27 MJ/kg) - 1360 zł/tona,
   • Ekogroszek JARET plus workowany (kaloryczność: 24-26 MJ/kg) - 1360 zł/tona,
   • EKOSOBIESKI premium workowany (kaloryczność: 25-27 MJ/kg) - 1422 zł/tona,
   • TAURON Ekogroszek BIG BAG - 1700 zł/tona.

Dopłaty do ekogroszku 2022

Od 17 sierpnia 2022 można złożyć wniosek o dodatek węglowy. Dofinansowanie do zakupu węgla w wysokości 3000 zł dotyczy również ekogroszku. Trzeba pamiętać, że aby dostać dofinansowanie, trzeba złożyć deklarację CEEB. Więcej informacji TUTAJ.

Paweł Wiśniewski

Tej zimy jednak zabraknie opału? Czy Polacy będą mieli czym ogrzać domy?

Włącz podcast i poznaj prognozy!

Listen to "Zimą zabraknie opału? "Na zwiększenie krajowego wydobycia nie ma co liczyć" - Piotr Woźniak [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej