Cena węgla w maju 2023 w składach i kopalni - ile aktualnie kosztuje tona węgla?

2023-05-19 17:52
Cena węgla 2023
Autor: gettyimages Cena węgla kamiennego na świecie jest najniższa od ponad roku, w Polsce od sierpnia 2022

Cena węgla w maju 2023 dalej spada! Węgiel na świecie jest najtańszy od ponad roku. Cena węgla w Polsce - najniższa od sierpnia 2022. Te gminy, którym został węgiel sprzedają go swoim mieszkańcom poniżej 2000 zł. Ceny ekogroszku obniżył Tauron, PGG ruszyła z promocją na węgiel.

Spis treści

 1. Tona węgla - cena 2023 w Polsce
 2. Jaka cena węgla w kwietniu w marketach?
 3. Ile płaci się za węgiel w składach?
 4. Cena węgla w PGG
 5. Ekogroszek z niższą ceną w Tauronie
 6. Cena węgla na świecie - notowania ARA

Dystrybucja węgla przez gminy i pośredniczące podmioty węglowe - w ramach ustawy o zakupie preferencyjnym - spowodowała istotne obniżenie cen oferowanych na rynku przez podmioty prywatne z 4-3,5 tys. zł za tonę do ok. 2000 za tonę. Dziś węgiel jest dostępny w bardziej przyzwoitych cenach.

Tona węgla - cena 2023 w Polsce

Przypomnijmy, że od 2021 węgiel podrożał nawet o 400%, z poziomu 800-1000 zł za tonę do 3000-4000 zł i więcej. Już od połowy 2022 roku cena ekogroszku podskoczyła do średnio 3000 zł za tonę. Ponadto dostępność węgla opałowego była mocno ograniczona. A przeciętny dom potrzebuje na zimę 3 do 5 ton węgla.

Pod sam koniec 2022 i na początku 2023 ceny węgla zaczęły spadać.

Jaka cena węgla w kwietniu w marketach?

W marketach ceny węgla są najwyższe. Przykładowo:

 • w Castoramie ekogroszek lub węgiel orzech kosztują ok. 42-45 zł za 20-kilogramowy worek,
 • w Leroy-Merlin za ekogroszek w worku 25 kg trzeba zapłacić 52 zł, za węgiel orzech w worku 20 kg - 40 zł,
 • W OBI ekogroszek w worku 20 kg kosztuje 40 zł, tona groszku workowanego kosztuje 2000 zł. W tej samej cenie jest także węgiel orzech.

Ile płaci się za węgiel w składach?

- W ciągu kilku tygodni cena węgla w prywatnych składach spadła z ponad 3500 zł za tonę do poziomu cen, po których węgiel oferują samorządy, czyli 2000 zł za tonę - informował jeszcze w styczniu wiceminister aktywów Karol Rabenda. Interwencja rządu na rynku była skuteczna. Skończyła się pewnego rodzaju spekulacja cenowa (...) wywołana zbyt małą podażą - dodał.

Z szacunków Ministerstwo Aktywów Państwowych wynika, że w tej chwili w gminach pozostało to ok. 1% z całego dostarczonego wolumenu. Samorządy, które do tej pory nie sprzedały całego węgla, będą mogły to zrobić po zakończeniu sezonu grzewczego. Mieszkańcom przedłużono możliwość złożenia wniosku na zakup węgla czas do 30 czerwca 2023. Z kolei gminy sprzedaż węgla mogą realizować do 31 lipca 2023.

- Obecny sezon grzewczy właśnie się praktycznie skończył. Warto jednak już teraz pomyśleć o kolejnym – zapowiedział jeszcze w kwietniu na konferencji podsumowującej sprzedaż węgla przez gminy Karol Rabenda. Dodatkowy węgiel mieszkańcy będą mogli kupić bez ograniczeń ilościowych, niezależnie od tego czy już wcześniej kupili surowiec w ilości przewidzianej wcześniejszą ustawą.

Aktualnie gminy, którym został jeszcze węgiel, oferują go po cenach niższych niż 2000 zł.

Cena węgla w PGG

W sklepie internetowym dla klientów indywidualnych Polskiej Grupy Górniczej - największego polskiego producenta węgla - oferowane są różne odmiany węgla i ekogroszku, a także miał. Cena węgla jest tu dość przystępna. I uwaga, węgiel jest już w ciągłej sprzedaży.

Ceny węgla ze strony e-sklepu PGG 4 maja 2023:

 • Pieklorz, Karlik Ekogroszek luz - 1520 zł/ tona
 • Orzech, Kostka - 1470 zł/tona
 • Groszek - 1420 zł/tona.

Od 4 maja spółka uruchomiła promocję na sprzedaż węgla, dzięki której można zaoszczędzić na zakupie węgla, a przy okazji zrobić też zapas na przyszły sezon grzewczy, bo takt naprawdę nikt nie wie, jak będzie z dostępnością węgla i jego cenami jesienią. W więcej o promocji w e-sklepie PGG piszemy poniżej.

- Zachęcamy do zaopatrywania się w węgiel wiosną i latem, aby uniknąć kłopotów, jakie pamiętamy z zeszłego roku - mówił Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, w trakcie Forum Ministerstwa Aktywów Państwowych, które odbyło się 27 kwietnia.

Ekogroszek z niższą ceną w Tauronie

Cena ekogroszku w Tauronie wynosiła jeszcze niedawno ok. 2000 zł/t. Aktualnie ekogroszek kosztuje o ok. 200 zł mniej na tonie. Za ekogroszek JARET plus i ekogroszek TAURON trzeba zapłcić 1439 zł za 800 kg (paleta 40x20 kg).

Cena węgla na świecie - notowania ARA

Zgodnie z aktualnymi danymi 4 maja 2023 w portach ARA za tonę węgla płaci się 128 dolarów, czyli ok. 529 zł za tonę. Cały czas na razie widać tendencję spadkową.

Co dalej z inflacją w Polsce?

Włącz podcast i dowiedz się, na jakim poziomie może się zatrzymać.

Listen to "Tak źle było ostatnio w 1997 r. Co dalej z inflacją?" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej