Cena węgla marzec 2023. Jaka jest aktualna cena tony węgla w składach i marketach? Ile w kopalni?

2023-03-20 20:58
Cena węgla 2023
Autor: gettyimages Cena węgla kamiennego w Europie jest najniższa od 13 miesięcy, w Polsce od sierpnia 2022

Cena węgla w 2023 spada! To dobra wiadomość, bo cena tony węgla w Polsce wzrosła w przeciągu roku z 800-1000 zł za tonę do 3000-4000 zł - tyle średnio pod koniec 2022 kosztował w składach ekogroszek, węgiel orzech czy groszek. Węgiel kamienny w Europie jest obecnie najtańszy od 13 miesięcy. Cena węgla w Polsce jest najniższa od sierpnia 2022.

Spis treści

 1. Cena węgla 2023 w Polsce
 2. Jaka cena węgla w marcu w marketach?
 3. Ile płaci się za węgiel w składach?
 4. Cena węgla w PGG
 5. Cena węgla na świecie - notowania ARA
 6. Czy warto teraz kupić węgiel na zapas?

Dystrybucja węgla przez gminy i pośredniczące podmioty węglowe - w ramach ustawy o zakupie preferencyjnym - spowodowała istotne obniżenie cen oferowanych na rynku przez podmioty prywatne z 4-3,5 tys. zł za tonę do ok. 2000 za tonę. Dziś węgiel jest dostępny w przyzwoitych cenach dla każdego w całej Polsce. Dostawy surowca do gmin będą realizowane do końca sezonu grzewczego – zgodnie z zapotrzebowaniem - podsumował premier Mateusz Morawiecki na Komitecie węglowym w Toruniu w styczniu 2023.

Cena węgla 2023 w Polsce

Przypomnijmy, że od 2021 węgiel podrożał nawet o 400%, z poziomu 800-1000 zł za tonę do 3000-4000 zł i więcej. Już od połowy 2022 roku cena ekogroszku podskoczyła do średnio 3000 zł za tonę. Ponadto dostępność węgla opałowego była mocno ograniczona. A przeciętny dom potrzebuje na zimę 3 do 5 ton węgla.

Pod sam koniec 2022 i na początku 2023 ceny węgla zaczęły spadać.

Jaka cena węgla w marcu w marketach?

W marketach ceny węgla są najwyższe. Przykładowo:

 • w Castoramie ekogroszek czy węgiel orzech kosztują ok. 50 zł za 20-kilogramowy worek,
 • w Leroy-Merlin za ekogroszek w worku 25 kg trzeba zapłacić 55 zł, za węgiel orzech w worku 20 kg - 40 zł,
 • W OBI ekogroszek w worku 20 kg kosztuje 45 zł, tona ekogroszku workowanego kosztuje 2249 zł. W tej samej cenie jest także węgiel orzech.

Ile płaci się za węgiel w składach?

- W ciągu kilku tygodni cena węgla w prywatnych składach spadła z ponad 3500 zł za tonę do poziomu cen, po których węgiel oferują samorządy, czyli 2000 zł za tonę - poinformował w styczniu wiceminister aktywów Karol Rabenda. Interwencja rządu na rynku była skuteczna. Skończyła się pewnego rodzaju spekulacja cenowa (...) wywołana zbyt małą podażą - dodał.

Karol Rabenda zaznaczył, że spółki Skarbu Państwa sprowadziły już 14 mln ton węgla, dzięki czemu zabezpieczono w to paliwo nie tylko gospodarstwa domowe, ale też energetykę i ciepłownictwo.

"To jest chyba rekordowa ilość, biorąc pod uwagę wydolność polskich portów. Zabezpieczyliśmy dzięki temu węgiel - nie tylko ten, o którym najwięcej się mówi, czyli węgiel dla gospodarstw domowych, ale w dużej części energetykę, ciepłownictwo, mniejsze przedsiębiorstwa (...) oraz np. instytucje publiczne, takie jak szkoły w mniejszych miejscowościach" - poinformował Rabenda.

Wiceminister dodał, że udało się zlikwidować "lukę węglową" istniejącą w Polsce od wielu lat i wypełnianą przez podmioty prywatne. Odwróciliśmy kierunki dostaw ze wschodu na inne - podkreślił Rabenda.

- W wyniku sankcji, ale i innych działań rządu i spółek Skarbu Państwa, w 100% uniezależniliśmy Polskę od węgla rosyjskiego - zaznaczył.

Cena węgla w PGG

W sklepie internetowym dla klientów indywidualnych Polskiej Grupy Górniczej - największego polskiego producenta węgla - oferowane są różne odmiany węgla i ekogroszku, a także miał. Cena węgla jest tu dość przystępna.

Ceny węgla ze strony e-sklepu PGG 10 lutego 2023:

 • Pieklorz, Karlik Ekogroszek workowany - 1770 zł, tona
 • Pieklorz, Karlik Ekogroszek luz - 1520,00 zł/ tona
 • Greenpal Ekomiał - 1335 zł/tona
 • Orzech, Groszek - 1420 zł/tona.

Warto przypomnieć, że w 2022 w sklepie internetowym PGG złożono prawie pół miliona zamówień na ok. 1,5 miliona ton węgla i miałów węglowych - wynika z informacji spółki.

W ubiegłym roku, przed uruchomieniem programu preferencyjnej sprzedaży węgla przez samorządy, sklep internetowy PGG był głównym kanałem dystrybucji węgla opałowego dla gospodarstw domowych - stąd rekordowy rok pod względem sprzedaży węgla dla e-sklepu PGG.

Trzeba dodać, że od połowy listopada 2022 sklep PGG prowadzi sprzedaż węgla tylko konfekcjonowanego oraz miału. Spółka podaje, że spowodowane jest to przekierowaniem węgla ze sklepu internetowego na potrzeby dystrybucji węgla przez samorządy.

Sesje zakupowe w sklepie internetowym PGG przewidziane są codziennie w godzinach od 16.00 do 17.00. Jeśli towar będzie nadal dostępny, kolejna sesja zakupowa może się rozpocząć o godzinie 18.00. Miały wystawiane są w sklepie w poniedziałki, środy i piątki, a węgiel konfekcjonowany we wtorki i czwartki.

Cena węgla na świecie - notowania ARA

Zgodnie z aktualnymi danymi 7 marca 2023 w portach ARA za tonę węgla płaci się 125,5 dolara, czyli ok. 559 zł za tonę. Cały czas na razie widać tendencję spadkową.

Czy warto teraz kupić węgiel na zapas?

Problemem jest to, że węgiel, który płynie do nas z różnych stron świata, trzeba posortować - zwraca uwagę Wyborcza. Przytacza też słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który przyznał, że tylko jedna piąta z tego, co trafia do portów, nadaje się do palenia w domach.

Aby zatem zastąpić to, co przestało do nas trafiać z Rosji, konieczny jest import 40 mln ton surowca. A jak wynika z rządowych szacunków, obecnie sprowadzamy 14 mln ton. Z tego na potrzeby gospodarstw domowych nadaje się 2,8-3,5 mln ton.

Sytuacja jest o tyle poważna, że aby kupić 1 mln ton węgla dla gospodarstw domowych, Polska musi sprowadzić 4 mln ton miału – pisze Wyborcza.Można z tego wywnioskować, że stabilizacja na rynku węgla jest tylko pozorna. Kryzys węglowy w kolejnym sezonie grzewczym jest bardzo prawdopodobny, może więc warto zastanowić się nad zakupem większej ilości węgla.

Co dalej z inflacją w Polsce?

Włącz podcast i dowiedz się, na jakim poziomie może się zatrzymać.

Listen to "Tak źle było ostatnio w 1997 r. Co dalej z inflacją?" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej