Autostrada A2 otwarta! Pojedziemy z Nowego Tomyśla do przejścia granicznego z Niemcami w Świecku

2011-12-02 16:14
Autosttrada A2 otwarta
Autor: www.autostrada-a2.pl Autostrada A2 - połaczenie A2 z siecią autostrad europejskich

W nocy z 30 listopada na 1 grudnia, uroczyście została oddana do ruchu autostrada A2. Autostrada połączy odcinek biegnący z Nowego Tomyśla do przejścia granicznego z Niemcami w Świecku. W wydarzeniu uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski.

Tuż po północy 1 grudnia 2011 roku, uroczyście otwarto 105 kilometrowy odcinek autostrady A2, Nowy Tomyśl - Świecko, tym samym Polska została podłączona do europejskiej sieci autostrad. W uroczystości wziął udział prezydent Bronisław Komorowski.

Przeczytaj również: Autostrada A2: zobacz, jak wyglądało oświetlenie podczas otwarcia

- To wielki sukces Polaków, setek osób, firm oraz instytucji, które konsekwentnie i profesjonalnie wspierały realizację marzenia sprzed prawie 20 lat. Połączenie Wielkopolski i całego kraju, supernowoczesną autostradą z Europą, jest zwieńczeniem ważnego etapu transformacji.
Autostrada A2 przyspieszy rozwój gospodarczy regionów, które sąsiadują z autostradą, szeroko otwiera polskie drzwi dla zagranicznych turystów oraz inwestorów. Wyznacza też nowy standard realizacji bardzo skomplikowanych, międzynarodowych projektów, realizowanych przed czasem i zgodnie z założonym budżetem. Wykonaliśmy swoją pracę rzetelnie i solidnie, bo robiliśmy to z myślą o kolejnych pokoleniach. - mówi dr Jan Kulczyk, przewodniczący Rady Nadzorczej AWSA.

Autostrada A2 - o inwestycji

Autostrada A2 została oddana do użytku pół roku przed planowanym terminem. Do 21 maja 2012 roku przejazd nowym odcinkiem A2, o łącznej długości prawie 106 km, będzie bezpłatny.
Inwestycja, której łączna wartość wyniosła prawie 6 mld złotych, jest pierwszym i największym projektem prowadzonym w Polsce w ramach PPP (partnerstwo publiczno-prywatne)oraz jednym z największych infrastrukturalnych prowadzonych obecnie w Europie.
Autostrada A2 Nowy Tomyśl - Świecko, jest jednym z najbardziej strategicznych fragmentów planu budowy autostrad w Polsce. Poprzez bezpośrednie połączenie z siecią niemieckich autostrad będzie kluczowym szlakiem komunikacyjnym między Polską i Europą Zachodnią. Docelowo nowo otwarty odcinek, łącząc się w Świecku z niemiecką autostradą A12 (Berlin - Frankfurt/n. Odrą) stał się częścią strategicznego, europejskiego szlaku komunikacyjnego na linii Berlin -Warszawa -Mińsk - Moskwa. Generalnym wykonawcą inwestycji jest A2 Strada (Kulczyk Holding oraz Strabag AG (Austria).

Autostrada A2 w liczbach

  • 12,2 mln Euro - to koszt budowy 1 kilometra w pełni wyposażonej autostrady,
  • ponad 1 mln m3 betonu zużyto do budowy nowego odcinka autostrady A2,
  • ponad 2 mln m2 wynosi powierzchnia wylanego betonu (równa się rozmiarowi 300 boisk piłkarskich),
  • 88 nowych miejsc pracy generuje 1 km autostrady.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej