Autostrada A2 otwarta! Pojedziemy z Nowego Tomyśla do przejścia granicznego z Niemcami w Świecku

2011-12-02 16:14
Autosttrada A2 otwarta
Autor: www.autostrada-a2.pl Autostrada A2 - połaczenie A2 z siecią autostrad europejskich

W nocy z 30 listopada na 1 grudnia, uroczyście została oddana do ruchu autostrada A2. Autostrada połączy odcinek biegnący z Nowego Tomyśla do przejścia granicznego z Niemcami w Świecku. W wydarzeniu uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski.

Tuż po północy 1 grudnia 2011 roku, uroczyście otwarto 105 kilometrowy odcinek autostrady A2, Nowy Tomyśl - Świecko, tym samym Polska została podłączona do europejskiej sieci autostrad. W uroczystości wziął udział prezydent Bronisław Komorowski.

Przeczytaj również: Autostrada A2: zobacz, jak wyglądało oświetlenie podczas otwarcia

- To wielki sukces Polaków, setek osób, firm oraz instytucji, które konsekwentnie i profesjonalnie wspierały realizację marzenia sprzed prawie 20 lat. Połączenie Wielkopolski i całego kraju, supernowoczesną autostradą z Europą, jest zwieńczeniem ważnego etapu transformacji.
Autostrada A2 przyspieszy rozwój gospodarczy regionów, które sąsiadują z autostradą, szeroko otwiera polskie drzwi dla zagranicznych turystów oraz inwestorów. Wyznacza też nowy standard realizacji bardzo skomplikowanych, międzynarodowych projektów, realizowanych przed czasem i zgodnie z założonym budżetem. Wykonaliśmy swoją pracę rzetelnie i solidnie, bo robiliśmy to z myślą o kolejnych pokoleniach. - mówi dr Jan Kulczyk, przewodniczący Rady Nadzorczej AWSA.

Autostrada A2 - o inwestycji

Autostrada A2 została oddana do użytku pół roku przed planowanym terminem. Do 21 maja 2012 roku przejazd nowym odcinkiem A2, o łącznej długości prawie 106 km, będzie bezpłatny.
Inwestycja, której łączna wartość wyniosła prawie 6 mld złotych, jest pierwszym i największym projektem prowadzonym w Polsce w ramach PPP (partnerstwo publiczno-prywatne)oraz jednym z największych infrastrukturalnych prowadzonych obecnie w Europie.
Autostrada A2 Nowy Tomyśl - Świecko, jest jednym z najbardziej strategicznych fragmentów planu budowy autostrad w Polsce. Poprzez bezpośrednie połączenie z siecią niemieckich autostrad będzie kluczowym szlakiem komunikacyjnym między Polską i Europą Zachodnią. Docelowo nowo otwarty odcinek, łącząc się w Świecku z niemiecką autostradą A12 (Berlin - Frankfurt/n. Odrą) stał się częścią strategicznego, europejskiego szlaku komunikacyjnego na linii Berlin -Warszawa -Mińsk - Moskwa. Generalnym wykonawcą inwestycji jest A2 Strada (Kulczyk Holding oraz Strabag AG (Austria).

Autostrada A2 w liczbach

  • 12,2 mln Euro - to koszt budowy 1 kilometra w pełni wyposażonej autostrady,
  • ponad 1 mln m3 betonu zużyto do budowy nowego odcinka autostrady A2,
  • ponad 2 mln m2 wynosi powierzchnia wylanego betonu (równa się rozmiarowi 300 boisk piłkarskich),
  • 88 nowych miejsc pracy generuje 1 km autostrady.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej