600 mln zł dla zalanych gmin

2010-06-03 10:49
Rząd przedstawił informacje na temat działań popowodziowych
Autor: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego Rząd przedstawił informacje na temat działań popowodziowych na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 2 czerwca 2010 r.

- 600 mln zł przeznaczyliśmy dla najbardziej poszkodowanych w wyniku powodzi gmin. Środki te będą przeznaczone na naprawę podstawowej infrastruktury lokalnej – zapewnia minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Na kwotę tą składa się: 50 mln euro (po obecnym kursie, ok. 200 mln zł), pochodzące z funduszy unijnych w ramach dodatkowej puli środków przyznanych Polsce, kolejne 200 mln zł ze środków budżetowych będących w dyspozycji MSWiA, a ostatnia część z puli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zobacz koniecznie: Murator dla Powodzian. Podziel się wiedzą lub zarobkiem

Od dziś, tj. 7 czerwca 2010 r. , rozpoczynają się pierwsze rozmowy z wojewodami i marszałkami z terenów powodziowych na temat przekazania środków.
– Program będzie wdrażany przez dwa lata. Jako pierwsze odbudowywane będą placówki oświatowe i zdrowotne oraz stacje uzdatniania wody – informuje minister Elżbieta Bieńkowska.

Zobacz koniecznie: Materiały budowlane dla powodzian bez VAT

Polska planuje złożyć wniosek do Funduszu Solidarności. Czas, aby to zrobić mamy do końca lipca.
– Wniosek złożymy w ostatnich dniach, gdyż od tego jak duże będą straty i jak precyzyjnie je policzymy, zależy suma przyznana przez Komisję Europejską na walkę ze skutkami powodzi – wyjaśnia minister rozwoju regionalnego.

Szefowa resortu rozwoju regionalnego poinformowała również, że zamierza przesunąć część środków w ramach unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko z projektu energetycznego Brody-Płock na inwestycje przeciwpowodziowe.

Działania poszczególnych resortów przedstawili również wicepremier Waldemar Pawlak, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Michał Boni, minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, minister zdrowia Ewa Kopacz oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Zobacz koniecznie: Co robić po powodzi

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej