250 mln zł na system monitorowania jakości wód. Minister Moskwa zapowiada budowę sieci stacji

2022-08-17 17:10
Odra w Siadle Dolnym pod Szczecinem
Autor: Grzegorz Kluczyński Odra w Siadle Dolnym pod Szczecinem

Podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska poinformowała, że podjęła decyzję o przeznaczeniu 250 mln zł na synchronizację i pełną cyfryzację systemu monitorowania jakości wód powierzchniowych na terenie całej Polski oraz na budowę instalacji oczyszczania wód poprzemysłowych na Odrze. Zapowiedź tych inwestycji związana jest z katastrofą ekologiczną na Odrze

Zbudujemy sieć stacji monitorujących i badawczych wykorzystujących technologie teledetekcji i satelitarne, które będą przekazywać alerty środowiskowe do odpowiednich organów i służb, mówiła podczas konferencji prasowej minister Moskwa.

250 mln złotych na monitorowanie jakości wód

Rząd zamierza przeznaczyć 250 mln zł na „synchronizację i pełną cyfryzację systemu monitorowania jakości wód powierzchniowych na terenie całej Polski oraz na budowę instalacji oczyszczania wód poprzemysłowych na Odrze”.

W newralgicznych i kluczowych miejscach polskich rzek i dopływów zostaną rozmieszczone stacje monitorująco-badawcze. Będą one prowadziły 24 godzinny monitoring z pełnym raportowaniem online. W razie przekroczenia któregokolwiek z kluczowych parametrów dla jakości wody natychmiast zostanie uruchomiony alert, który trafi do odpowiednich służb. Dzięki pełnemu nadzorowi, geolokalizacji i najnowszej technologii już w kilka minut po wykryciu potencjalnego skażenia służby będą na miejscu zagrożenia, zapowiedziała minister klimatu i środowiska.

Katastrofa ekologiczna na Odrze

Pod koniec lipca zaobserwowano śnięcie ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół biegu rzeki. Przeprowadzane badania próbek wody wciąż nie odpowiedziały na pytanie dotyczące przyczyn katastrofy ekologicznej na Odrze.

Próbki wody zostały dodatkowo wysłane do zagranicznych laboratoriów: w Czechach, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Najbardziej prawdopodobne według Ministerstwa hipotezy zatrucia Odry to skażenie toksynami, zrzut ścieków poprzemysłowych lub wystąpienie niekorzystnych, ale naturalnych warunków.

Źródło: twitter.com

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej