Zima poharatała budownictwo
Wiosna już na dobre zagościła w kalendarzu, ale budownictwo jeszcze długo będzie "otrząsać" się po zimie - 80% dużych firm budowlanych odnotowało opóźnienia w pracy spowodowane trzema miesiącami bardzo niskich temperartur i długo zalegająca pokrywą śnieżną...
Średnio co 6 firma będzie nadrabiała zaległości ponad 3 miesiące. Jedynie 40% firm zrealizowało więcej niż 60% założonych planów budowlanych - badania przeprowadzone na zlecenie Korporacji Przedsiębiorców Budowlanych UNI-BUD potwierdzają, że tegoroczna zima miała duży wpływ na kondycję branży budowlanej w Polsce.
70% firm budowlanych objętych badaniem i mających zaplanowane prace na okres tegorocznej zimy, odnotowało opóźnienia. Wśród dużych firm, zatrudniających powyżej 50 pracowników, ponad 80% nie zrealizowało zaplanowanych prac w terminie. Jedynie 40% firm zrealizowało więcej niż 60% planowanych robót budowlanych. Około 40% firm szacuje, że zaległości budowlane wynikające z przebiegu zimy uda im się nadrobić w okresie do miesiąca. Jedna czwarta firm będzie na to potrzebować od 5 tygodni do 3 miesięcy. Średnio co 6 firma opóźnienia spowodowane przez zimę nadrabiać będzie przez okres powyżej 3 miesięcy.
- Informacje statystyczne za pierwsze 2 miesiące 2010 r. wskazują na spadek produkcji budowlanej o 20%, może to wpłynąć na zmianę wcześniejszych prognoz o szansach na wzrost budownictwa wyższy niż w 2009 r. Jednakże pierwszy kwartał w budownictwie zawsze wykazuje niskie wskaźniki i nie jest "dobrą" podstawą do prognoz, tym bardziej, że w 2010 r. w styczniu i lutym utrzymywały się wyjątkowo trudne warunki atmosferyczne. Wydaje się, że z ewentualną korektą prognoz (ze wskazaniem na zmniejszenie tempa wzrostu w budownictwa) należy jeszcze zaczekać. Jest wiele czynników wskazujących na utrzymanie, a nawet wzmocnienie priorytetów w budownictwie, np. duże projekty "w trakcie realizacji", projekty związane z EURO 2012, wykorzystanie funduszy unijnych – podkreśla prof. dr Zofia Bolkowska z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie.
- Wśród przedsiębiorstw budowlanych planujących realizację i kontynuację robót inżynieryjnych w okresie styczeń - luty większość musiała je przerwać, nawet do połowy marca, oczekując na poprawę warunków gruntowych. Negatywne skutki tegorocznej zimy dla budownictwa potwierdzają badania koniunktury prowadzone przez GUS, z których wynika, że w miesiącach styczeń-marzec 2010 najbardziej wzrosło znaczenie utrudnień związanych z warunkami atmosferycznymi (47% w styczniu, 62% w lutym wobec 44% w lutym 2009 r. oraz 58% w marcu wobec 41% w marcu 2009 r.) – dodaje Mariusz Sochacki, prezes Polskiej Agencji Badawczej Budownictwa. Złe warunki pogodowe szczególnie negatywnie odbiły się na działalności przedsiębiorstw inżynieryjnych wykonujących duże przedsięwzięcia infrastrukturalne związane z robotami gruntowymi i betoniarskimi. Świadczy o tym głęboki spadek produkcji i zużycia betonu towarowego w pierwszych dwóch miesiącach tego roku o ponad 50%.
- KPB UNI-BUD już pracuje nad "planem naprawczym", wymagającym pełnej mobilizacji i intensyfikacji działań w zakresie organizacji procesu budowlanego, wzrostu zatrudnienia, itd. Niewykluczone też, że dla przyspieszenia tempa realizacji opóźnionych przez zimę inwestycji będą niezbędne zmiany w organizacji czasu pracy. Według opinii przedsiębiorców – opóźnienia będące efektem ostrej zimy są do zniwelowania, ale wymaga to podjęcia wielu środków zaradczych – i przede wszystkim czasu. Budownictwo będzie pracować "dzień i noc" abyśmy rok 2010 zakończyli w lepszych nastrojach niż pierwszy kwartał tego roku – dodaje Barbara Reduch-Widelska, prezes zarządu KPB UNI-BUD. W ocenach I kw. 2010 eksperci wskazują także na zbyt optymistyczne plany, jakie czyniono w firmach na początek roku, a nawet wręcz na brak umiejętności prognozowania z uwględnieniem wpływu warunków atmosferycznych na proces inwestycyjny. Duże firmy poradzą sobie z opóźnieniami i mniejszymi przychodami na początku roku, małe są w znacznie trudniejszej sytuacji.
Zobacz koniecznie: Korporacja UNI-BUD - czyli...?
Tegoroczna zima dała się również we znaki Polakom. Za ciężką lub bardzo ciężką uznało ją 84,5% respondentów biorących udział w ogólnopolskim badaniu zleconym przez UNI-BUD. W opinii 2/3 badanych tegoroczna zima była zdecydowanie zimniejsza i było wyraźnie więcej opadów śniegu niż zwykle. Ponad połowa osób biorących udział w badaniu odczuła skutki zimy - 39% zauważyło komplikacje związane z transportem, a ponad 38% z utrzymaniem domu. Ponad 85% Polaków sądzi, że taka zima jak tegoroczna wpływa na realizację prac budowlanych, a aż 92% jest zdania, że obecne opóźnienia na budowach powstały właśnie z powodu ciężkiej zimy.
Informacje o badaniu:
W dniach 15 – 18 marca 2010 ośrodek badania rynku i opinii Mareco Polska zrealizował na zlecenie Korporacji Przedsiębiorców Budowlanych UNI-BUD badanie dotyczące postrzegania przebiegu tegorocznej zimy oraz jej wpływu na przebieg prac budowlanych. Badanie zostało zrealizowane metodą CATI na dwóch grupach respondentów – reprezentatywnej próbie ogółu mieszkańców Polski powyżej 18 roku życia (próba 500 osobowa) oraz losowo dobranej próbie przedsiębiorstw budowlanych, które miały zaplanowane prace budowlane na sezon zimowy 2009/2010 (łącznie 81 zrealizowanych wywiadów).