Wyższa płaca minimalna w budownictwie: koniunktura i zatrudnienie w gorszej sytuacji?

2018-09-24 16:26
Termomodernizacja teaser
Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec

Wyższa płaca minimalna w budownictwie i w całej gospodarce, chociaż nieco polepszy wynagrodzenie tych najmniej zarabiających, to jednak negatywnie wpłynie na koniunkturę w budownictwie, powodując wzrost obciążeń związanych z zatrudnieniem, co z kolei wpłynie na wzrost cen materiałów budowlanych i usług. Czy ulga termomodernizacyjna ma szansę na miano koła zamachowego budownictwa?   

Płaca minimalna w budownitwie
i mechanizm jej oddziaływania   

Płaca minimalna w budownictwie na rok 2019 według planów rządowych (bo związkowcy chcą więcej) ma wynieść brutto 2250 zł (w 2018 – 2100 zł ), zaś stawka godzinowa wzrosłaby do 14,70 zł (13,70). To dla pracodawców oznacza wyższe wydatki na ZUS i konieczność wypłaty wyższych wszystkich świadczeń pracowniczych, gdzie bazą przeliczeniową jest płaca minimalna. Wysokie koszty zatrudnienia to dla firm budowlanych od wielu lat jedna z dotkliwszych barier w prowadzeniu i rozwijaniu działalności. Płaca minimalna w wysokości 2250 zł nie poprawi też sytuacji w brakach kadrowych firm. Najbardziej są bowiem poszukiwani fachowcy z doświadczeniem, a podaż ich nie wzrośnie wraz z jej podwyżką, bo nie o takie wynagrodzenie w ich przypadku chodzi.

Koniunktura w budownictwie
wymaga stałych źródeł finansowania

Koniunktura w budownictwie, rozumiana jako rozwój, nie ma na razie bodźca dla całej branży. A wpływa na nią wiele czynników, nie tylko płaca minimalna. Dobrze póki co radzi sobie budownictwo infrastrukturalne (drogi i obiekty inżynieryjne), ale i w tym obszarze wkrótce skończą się duże dopłaty z Unii Europejskiej. Budownictwo mieszkaniowe już spowolniło, co szczególnie widać po liczbie wydawanych pozwoleń na budowę. We wrześniu koniunktura w budownictwie podawana przez GUS wyniosła plus 4, a spadła z 6,4 odnotowanych w sierpniu.

Koniunkrtura w budownictwie
Autor: GUS Ogólny klimat koniunktury w budownictwie, wrzesień 2018

Koniunktura w budownictwie
a ulga termomodernizacyjna

Wychodząc z założenia, że w Polsce jest ponad 14 mln domów i mieszkań, z których znaczna cześć wymaga remontu lub modernizacji, ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku wykonało badania, z jakich środków finansowane są takie przedsięwzięcia i czy ulga termomodernizacyjna zachęci Polaków do decyzji remontowych. Wobec perspektywy wzrostu cen materiałów budowlanych i wykonawstwa temat wszelkich ulg nabiera znaczenia, a szczególnie ulga termomodernizacyjna w kontekście chociażby walki ze smogiem. Tym bardziej, że Polacy remontują przede wszystkim ze środków własnych.

Źródła finansowania prac remontowych w latach 2018-2018
Autor: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Źródła finansowania prac remontowych w latach 2018-2018, raport: Plany remontowe Polaków

Eksperci ASM przepytali ankietowanych, jaki wpływ na decyzje remontowe miałaby ulga termomodernizacyjna. Otóż, dla niemal 76% badanych wprowadzenie nowej ulgi budowlanej pobudziłoby ich skłonność do podejmowania działań remontowych. O ok. 28% wzrosłaby liczba remontów, w podobnej skali można liczyć wzrost środków przeznaczanych na takie przedsięwzięcia. O sile ulg budowlanych mogliśmy przekonać się już kiedyś przekonać. Czemu – oczywiście pod warunkiem wyeliminowania patologii, które ze sobą niosły – nie powrócić do takich rozwiązań?  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej