Wielka płyta, przystań dla przyjezdnych

2006-09-07 18:46
Zwycięzca w kategorii Budynek z wielkiej płyty po rekonstrukcji i adaptacji
Autor: Baumit Zwycięzca w kategorii "Budynek z wielkiej płyty po rekonstrukcji i adaptacji"

Specjaliści dobrze oceniają trwałość wielkiej płyty, ale nabywcy bądź najemcy takich mieszkań nie będą z nich mieli pożytku. Już dziś są one o 15 proc. tańsze od mieszkań budowanych w innych technologiach - wynika z raportu, sporządzonego przez agencję nieruchomości Metrohouse. A z czasem ich wartość będzie jeszcze maleć.

Obraz, jaki wyłania się z raportu, jest pesymistyczny: wielkopłytowe osiedla będą się wyludniać, a w wielkiej płycie coraz częściej będą mieszkać przyjezdni oraz mniej zamożne rodziny. Wielka płyta stanie się też najtańszym produktem na rynku wynajmu.

Badania były prowadzone w okresie styczeń - czerwiec 2006 roku, a danych do nich dostarczyły oferty z warszawskiego rynku mieszkań. Nasze zainteresowanie wielką płytą wzięło się stąd, że klienci coraz częściej pytali, czy w takie produkty warto inwestować oraz w jakie naprawdę warto - mówi Katarzyna Cyprynowska z Metrohouse.

Duże różnice w cenach, mały zysk

O cenach mieszkań w wielkiej płycie decydują głównie lokalizacja i wysokość budynku. Ogólna zasada jest taka, że im niższy budynek i lepsza lokalizacja, tym mniejsze różnice cenowe pomiędzy wielką płytą a innymi ofertami. Np. mieszkanie w wysokim, 10- lub 12-piętrowym budynku na Jelonkach potrafi kosztować o 25 proc. mniej niż mieszkanie o podobnym metrażu, w domu wykonanym z cegły lub innych materiałów. W przypadku mieszkań na bliskim Żoliborzu, a więc w budynkach niskich, o doskonałej lokalizacji, usytuowanych wśród zieleni, różnica cenowa - w stosunku do ofert rynkowych - jest już znacznie mniejsza. Wynosi tylko 3 proc.

Według ostatniego spisu powszechnego zasoby mieszkaniowe w budynkach z wielkiej płyty szacuje się na 4 mln, co stanowi około jednej trzeciej lokali mieszkalnych w naszym kraju. Nie wyobrażam więc sobie, że można by je zburzyć. To znak rozpoznawczy naszego regionu, o wielką płytę trzeba dbać i ją rekonstruować. Choć mieszkanie w takim budynku w przyszłości sprzedać będzie trudno. Jeśli zakup mieszkania traktujemy jak inwestycję, nie liczmy na duży zysk - ocenia Mariusz Kania, prezes Metrohouse.

Nastawiać trzeba się także na dłuższy okres sprzedaży takiego mieszkania.

Rynek wtórny czy pierwotny - bez różnicy

Przede wszystkim jednak raport pokazuje, jaki stosunek do budownictwa wielkopłytowego mają klienci biur nieruchomości. Na wielką płytę, po przebraniu wszystkich ofert, zdecydowałoby się 41 proc. Co z pozostałymi? 35 proc. odrzuca ją już na wstępie, prawdopodobnie wybiera mieszkania w gorszych lokalizacjach, bardziej zniszczone - byle nie wielka płyta. 22 proc. ma do niej stosunek obojętny. W wielkiej płycie chciałoby mieszkać tylko 2 proc. badanych. Według przedstawicieli Metrohouse ma to związek z powiązaniami rodzinnymi lub sentymentem do danego miejsca.

Z naszych obserwacji wynika, że szukając lokum klienci kierują się trzema kryteriami: ceną, lokalizacją oraz rozkładem pomieszczeń. W zależności od tego, czy będą to tanie mieszkania i domy, mieszkania w średniej cenie czy drogie apartamenty, te trzy czynniki zajmują różną pozycję. Sprawą drugorzędną jest to, czy mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego czy wtórnego - dodaje Katarzyna Cyprynowska.

Poza wielką płytą zarobić nie da się na produktach o tzw. wadach lokalizacyjnych, czyli położonych w pobliżu uciążliwych zakładów przemysłowych (Augustówka, Choszczówka), na peryferiach miasta i bez dogodnych połączeń komunikacyjnych oraz mających określoną grupę odbiorców - jak osiedle za Żelazną Bramą czy Szmulki.

Badaniem objęto 450 osób, poszukujących w ostatnim czasie mieszkań.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej