Warunki zabudowy i pozwolenie na budowę: ile trzeba czekać?

2018-01-10 17:01
Ciasna zabudowa
Autor: Marek Wielgo

W Poznaniu, Łodzi i Wrocławiu deweloperzy najczęściej uzyskują decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz pozwolenie na budowę w ustawowym terminie - wynika z najnowszego raportu Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD), który od kilku lat sprawdza, jak w największych miastach Polski funkcjonują wydziały administracji architektoniczno-budowlanej.

Firmie deweloperskiej, która zainwestowała w grunt i projekt osiedla, do szczęścia potrzebne jest już tylko pozwolenie na jego budowę. Problem w tym, że wciąż stosunkowo niewiele działek jest objętych planem zagospodarowania przestrzennego. W tej sytuacji deweloper musi wcześniej zdobyć decyzję o warunkach zabudowy.

Ranking miast PZFD
Autor: PZFD

Z decyzjami o warunkach zabudowy jest kłopot

Z ankiety PZFD wynika, że żadne z największych miast nie może pochwalić się wydaniem wszystkich decyzji o warunkach zabudowy w ustawowym terminie do 60 dni. Najlepiej radzą sobie z tym urzędnicy w Zielonej Górze, gdzie sześć na 10 decyzji o warunkach zabudowy trafia do deweloperów terminowo. Niestety, są też i takie miasta – Bydgoszcz, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski i Katowice – w których urzędnikom nie udało się wydać w terminie ani jednej decyzji o warunkach zabudowy. Jak długo deweloperzy muszą na nie czekać? W PZFD twierdzą, że przeciętnie tylko co dziesiąta decyzja o warunkach zabudowy jest wydawana w terminie do 60 dni. Aż w siedmiu na 10 przypadków wynosi on od 61 do 180 dni. 15% decyzji o warunkach zabudowy deweloperzy uzyskują w terminie od pół roku do roku. Tylko nieliczni czekają ponad rok. Niestety, udział decyzji wydawanych terminowo maleje, co martwi deweloperów.

Ranking miast PZFD
Autor: PZFD

Pozwolenia na budowę coraz szybciej

Deweloperów cieszy natomiast, że coraz częściej terminowo, czyli do 65 dni uzyskują pozwolenie na budowę. W Gdyni, Olsztynie, Opolu, Poznaniu i Toruniu wszystkie pozwolenia na budowę wydano w ustawowym terminie. Najdłużej na wydanie pozwolenia na budowę trzeba było czekać w Bydgoszczy, gdzie aż 58% tego typu decyzji było wydanych w terminie od 66 do 180 dni.

Ranking miast PZFD
Autor: PZFD

W PZFD przyznają, że czas załatwienia procedur budowlanych w dużym stopniu zależy od pokrycia miasta planami zagospodarowania przestrzennego. Biorąc te wszystkie czynniki pod uwagę PZFD zdecydował, że zwycięzcą klasyfikacji generalnej najnowszego rankingu miast został Poznań. Na drugim miejscu uplasowała się Łódź, zaś najniższe miejsce na podium przypadło Wrocławiowi.

Ranking miast PZFD
Autor: PZFD Tabela pokazuje, jaki procent powierzchni miast jest pokrytych planami zagospodarowania przestrzennego.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej