W lipcu na GPW powiało optymizmem

2008-08-08 18:14
W lipcu na GPW powiało optymizmem
Autor: brak danych W lipcu na GPW powiało optymizmem

Efektowne odbicie giełdowych indeksów w drugiej połowie lipca pozwoliło inwestorom zarobić, lub przynajmniej dało nadzieję na odrobienie części bolesnych strat, poniesionych w ostatnich miesiącach. Niestety, tradycyjnie już zarówno branża budowlana, jak i deweloperska, wlekły się w ogonie giełdowego peletonu.

Jeszcze w pierwszych dniach lipca nic nie zapowiadało, że na rynki akcji powrócą dobre nastroje. Drożejąca z dnia na dzień ropa naftowa odbierała nadzieję na choćby chwilowe uspokojenie sytuacji. Jednak dobry początek sezonu wyników spółek, notowanych w Nowym Jorku, dał impuls do silnego odbicia indeksów na Wall Street, a po chwilowym wahaniu gracze poszli za ciosem. Kapitał przesunął się natychmiast z rynków surowcowych (taniały zarówno ropa, jak i miedź) na rynki akcji, a warszawski parkiet stał się jednym z tych, które rosły najszybciej. W sumie, od dołka zanotowanego 16 lipca, WIG urósł o 13 proc., dzięki czemu po raz pierwszy od marca wielu inwestorów mogło odetchnąć z ulgą. Specjaliści przestrzegają jednak, że może to być tylko dynamiczna korekta we wciąż obowiązującym trendzie spadkowym. Podobnie było właśnie w drugiej połowie marca czy wcześniej na przełomie stycznia i lutego tego roku.

Nie zmienia to faktu, że na niektórych spółkach przy odrobinie szczęścia i wyczucia momentu wejścia i wyjścia z inwestycji, można było nieźle zarobić. Kurs spółki NFI Midas urósł w lipcu aż o 112 proc.! Takich szybkich zysków na GPW nie widziano od dawna.

Budownictwo nadal słabsze od rynku

Niestety, odreagowanie spadków ominęło większość przedstawicieli sektora budowlanego i deweloperskiego. W przekroju miesiąca spadki były co prawda dużo skromniejsze, niż w czerwcu (wtedy WIG-Budownictwo spadł o 15 proc., a WIG-Deweloperzy o ponad 22 proc.), jednak walory przedstawicieli obu branż nie cieszyły się (poza nielicznymi wyjątkami) szczególnym zainteresowaniem inwestorów. 

Giełda w lipcu (zmiany kursów w proc.)
firmy budowlane deweloperzy indeksy
Energopol Pd. +42,1 JW. Construction +11,0 WIG-Budownictwo -1,4
Polimex +10,6 BBI Development +6,3 WIG-Deweloperzy -8,4
Instal Kraków +9,2 Dom Development +4,0 WIG +3,1
Ulma -18,4 LC Corp -22,3 WIG20 +6,2
Mostostal Warszawa -21,7 Reinhold Polska -23,0 mWIG40 -5,6
Projprzem -23,5 Orco Property Group -36,9 sWIG80 -9,1

Najwięcej można było zarobić na papierach Energopolu Południe, których kurs poszedł w górę o 42 proc. Co ciekawe, w czerwcu akcje te zmieniły wartość również o 40 proc. Tyle że w dół. Podobnie odreagowanie zaliczyli deweloperzy: JW. Construction (w czerwcu -30 proc.), BBI Development (-36,7 proc.) i Dom Development (-34,4 proc.).

Czas na wyniki

Trwa sezon publikacji raportów kwartalnych giełdowych spółek. Oczekiwania analityków wobec siedmiu największych grup budowlanych sięgają 26 proc. wzrostu ich łącznych przychodów i aż 129 proc. wzrostu zysku netto, do czego walnie przyczyni się wyjście ze strat Budimeksu. Po stronie sprzedaży największy wzrost oczekiwany jest od Pol-Aquy (88 proc.) i PBG (55 proc.), co jest naturalną konsekwencją rozbudowy ich grup kapitałowych w ostatnich kilkunastu miesiącach. Ale już zyski dwóch budowlanych blue chipów: Polimeksu i PBG, mają wzrosnąć symbolicznie lub nawet spaść. W przypadku pierwszej z firm będzie to konsekwencją stosunkowo wysokiego poziomu zadłużenia (koszty finansowe), w przypadku PBG - strat spółki zależnej Hydrobudowa 9, mającej w portfelu stare, warte 150 mln zł, nierentowne kontrakty. Dodatkowo bazę z ub. r. powiększa zysk ze sprzedaży papierów Mostostalu Zabrze.


* średnia prognoz biur maklerskich; w przypadku zysku netto
** w przypadku grup kapitałowych zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej

Analitycy spodziewają się generalnie dobrych wyników spółek z sektora (według danych GUS, dynamika produkcji budowlano-montażowej sięgnęła w drugim kwartale 18 proc.), ale zastrzegają, że w branży zaczyna być widoczne rozróżnienie na firmy operujące na rynki inwestycji infrastrukturalnych oraz specjalistycznych robót budowlanych (przemysł chemiczny i energetyczny) oraz firm działających w segmencie budownictwa ogólnego (przede wszystkim mieszkaniówka, w mniejszym stopniu obiekty biurowe i handlowe oraz hale przemysłowe).
"Ta pierwsza grupa przedsiębiorstw powinna wykazać bardzo dobre wyniki finansowe (przy utrzymujących się dobrych perspektywach), z kolei wśród firm z tej drugiej grupy mogą już być widoczne pierwsze efekty spowolnienia gospodarczego (wstrzymywanie inwestycji), dla nich perspektywy są gorsze" - uważa Michał Sztabler, analityk Domu Maklerskiego PKO BP.
"Spodziewamy się poprawy wyników finansowych większości spółek budowlanych w drugim kwartale. W segmentach budownictwa chemicznego, handlowego, biurowego oraz ochrony środowiska panuje bardzo dobra koniunktura. Segment infrastrukturalny i energetyczny w przyszłości czeka bardzo silny rozwój, lecz nie będzie on na razie widoczny w wynikach drugiego kwartału. Koniunktura pogarsza się jedynie w segmencie budownictwa mieszkaniowego, co będzie najprawdopodobniej widoczne dopiero w wynikach 2009/2010 roku" - dodaje Maciej Stokłosa, analityk Domu Inwestycyjnego BRE Banku.

Na ratunek spółkom-matkom?

Co ciekawe, analityk ten w raporcie z 11 lipca dotyczącym Budimeksu (rekomendacja "kupuj", cena docelowa 95,20 zł) napisał, że jego zdaniem spodziewane obniżenie rentowności działalności deweloperskiej spowoduje, że spółka nie będzie zwiększać banku ziemi, a ograniczy się jedynie do inwestycji na już posiadanych gruntach, co w połączeniu z dobrą sytuacją finansową skłoni zarząd do wprowadzenia polityki dywidendy. Dodatkowym argumentem miałoby tu być wysokie, sięgające blisko 33 mld euro, zadłużenie głównego akcjonariusza, hiszpańskiego Ferrovialu. Kurs tej spółki na giełdzie w Madrycie mocno ostatnio spadał (38 proc. w ciągu trzech miesięcy), głównie z powodu ryzyka związanego z koniecznością zrefinansowania zobowiązań, zaciągniętych przez BAA, brytyjskiego operatora lotnisk, który w ub. r. dołączył do Grupy Ferrovial. Istniało nawet niebezpieczeństwo upadłości operatora, ale Hiszpanie w ostatnich dniach informowali o postępach w rozmowach z wierzycielami.

Wydaje się, że podobne czynniki (wysokie zadłużenie głównego akcjonariusza) mogłyby skłonić również Mostostal Warszawa do rychłego podzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. Kontrolująca polską grupę Acciona ma bowiem zobowiązania przekraczające 16 mld euro. Dla inwestorów giełdowych byłaby to nie lada gratka, bo zarówno Budimex jak i Mostostal, przez wiele lat nie mogły się wydobyć ze strat, a teraz przy braku zadłużenia i potrzebach spółek-matek, mogą zdecydować się na "sypnięcie" kasą.

Zaciska się pętla kredytowa

Źródło: gielda.onet.pl

Z kredytami problemy mają jednak nie tylko spółki. Duże spadki cen akcji w ostatnich miesiącach ze zwielokrotnioną siłą uderzyły bowiem w tych, którzy wcześniej kupowali je za pożyczone w bankach pieniądze. Chyba najgłośniejszą jak do tej pory ofiarą stał się Marek Stefański, prezes Pol-Aquy. Pod koniec lipca w specjalnym oświadczeniu poinformował, że był zmuszony do sprzedaży części posiadanego pakietu (nieoficjalnie mówi się o około 10 proc. z 53 posiadanych), po to, by pokryć zobowiązania kredytowe. Zaciągał je w ubiegłym roku, by m.in. odkupić papiery spółki od Prokomu Investment. Gwałtowny spadek kursu akcji na przełomie czerwca i lipca (z ok. 66 do 48 zł) spowodował jednak, że bank upomniał się o uzupełnienie zabezpieczeń. Stefański zdecydował się na sprzedaż walorów, co oznacza, że inwestycja zakończyła się dla niego stratą rzędu 65 mln zł (plus koszty kredytu).

Najnowsze rekomendacje dla spółek budowlanych i deweloperów

  spółka autor zalecenie zmiana wycena kurs na GPW*
31.07 GTC Espirito Santo kupuj nowa 36,- 29,38
31.07 Echo Espirito Santo kupuj nowa 7,- 3,74
31.07 Plaza Centers Espirito Santo kupuj nowa 9,20 5,10
30.07 Orco HSBC niedoważaj   - 78,50
30.07 Echo HSBC neutralnie   3,72 3,74
30.07 GTC HSBC przeważaj   35,20 29,38
23.07 Gant Amerbrokers kupuj nowa 44,60 24,60
23.07 GTC Lehman Brothers niedoważaj nowa 27,- 29,38
21.07 Polimex Millennium DM neutralnie nowa 4,92 5,85
21.07 GTC ING Securities kupuj   42,- 29,38
21.07 Dom Development ING Securities trzymaj   37,- 39,50

Kalendarium raportów finansowych za II kwartał


 4.08 Energomontaż-Północ, Hydrobudowa Polska, Naftobudowa, Mostostal Płock
 5.08
Polimex-Mostostal
 7.08
JW. Construction
11.08
Bipromet, Rafako
12.08
LC Corp, Ronson Europe
13.08
Budopol, Dom Development, Elektrotim, Erbud, PBG
14.08
ABM Solid, BBI Development, Budimex, Echo, Elektrobudowa, EFH, Energomontaż-Południu, Gant, GTC, Instal Kraków, Marvipol, Mostostal Warszawa, Mostostal Zabrze, Mostostal-Export, Pol-Aqua, Polnord, Reinhold, Prochem, Projprzem, Triton, Trakcja Polska, Ulma, Unibep


sierpień 2008 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej