W Europie coraz mniej inwestycji w nieruchomości komercyjne

2012-08-07 17:36
Centrum handlowe Galeria S, Siedlce
Autor: www.galerias.pl Galeria S - wizualizacja

Słabe wzrosty światowych gospodarek wpływają na niższy poziom inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej, i z kwartału na kwartał jest coraz gorzej. Od początku roku 2012 wartość takich inwestycji wyniosła 1,2 mld euro, ale w samym II kwartale tylko 327 mln euro, czyli o 60% mniej niż w pierwszym.

Tylko, według DTZ - firmy doradczej z rynku nieruchomości, Czechy uniknęły tego zjawiska. U naszych południowych sąsiadów, po pierwszym słabym kwartale - wartość inwestycji komercyjnych wyniosła wtedy 20 mln euro, w drugim odnotowano wielkość 159 mln euro.

Polska była do tej pory liderem z inwestycjami na tym rynku. W I kwartale 2012 wielkość prowadzonych inwestycji komercyjnych wyniosła u nas 717 mln, natomiast w II było to już zaledwie 122 mln euro.
- Oba te kraje to 90% udziałów w rynku w pierwszej połowie 2012 – mówi Magali Marton, dyrektor DTZ Research, odpowiedzialna za rynki Europy Kontynentalnej, Środkowego Wschodu i Afryki (CEMEA) w DTZ.

Na terenie Polski i Czech krajowi inwestorzy zakupili w drugim kwartale 2012 roku nieruchomości o łącznej wartości 100 milionów euro. Niewiele więcej wydali inwestorzy w innych krajach z tego obszaru - 156 milionów euro, wobec 587 mln wydanych kwartał wcześniej.
W realizację nieruchomości handlowych inwestorzy wydali w Europie Środkowo-Wschodniej 106 mln euro (dotychczas średnia kwartalna wynosiła 471 mln). W sektorze biurowym wartość inwestycji wyniosła 207 mln euro (wobec 389 mln średniej kwartalnej).

Zobacz, gdzie na świecie są najdroższe biura >> 

I jak wynika z ostatniego raportu DTZ o inwestycjach na rynku nieruchomości komercyjnych, zapewne nadal będziemy obserwować wycofywanie środków finansowych na takie przedsięwzięcia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej