W czerwcu koniunktura w budownictwie w górę

2017-06-26 16:02
Koniunktura w budownictwie
Autor: GUS

W kwietniu tego roku odnotowaliśmy historyczny fakt, że koniunktura w budownictwie po ponad pięciu latach znalazła się w końcu na plusie. W maju, jak podał GUS, wystąpiło niewielkie załamanie, ale czerwiec pokazał, że w firmach budowlanych zapanował jednak optymizm.

Koniunktura czerwiec 2017
Autor: GUS Ogólny klimat koniunktury w budownictwie, czerwiec 2017

W kwietniu koniunktura w budownictwie miała wskaźnik plus 2,7, w maju po spadku 2,5 natomiast w czerwcu GUS wyliczył jej wartość na 6,4. Przyrost prawie o dwa punkty oznacza, że wśród analizowanych firm budowlanych przybyło tych optymistycznie oceniających sytuację przedsiębiorstwa w kontekście sytuacji gospodarczej i finansowej (przez miesiąc wzrost z 18,9 do 20,5%), mniej jest też firm nastawionych pesymistycznie (w maju 16,4, w czerwcu 14,1%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie zmienia się.

Warto też odnotować, że przybywa firm, które deklarują, że w swojej działalności nie napotykają na żadne bariery. Rok temu była to grupa firm 4,7% w ogólnej liczbie wypowiadających się na ten temat przedsiębiorstw, w czerwcu 2017 ten wskaźnik wzrósł do 6,1%. W pozostałych firmach najbardziej dokuczliwe są wysokie koszty wynikające z zatrudnienia (58,3%), niedobory wykwalifikowanej kadry (największy wzrost dokuczliwości tej bariery przez rok z 26,2 do 37,9%). Nadal firmy budowlane sygnalizują coraz większe opóźnienia w płatnościach za wykonane roboty budowlano-montażowe. Czerwiec jest czwartym z rzędu miesiącem, w którym przedsiębiorstwa związane z budownictwem deklarują niewielki wzrost zatrudnienia.
W czerwcu 2017 firmy budowlane twierdziły, że wykorzystanie ich mocy produkcyjnych oceniają (średnio) na niewiele ponad 76%.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej