TOP 500 największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej. Czy na liście są firmy budowlane z Polski?
Na liście 500 największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej nie brakuje firm z Polski. W pierwszej 10, włącznie liderem, którym jest PKN Orlen, są cztery. Czy budownictwo w tej części Europy jest mocną branżą? Sprawdź, czy polskie firmy budowlane znalazły się w "500" największych.
Twórcą listy 500 największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej jest Coface – ubezpieczyciel należności i wywiadownia gospodarcza. To już dwunasta edycja tzw. TOP500 CEE. W rankingu kryterium szeregującym miejsca są największe obroty w 2016 roku w ujęciu bezwzględnym, ale w poszerzonym raporcie analizowano również zyski, liczbę pracowników, strukturę sektorową i kondycję rynków. Eksperci Coface zebrali dane do rankingu bezpośrednio w 12 krajach Europy Środkowo-Wschodniej (w Polsce Coface ma swoją spółkę). W analizie zostały pominięte banki oraz wszelkie firmy z sektora finansowego ze względu na odmienny sposób raportowania wyników takich spółek, utrudniający zestawienie ich na jednej liście z przedsiębiorstwami produkcyjnymi lub handlowymi. W przypadku grup kapitałowych zostały przedstawione skonsolidowane wyniki spółek z grupy. To tyle o przedsięwzięciu, przejdźmy do meritum...
Czy firmy budowlane to europejska potęga?
Firmy, które znalazły się na liście 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej wygenerowały obroty na poziomie 580 mld euro. Jak podali analitycy Coface, po raz pierwszy sektor motoryzacyjny okazał się mocniejszy niż branża paliwowa i chemiczna. Ponadto w 2016 roku największe przedsiębiorstwa odnotowały spadek obrotów i zysku netto, ale za to znacznie zwiększyły zatrudnienie. Jeśli chodzi o branżę budowlaną w badanym regionie, to nie jest ona zbyt licznie reprezentowana w rankingu, można wręcz powiedzieć – obecność firm budowlanych jest symboliczna. Na liście TOP500 CEE 2017 do kategorii budownictwo (construction) zostało zaliczonych tylko dziewięć firm, w tym sześć jest zarejestrowanych w Polsce, dwie pochodzą z Czech i jedna z Litwy.
Sprawdź, czy najbogatsi Polacy zawdzięczają swoje fortuny budownictwu >>
Jeżeli na 500 największych firm, budownictwo reprezentuje dziewięć, a 2/3 z nich Polskę, to można powiedzieć, że jesteśmy w tym sektorze mocni, ale nie na pierwszą setkę. Najwyższe miejsce na liście osiągnęła
Na kolejnych miejscach znalazły się firmy budowlane:
Firmy budowlane z innych krajów to:
Sprawdź też: które firmy wygrały najwięcej przetargów publicznych na roboty budowlane?>>
Dla porównania, lider rankingu, nasz rodzimy Polski Koncern Naftowy ORLEN SA pierwsze miejsce zawdzięcza obrotom rzędu 18 038 mln euro (zysk 1301 mln euro). A poniżej pierwsza piątka z Listy 500 największych przedsiębiorstw w Polsce w roku 2016 (ranking jest firmowany przez „Rzeczpospolitą”).
Na liście „500” Polska liderem
– Podobnie jak w poprzednich latach firmy z Polski zdominowały listę rankingową z reprezentacją 168 przedsiębiorstw, w tym największą spółką w Europie Środkowo-Wschodniej – PKN ORLEN, który utrzymuje pozycję lidera niezmiennie od początku istnienia rankingu – komentuje TOP500 CEE 2017 Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Środkowo-Wschodniej. – W 2016 roku polscy giganci byli w stanie wygenerować obroty wyższe o 3,3% niż w roku ubiegłym, co dało szybsze tempo niż w przypadku wzrostu polskiej gospodarki w tym czasie (2,7% w 2016).
Ciekawe jest też, w najnowszym rankingu „500” Węgry wyprzedziły Czechy zajmując drugą pozycję z 75 firmami. Z kolei Rumunia, która zajęła czwarte miejsce w rankingu wyróżnia się nie tylko największym wzrostem obrotów na poziomie 6,6%, ale także dużym udziałem firm, które awansowały na liście rankingowej – takich przedsiębiorstw było niemal 60% spośród wszystkich rumuńskich firm w zestawieniu. Jak oceniają analitycy Coface, biznes w Rumunii skorzystał na wyjątkowo dynamicznym przyspieszeniu gospodarczym wspieranym przez znaczną obniżkę stawek podatku VAT oraz serii podwyższeń minimalnego wynagrodzenia w ostatnich latach. W zeszłym roku Rumunia była gospodarką najsilniej wzrastającą w regionie ze wzrostem PKB sięgającym 4,8%.