TOP 500 największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej. Czy na liście są firmy budowlane z Polski?

2017-09-20 16:56
Budowa firmy Skanska
Autor: Skanska SA Budowa firmy Skanska

Na liście 500 największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej nie brakuje firm z Polski. W pierwszej 10, włącznie liderem, którym jest PKN Orlen, są cztery. Czy budownictwo w tej części Europy jest mocną branżą? Sprawdź, czy polskie firmy budowlane znalazły się w "500" największych.

Budimex infrastruktura
Autor: Budimex SA

Twórcą listy 500 największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej jest Coface – ubezpieczyciel należności i wywiadownia gospodarcza. To już dwunasta edycja tzw. TOP500 CEE. W rankingu kryterium szeregującym miejsca są największe obroty w 2016 roku w ujęciu bezwzględnym, ale w poszerzonym raporcie analizowano również zyski, liczbę pracowników, strukturę sektorową i kondycję rynków. Eksperci Coface zebrali dane do rankingu bezpośrednio w 12 krajach Europy Środkowo-Wschodniej (w Polsce Coface ma swoją spółkę). W analizie zostały pominięte banki oraz wszelkie firmy z sektora finansowego ze względu na odmienny sposób raportowania wyników takich spółek, utrudniający zestawienie ich na jednej liście z przedsiębiorstwami produkcyjnymi lub handlowymi. W przypadku grup kapitałowych zostały przedstawione skonsolidowane wyniki spółek z grupy. To tyle o przedsięwzięciu, przejdźmy do meritum...

Czy firmy budowlane to europejska potęga?

Firmy, które znalazły się na liście 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej wygenerowały obroty na poziomie 580 mld euro. Jak podali analitycy Coface, po raz pierwszy sektor motoryzacyjny okazał się mocniejszy niż branża paliwowa i chemiczna. Ponadto w 2016 roku największe przedsiębiorstwa odnotowały spadek obrotów i zysku netto, ale za to znacznie zwiększyły zatrudnienie. Jeśli chodzi o branżę budowlaną w badanym regionie, to nie jest ona zbyt licznie reprezentowana w rankingu, można wręcz powiedzieć – obecność firm budowlanych jest symboliczna. Na liście TOP500 CEE 2017 do kategorii budownictwo (construction) zostało zaliczonych tylko dziewięć firm, w tym sześć jest zarejestrowanych w Polsce, dwie pochodzą z Czech i jedna z Litwy.

Sprawdź, czy najbogatsi Polacy zawdzięczają swoje fortuny budownictwu >> 

Jeżeli na 500 największych firm, budownictwo reprezentuje dziewięć, a 2/3 z nich Polskę, to można powiedzieć, że jesteśmy w tym sektorze mocni, ale nie na pierwszą setkę. Najwyższe miejsce na liście osiągnęła

 • Castorama Polska sp. z o.o. - 109 pozycja z obrotami 1302 mln euro i zyskiem 79 mln euro. 
 • Na kolejnych miejscach znalazły się firmy budowlane:

 • 115 – Budimex SA  [obrót 1263 mln euro / zysk 93 mln euro]
 • 194 – Skanska SA  [860 mln euro / zysk b.d.]
 • 234 – Strabag sp. z o.o.  [766 mln euro / zysk b.d.]
 • 311 – Polimex-Mostostal SA  [605 mln euro / strata 14 mln euro]
 • 471 – Erbud SA  [406 mln euro / zysk 0]
 • Firmy budowlane z innych krajów to:

 • 288 – Metrostav (Czechy)  [obrót 650 mln euro / zysk 18 mln euro]
 • 335 – Kesko Senukai Lithuania (Litwa)  [560 mln euro / 22 mln euro]
 • 498 – Skanska AS (Czechy)  [384 mln euro / 8 mln euro] 
 • Sprawdź też: które firmy wygrały najwięcej przetargów publicznych na roboty budowlane?>>

  Dla porównania, lider rankingu, nasz rodzimy Polski Koncern Naftowy ORLEN SA pierwsze miejsce zawdzięcza obrotom rzędu 18 038 mln euro (zysk 1301 mln euro). A poniżej pierwsza piątka z Listy 500 największych przedsiębiorstw w Polsce w roku 2016 (ranking jest firmowany przez „Rzeczpospolitą”).

  500 największych przedsiębiorstw w Polsce. Top 5
  Autor: Rzeczpospolita

  Na liście „500” Polska liderem

  – Podobnie jak w poprzednich latach firmy z Polski zdominowały listę rankingową z reprezentacją 168 przedsiębiorstw, w tym największą spółką w Europie Środkowo-Wschodniej – PKN ORLEN, który utrzymuje pozycję lidera niezmiennie od początku istnienia rankingu – komentuje TOP500 CEE 2017 Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Środkowo-Wschodniej. – W 2016 roku polscy giganci byli w stanie wygenerować obroty wyższe o 3,3% niż w roku ubiegłym, co dało szybsze tempo niż w przypadku wzrostu polskiej gospodarki w tym czasie (2,7% w 2016).

  Ciekawe jest też, w najnowszym rankingu „500” Węgry wyprzedziły Czechy zajmując drugą pozycję z 75 firmami. Z kolei Rumunia, która zajęła czwarte miejsce w rankingu wyróżnia się nie tylko największym wzrostem obrotów na poziomie 6,6%, ale także dużym udziałem firm, które awansowały na liście rankingowej – takich przedsiębiorstw było niemal 60% spośród wszystkich rumuńskich firm w zestawieniu. Jak oceniają analitycy Coface, biznes w Rumunii skorzystał na wyjątkowo dynamicznym przyspieszeniu gospodarczym wspieranym przez znaczną obniżkę stawek podatku VAT oraz serii podwyższeń minimalnego wynagrodzenia w ostatnich latach. W zeszłym roku Rumunia była gospodarką najsilniej wzrastającą w regionie ze wzrostem PKB sięgającym 4,8%.

  TOP 500 CEE 2017 >>

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Czytaj więcej