TOP 500 największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej. Czy na liście są firmy budowlane z Polski?

2017-09-20 16:56
Budowa firmy Skanska
Autor: Skanska SA Budowa firmy Skanska

Na liście 500 największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej nie brakuje firm z Polski. W pierwszej 10, włącznie liderem, którym jest PKN Orlen, są cztery. Czy budownictwo w tej części Europy jest mocną branżą? Sprawdź, czy polskie firmy budowlane znalazły się w "500" największych.

Budimex infrastruktura
Autor: Budimex SA

Twórcą listy 500 największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej jest Coface – ubezpieczyciel należności i wywiadownia gospodarcza. To już dwunasta edycja tzw. TOP500 CEE. W rankingu kryterium szeregującym miejsca są największe obroty w 2016 roku w ujęciu bezwzględnym, ale w poszerzonym raporcie analizowano również zyski, liczbę pracowników, strukturę sektorową i kondycję rynków. Eksperci Coface zebrali dane do rankingu bezpośrednio w 12 krajach Europy Środkowo-Wschodniej (w Polsce Coface ma swoją spółkę). W analizie zostały pominięte banki oraz wszelkie firmy z sektora finansowego ze względu na odmienny sposób raportowania wyników takich spółek, utrudniający zestawienie ich na jednej liście z przedsiębiorstwami produkcyjnymi lub handlowymi. W przypadku grup kapitałowych zostały przedstawione skonsolidowane wyniki spółek z grupy. To tyle o przedsięwzięciu, przejdźmy do meritum...

Czy firmy budowlane to europejska potęga?

Firmy, które znalazły się na liście 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej wygenerowały obroty na poziomie 580 mld euro. Jak podali analitycy Coface, po raz pierwszy sektor motoryzacyjny okazał się mocniejszy niż branża paliwowa i chemiczna. Ponadto w 2016 roku największe przedsiębiorstwa odnotowały spadek obrotów i zysku netto, ale za to znacznie zwiększyły zatrudnienie. Jeśli chodzi o branżę budowlaną w badanym regionie, to nie jest ona zbyt licznie reprezentowana w rankingu, można wręcz powiedzieć – obecność firm budowlanych jest symboliczna. Na liście TOP500 CEE 2017 do kategorii budownictwo (construction) zostało zaliczonych tylko dziewięć firm, w tym sześć jest zarejestrowanych w Polsce, dwie pochodzą z Czech i jedna z Litwy.

Sprawdź, czy najbogatsi Polacy zawdzięczają swoje fortuny budownictwu >> 

Jeżeli na 500 największych firm, budownictwo reprezentuje dziewięć, a 2/3 z nich Polskę, to można powiedzieć, że jesteśmy w tym sektorze mocni, ale nie na pierwszą setkę. Najwyższe miejsce na liście osiągnęła

  • Castorama Polska sp. z o.o. - 109 pozycja z obrotami 1302 mln euro i zyskiem 79 mln euro. 
  • Na kolejnych miejscach znalazły się firmy budowlane:

  • 115 – Budimex SA  [obrót 1263 mln euro / zysk 93 mln euro]
  • 194 – Skanska SA  [860 mln euro / zysk b.d.]
  • 234 – Strabag sp. z o.o.  [766 mln euro / zysk b.d.]
  • 311 – Polimex-Mostostal SA  [605 mln euro / strata 14 mln euro]
  • 471 – Erbud SA  [406 mln euro / zysk 0]
  • Firmy budowlane z innych krajów to:

  • 288 – Metrostav (Czechy)  [obrót 650 mln euro / zysk 18 mln euro]
  • 335 – Kesko Senukai Lithuania (Litwa)  [560 mln euro / 22 mln euro]
  • 498 – Skanska AS (Czechy)  [384 mln euro / 8 mln euro] 
  • Sprawdź też: które firmy wygrały najwięcej przetargów publicznych na roboty budowlane?>>

    Dla porównania, lider rankingu, nasz rodzimy Polski Koncern Naftowy ORLEN SA pierwsze miejsce zawdzięcza obrotom rzędu 18 038 mln euro (zysk 1301 mln euro). A poniżej pierwsza piątka z Listy 500 największych przedsiębiorstw w Polsce w roku 2016 (ranking jest firmowany przez „Rzeczpospolitą”).

    500 największych przedsiębiorstw w Polsce. Top 5
    Autor: Rzeczpospolita

    Na liście „500” Polska liderem

    – Podobnie jak w poprzednich latach firmy z Polski zdominowały listę rankingową z reprezentacją 168 przedsiębiorstw, w tym największą spółką w Europie Środkowo-Wschodniej – PKN ORLEN, który utrzymuje pozycję lidera niezmiennie od początku istnienia rankingu – komentuje TOP500 CEE 2017 Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Środkowo-Wschodniej. – W 2016 roku polscy giganci byli w stanie wygenerować obroty wyższe o 3,3% niż w roku ubiegłym, co dało szybsze tempo niż w przypadku wzrostu polskiej gospodarki w tym czasie (2,7% w 2016).

    Ciekawe jest też, w najnowszym rankingu „500” Węgry wyprzedziły Czechy zajmując drugą pozycję z 75 firmami. Z kolei Rumunia, która zajęła czwarte miejsce w rankingu wyróżnia się nie tylko największym wzrostem obrotów na poziomie 6,6%, ale także dużym udziałem firm, które awansowały na liście rankingowej – takich przedsiębiorstw było niemal 60% spośród wszystkich rumuńskich firm w zestawieniu. Jak oceniają analitycy Coface, biznes w Rumunii skorzystał na wyjątkowo dynamicznym przyspieszeniu gospodarczym wspieranym przez znaczną obniżkę stawek podatku VAT oraz serii podwyższeń minimalnego wynagrodzenia w ostatnich latach. W zeszłym roku Rumunia była gospodarką najsilniej wzrastającą w regionie ze wzrostem PKB sięgającym 4,8%.

    TOP 500 CEE 2017 >>

    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Nasi Partnerzy polecają

    Materiał Partnerski

    Materiał sponsorowany

    Podziel się opinią
    Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
    Czytaj więcej