Rynek powierzchni magazynowo-logistycznych po wstąpieniu Polski do UE

2008-01-30 16:26

Ponad trzy lata członkostwa Polski w Unii Europejskiej to dla rynku nieruchomości magazynowo-logistycznych czas dynamicznego rozwoju. W tym okresie wybudowano w Polsce ponad 2 mln mkw. nowoczesnej, komercyjnej powierzchni magazynowej.

Oznacza to wzrost zasobów magazynowych o blisko 160% w stosunku do połowy 2004 r. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej na koniec trzeciego kwartału 2007 r. wyniosły prawie 3,2 mln mkw., z czego 52% było w sektorze 3*, tj. w parkach logistycznych zlokalizowanych poza Warszawą i regionem warszawskim.
Diametralnie zmieniła się w tym czasie struktura rynku magazynowego. Zdecydowanie rozwinęły się rynki zlokalizowane w rejonie Katowic, Poznania, Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Wrocławia i Gdańska. W połowie 2004 r. zasoby magazynowe w tych regionach stanowiły 17% całkowitych zasobów.
Znaczna podaż była wynikiem rosnącego popytu na powierzchnie magazynowe. W ciągu ponad trzech lat zawarto transakcje najmu na ponad 2,3 mln mkw, z czego ponad 60% pochodziło z rynków sektora 3. W strukturze branżowej najemców przeważały firmy logistyczne. Szacuje się, że od 2004 r. były one
najemcami ponad 45% komercyjnej powierzchni magazynowej.
Drugim największym odbiorcą powierzchni są sieci handlowe. Wskaźnik powierzchni niewynajętej w ostatnich 13 kwartałach spadł do poziomu 6,68%. Duża część powierzchni magazynowej budowana była w systemie pre-let i built-to-suit. Część powierzchni była wynajęta jeszcze przed oddaniem do użytku.
W 2004 r. deweloperzy często podawali stawki czynszów w USD. Obecnie standardem są kwoty w EUR. Wysokość czynszów na przestrzeni trzech lat ustabilizowała się, a w niektórych regionach, np. w sektorze 1., wzrosła. Najwyższe ofertowe stawki czynszów wahają się od 3,2 EUR w regionach sektora 3. do 5,5 EUR w Warszawie.
Na rynku inwestycyjnym nastąpiła kompresja stóp kapitalizacji. Aktualnie możliwą do osiągnięcia stopą kapitalizacji dla projektów magazynowo-logistycznych jest 6,5-7%. W 2004 r. zawierano transakcje inwestycyjne przy stopach kapitalizacji na poziomie 8,25-10,5%.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej