Rynek hotelowy polskiego wybrzeża - skategoryzowane hotele cieszą się coraz większą popularnością

2010-06-28 12:04

Jak pokazuje najnowszy raport firmy doradczej Cushman & Wakefield pt. "Rynek hotelowy polskiego wybrzeża" rejon nadmorski odwiedza coraz więcej turystów, zwłaszcza zagranicznych. Wyjazd nad morze to wciąż najpopularniejszy sposób spędzania wakacji. W 2009 r. wyjazdy nad morze stanowiły 42% podróży wakacyjnych. Coraz więcej turystów korzysta również z bazy hotelowej i zgodnie z prognozami analityków tendencja ta zostanie utrzymana.

Mimo wzrostu liczby wynajętych pokoi w 2008 r. obłożenie (42%) spadło o około 3 punkty procentowe w porównaniu z 2007 r., co jednak wiązało się ze znacznym wzrostem podaży miejsc noclegowych. Rosnącemu popytowi na usługi hotelowe na wybrzeżu towarzyszy bowiem ciągły rozwój bazy noclegowej. Powstają nowe hotele, a obiekty funkcjonujące poddawane są gruntownej modernizacji i rozbudowie.

Zgodnie z danymi firmy Cushman & Wakefield na obszarze polskiego wybrzeża funkcjonuje obecnie 115 hoteli, co stanowi 6,3% ogólnej liczby hoteli w Polsce. Wszystkie zlokalizowane są w miejscowościach położonych bezpośrednio nad morzem. Dominują hotele trzygwiazdkowe – 50 obiektów (46,4% miejsc noclegowych) i dwugwiazdkowe – 35 obiektów (19,8% miejsc noclegowych). Znaczny jest udział hoteli cztero- i pięciogwiazdkowych. Nad morzem działają obecnie 23 obiekty tych kategorii (32,2% miejsc noclegowych) i wszystkie zlokalizowane są w najbardziej popularnych kurortach nadmorskich, takich jak: Darłowo, Dźwirzyno, Jastarnia, Międzyzdroje, Kołobrzeg, Ustka, Ustronie Morskie czy Sopot.

Najlepiej rozwinięty rynek hotelarski na wybrzeżu Bałtyku mają Trójmiasto, Międzyzdroje, Kołobrzeg i Ustka. Rynek ten cechuje wysoka podaż hoteli, obecność na rynku hoteli najwyższej klasy (obiektów cztero- i pięciogwiazdkowych), stosunkowo wysokie obłożenie pokoi hotelowych oraz zróżnicowane usługi dodatkowe: SPA & Wellness, baseny, kręgielnie i inne. Najsłabiej rozwinięty rynek jest na wybrzeżu środkowym obejmującym obszar od Sarbinowa do Dębek.

- Rozbudowa i podniesienie standardu istniejącej bazy hotelowej, szczególnie na wybrzeżu środkowym, stanowią istotny czynnik wpływający na wykorzystanie i rozwój potencjału regionu. Jednak zdecydowanie ważniejszą kwestią jest poprawa infrastruktury transportowej, która znacznie skróci i usprawni dojazd do miejsca wypoczynku. Tylko wtedy możemy liczyć na stały wzrost wykorzystania miejsc noclegowych w nadmorskich hotelach - podsumowuje Dorota Malinowska, konsultant ds. nieruchomości hotelowych w Cushman & Wakefield.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej