Rosną ceny materiałów budowlanych
Pod koniec roku 2011 rosły ceny materiałów budowlanych tylko w niektórych grupach, ale już w styczniu 2012 podrożały niemal wszystkie, które analizowane są przez Polskie Składy Budowlane (PSB) w celu monitorowania rynku.
Najwięcej wzrosły ceny suchej zabudowy (o 7,2%), na drugim miejscu odnotowano przyrost cen drewna i materiałów drewnopochodnych (o 5,9%) i materiałów izolacji termicznej (o 5,6%). Trochę mniej podrożały gazobetony (o 3,7%) i chemia budowlana (o 3,2%). Niewiele, ale jednak (o ok. 1%) wzrosły ceny silikatów oraz izolacji wodochronnych i folii dachowych oraz rynien (o 0,1%). Tylko w 3 grupach ceny pozostały na poziomie z grudnia 2011- dla materiałów ściennych, stolarki otworowej i parapetów oraz narzędzi i sprzętu budowlanego. Pozostałe materiały budopwlane PSB wrzuca do wspólnego worka „inne”, a w nim najbardziej podrożały wyroby stalowe (o 4,5%), farby, lakiery i tapety (o 2,2%). Minimalny spadek (o -0,3%) odnotowano w cenach cementu oraz wapna.
Jak wiadomo, w roku 2011 wydano o 2% więcej pozwoleń na budowę, co dla producentów materiałów powinno być dobrym sygnałem. Ceny w tej branży zaczęły rosnąć, ale pamiętajmy, że p oznacznych spadkach kilka lat temu ceny materiałów budowlanych długo pozostawały na niskim poziomie.
Zobacz, na jakie obiekty wydano pozwolenia na budowę w 2011 roku
A jak w styczniu kształtowały się przychody PSB ze sprzedaży materiałów budowlanych w styczniu? Były o 24% wyższe niż przed rokiem, ale też styczeń 2011 nie należał do najlepszych dla budownictwa. Ale już w porównaniu z grudniem były już tylko o 0,5% wyższe. Całkiem dobre dla handlu materiałami budowlanymi ostatnie miesiące to efekt wyjątkowo łagodnej zimy. Ciekawe, jak wypadnie analiza lutego do stycznia, dowiemy się, czy siarczyste mrozy zmniejszyły skalę prowadzonych robót budowlanych.
Przypomnijmy, że Grupa PSB zrzesza 296 małych i średnich firm, które prowadzą handel w ponad 420 składach budowlanych, w 96 marketach PSB-Mrówka oraz w 7 centrach handlowych PSB-Profi.