Rok 2013 będzie trudny. Analiza rynku budowlanego, raport PMR

2013-02-11 13:41
CH Wzgórze
Autor: Gut PR Inwestycja w Gdyni realizowana jest przez firmę RD bud

Z raportu firmy badawczej PMR wynika, że polski rynek budowlany odnotuje w 2013 roku znaczące spadki. Do niedawna tylko firmy budowlane zapowiadały kryzys, pogarszanie się koniunktury i sytuacji w budownictwie, zaś rzeczywiste wskaźniki były jeszcze całkiem niezłe. Teraz już i te ostatnie nie pozostawiają złudzeń – w 2013 roku polski rynek budowlany znacznie się zmniejszy, oby tylko o jedno- a nie dwucyfrowy procent.

Nie ma już lokomotywy w postaci przygotowań do EURO 2012, kończą się projekty unijne z obecnej perspektywy finansowej, wciąż pozostają nierozwiązane problemy występujące w zrealizowanych i jeszcze realizowanych kontraktach autostradowych. Cięcia w obszarze właściwie wszystkich budowlanych inwestycji sprawią, że w latach kolejnych dynamika produkcji znacząco wyhamuje i odnotowane zostaną pierwsze od lat spadki wartości produkcji budowlano-montażowej.

Według przewidywań w roku 2013 rynek budowlany zanotuje redukcję rzędu 6-7%, do czego przyczynią się wstrzymywane inwestycje mieszkaniowe czy opóźniająca się realizacja niektórych inwestycji energetycznych. Nadzieje na niewielkie ożywienie w 2014 roku są zaś rezultatem rozpoczynającego się dostępu do nowych środków unijnych, ale także bardziej zaawansowanej już realizacji projektów energetycznych, które znacząco zaczną napędzać wzrost produkcji budowlano-montażowej. Za spadki w 2013 r. odpowiadać będzie przede wszystkim segment drogowy, który doprowadził na krawędź bankructwa wiele krajowych spółek budowlanych, a kilka zagranicznych skłonił do decyzji o wycofaniu się z polskiego rynku. W rezultacie, od 2014 roku na rynku zrobi się znacznie luźniej, na czym skorzystają firmy, które zdołały przetrwać dwa lata turbulencji rynkowych i w międzyczasie dobrze przygotują się do realizacji inwestycji z nowej perspektywy unijnej.

Pozytywnie na rynek budowlany wpływać będzie natomiast budownictwo niemieszkaniowe, które w najbliższym czasie będzie najbardziej stabilnym segmentem rynku. Na jego wzrost składać się będzie część handlowo-usługowa, w której poza budową nowych obiektów, widoczny jest także trend polegający na modernizacjach wcześniej realizowanych obiektów w głównych miastach Polski. Także dużą chłonnością charakteryzować się będzie rynek magazynowy oraz biurowy, gdzie nowe projekty cieszą się dużym zainteresowaniem, a współczynnik pustostanów jest nadal na stosunkowo niskim poziomie. Przez najbliższą dekadę branża energetyczna będzie prawdziwym kołem zamachowym polskiego budownictwa. Minione trzy lata w polskiej energetyce konwencjonalnej upłynęły przede wszystkim na żmudnym przygotowywaniu inwestycji energetycznych oraz przeprowadzaniu procedur przetargowych na ich realizację. W roku 2012 widoczne były pierwsze efekty tych działań....

Analiza rynku budowlanego, PMR
Autor: PMR Consulting Najbardziej perspektywiczne segmenty rynku budowlanego – w ocenie dużych firm budowlanych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej