Polska największym inwestorem w UE w 2011 roku

2011-04-14 10:51
Inwestorzy mogą odetchnąć z ulgą
Autor: MMaszner Inwestorzy mogą odetchnąć z ulgą

Wskaźniki optymizmu gospodarczego wśród przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce wciąż utrzymują się na wysokim poziomie. Producenci spodziewają się zwiększenia skali aktywności gospodarczej i prognozują wzrost liczby nowych zamówień oraz inwestycji – także tych w badania i rozwój – w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Według najnowszego badania "Pulse – the Global Business Outlook Survey", wskaźniki Polski należą do najlepszych w Unii Europejskiej.

Wskaźniki aktywności gospodarczej
Autor: KPMG w Polsce

Bardzo dobre nastroje wśród polskich producentów

W lutym br. skala aktywności przedsiębiorstw gospodarczych osiągnął +50,6 (jest on liczony jako różnica między odsetkiem przedsiębiorców prognozujących wzrost, a odsetkiem przedsiębiorców prognozujących spadek aktywności gospodarczej w ciągu najbliższego roku). W porównaniu z badaniem przeprowadzonym w październiku 2010 r. oznacza to spadek o 2,6 punktu. -Polska była jedynym spośród krajów Unii Europejskiej ujętych w badaniu, w którym wskaźnik aktywności gospodarczej obniżył się. Ten niewielki jednak spadek optymizmu polskich producentów nie powinien martwić, ponieważ wskaźniki utrzymują się wciąż na wysokim poziomie – ocenia Leszek Wroński, Partner, Szef Usług Doradczych na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie doradczej KPMG – Aż 63,5% polskich firm prognozuje, że ich aktywność gospodarcza będzie dalej rosła w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Warto przy tym pamiętać, że w większości dużych gospodarek UE producenci dopiero teraz otrząsnęli się z kryzysu. Tymczasem w przypadku polskiego sektora produkcyjnego dobre nastroje wróciły na rynek już rok temu. Wynika to z faktu, że Polska przeszła przez kryzys gospodarczy stosunkowo łagodnie w przeciwieństwie do wielu krajów UE.- Wartość wskaźnika aktywności gospodarczej w Unii Europejskiej wyniosła +51,9,oznacza to wzrost aż o 12,3 punktu w stosunku do października 2010 r. Wartość wskaźnika jest w dalszym ciągu zaniżona przez Grecję – jest to jedyny kraj, w którym przedsiębiorcy prognozujący spadek aktywności gospodarczej przeważają na tymi, którzy przewidują wzrost.

Zobacz także: Wyniki finansowe przedsiębiorstw - zadyszka, czy trwałe osłabienie?

Jeden z najwyższych wskaźników inwestycji jest w Polsce

W porównaniu do października 2010 r. wskaźnik inwestycji dla polskich producentów wzrósł o 15,4 punktu i wyniósł w lutym +27,1. Plasuje nas to na drugim miejscu, zaraz za Holandią, która ze wskaźnikiem o wartości +30,1 zajęła pierwsze miejsce wśród krajów Unii Europejskiej ujętych w badaniu. Trzecie w klasyfikacji Czechy miały wskaźnik inwestycji o 5,4 punktu niższy od polskiego. Dla badanych krajów Unii Europejskiej średnia wartość wskaźnika ukształtowała się na poziomie +18,2. Wraz ze wzrostem inwestycji, będą rosły także nakłady na badania i rozwój. W lutym związany z nimi wskaźnik osiągnął poziom +18,8, czyli niecałe dwa punkty więcej w porównaniu z październikiem 2010 r.
- Wzrost wskaźnika prognozowanych inwestycji wynika ze znacznego polepszenia sytuacji sektora produkcyjnego w naszym kraju. Jak wynika z danych statystycznych, produkcja sprzedana przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem przemysłowym utrzymywała się w ostatnich miesiącach na poziomie przynajmniej 10% wyższym niż rok wcześniej – komentuje Leszek Wroński. – Do polepszenia nastrojów przyczyniła się także stabilizacja sytuacji u naszych głównych partnerów handlowych, przede wszystkim w Niemczech. Firmy czują się pewnie, spodziewają się wzrostu popytu i nie boją się decyzji o przeznaczaniu środków na inwestycje.
Pod względem nakładów inwestycyjnych na badania i rozwój zdecydowanie przeważa Holandia, gdzie aż 43,9% przedsiębiorstw produkcyjnych uważa, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy nakłady na B+R wzrosną (wartość wskaźnika +33,7). W klasyfikacji przed Polską znalazły się jeszcze Włochy (+28,7) i Francja (+24,5).

Zatrudnienie ponownie w górę

W październiku 2010 r. niepokojące były dane dotyczące zatrudnienia w Polsce – pomimo generalnego wzrostu optymizmu gospodarczego, wskaźnik związany z zatrudnieniem spadł o prawie 7 punktów. Obecnie wartość indeksu wzrosła i wynosi +16,5. Wzrost zatrudnienia przewiduje 31,8% polskich przedsiębiorstw produkcyjnych, natomiast 15,3% spadek. Prawie połowa (49,4%) uważa, że zatrudnienie pozostanie na tym samym poziomie. W większości badanych krajów Unii Europejskiej prognozy dotyczące zatrudnienia znacząco uległy poprawie. Największy wzrost odnotowano w Holandii, gdzie aż 45,9% przedsiębiorstw produkcyjnych spodziewa się wzrostu zatrudnienia w ciągu najbliższych 12 miesięcy (wartość wskaźnika +30,6). Niewiele mniejszą wartość wskaźnika (+30,2) związanego z zatrudnieniem otrzymano dla Austrii.

-Prognozy związane z zatrudnieniem dla Unii Europejskiej w dalszym ciągu są zaniżone przez kłopoty finansowe Grecji i Hiszpanii. O ile w tym drugim przypadku sytuacja powoli stabilizuje się i wskaźnik zatrudnienia osiągnął wartość 0, o tyle w przypadku Grecji prognozy z każdym kolejnym badaniem są coraz gorsze– zauważaWroński.

O badaniu

 "Pulse – the Global Business Outlook Survey for worldwide Manufacturing and Services” to badanie firmy Markit przeprowadzane na zlecenie KPMG, obejmujące zasięgiem ponad 11 000 przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych na całym świecie, w którym przedsiębiorcy wyrażają swoje oczekiwania gospodarcze dotyczące najbliższej przyszłości. Badanie przeprowadzane jest trzy razy w roku; dane zbierane są w lutym, czerwcu i październiku. Kraje wchodzące w skład badania to: Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania, Irlandia, Austria*, Niderlandy*, Grecja*, Czechy*, Polska*, Rosja, Brazylia, Indie, Chiny. (*w badaniu biorą udział jedynie przedsiębiorstwa produkcyjne). W bieżącej edycji badania udział wzięło 6 200 firm. Badanie wykorzystuje wskaźniki, które określają optymizm lub pesymizm respondentów odnośnie badanych zmiennych takich jak: aktywność gospodarcza, przychody, nowe zamówienia, zyski, zatrudnienie. Wartość wskaźnika oblicza się, odejmując procent respondentów przewidujących zmniejszenie się/pogorszenie danej zmiennej w ciągu najbliższych 12 miesięcy od procentu respondentów przewidujących wzrost / polepszenie się danej zmiennej.

Wskaźniki zatrudnienia w Polsce
Autor: KPMG w Polsce
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej