Murapol zbuduje mieszkania w Niemczech

2018-01-13 11:14

Murapol prawdopodobnie będzie pierwszym polskim deweloperem, który zbuduje mieszkania na sprzedaż poza granicami naszego kraju. Murapol dostał właśnie pozwolenie na budowę osiedla w Berlinie.

Wiceprezes Murapolu Nikodem Iskra poinformował, że prace budowlane rozpoczną się na początku 2018 r. Równocześnie deweloper rozpocznie sprzedaż mieszkań, które mają być oddane do użytkowania późną wiosną 2019 r. Osiedle przy Am Luckefeld w Berlinie ma się składać z dziewięciu czterokondygnacyjnych budynków, w których będzie 126 mieszkań. Ich łączna powierzchnia wyniesie ok. 6,6 tys. m2. Nikodem Iskra podkreśla, że rynek mieszkaniowy w Niemczech nieco różni się od polskiego. Np. bardziej niż u nas uregulowana jest ścieżka wypełniania formalności administracyjnych. Inna jest też struktura rynku zbytu.

Zagraniczne plany Murapolu

– Głównymi nabywcami lokali w Niemczech są fundusze inwestycyjne oraz organizacje zarządzające samorządowymi środkami, z których finansują zakupy mieszkań zarówno dla celów socjalnych, jak i pod wynajem komercyjny – wyjaśnia Nikodem Iskra. I dodaje, że drobni inwestorzy stanowią ułamek rynku, zupełnie odwrotnie niż w naszym kraju. Wiceprezes Murapolu opowiada, że firma przygotowuje swój pierwszy projekt z najwyższą starannością, aby osiągnąć jak najlepszy wynik oraz wypracować optymalne know-how pod kolejne projekty. Tym bardziej, że strategia Grupy Murapol zakłada budowę organizacji o zasięgu międzynarodowym. Obecnie, poza projektem w Berlinie, Murapol przygotowuje w Niemczech drugą, znacznie większą inwestycję w mieście Zossen, położonym na południe od stolicy zachodniego sąsiada. Przedsięwzięcie obejmie budowę ok. 230 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej przekraczającej 13 tys. m2.

Murapol pracuje także nad dwoma inwestycjami w Edynburgu, w ramach których łącznie powstanie 60 mieszkań o powierzchni użytkowej ok. 4,1 tys. m2. Grupa Murapol systematycznie analizuje rynki mieszkaniowe także innych krajów, zarówno europejskich, jak i za Oceanem.

Patrz także: pozwolenie na budowę w półtora miesiąca od zakupu działki? To możliwe w… Edynburgu!>>

Murapol na trzecim miejscu

Dodajmy, że na krajowym rynku Grupa Murapol radzi sobie bardzo dobrze. W okresie dziewięciu miesięcy 2017 r. zawarła blisko 2,5 tys. nowych umów sprzedaży mieszkań, czyli o ponad jedną piątą więcej niż analogicznym okresie przed rokiem. Najwięcej chętnych na swoje mieszkania deweloper miał we Wrocławiu (553 zakontraktowanych), Krakowie (403) i w Warszawie (371) - Naszym celem jest ambitny plan 4 tys. sprzedanych mieszkań w całym 2017 r. – mówi prezes Muraopolu Michał Sapota.

Jednak największym procentowo wzrostem przedsprzedaży w okresie dziewięciu miesięcy 2017 r. – aż 77% – pochwaliła się firma Echo Investment, która znalazła chętnych na 889 lokali. Z kolei sprzedażowym liderem po dziewięciu miesiącach jest spółka Dom Development, która zawarła umowy z 2737 nowymi klientami. W ten sposób poprawiła sprzedaż o przeszło 35%.

Patrz także: w 2016 r. dziesięciu giełdowych deweloperów zarobiło na czysto na sprzedaży mieszkań ok. 641 mln zł>>

Deweloperzy_I-IIIkw2017
Autor: Rynekpierwotny.pl

Rok 2017 rekordowy dla deweloperów

Jak policzył serwis Rynekpierwotny.pl, łączny wynik sprzedaży nowych mieszkań przez 19-kę notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych branżowych potentatów wyniósł 21333 lokale, czyli blisko jedną czwartą więcej niż w analogicznym okresie 2016 r. Firmy doradcza REAS ocenia, że 2017 r. będzie najlepszym w historii rynku deweloperskiego w naszym kraju. W okresie trzech kwartałów w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście i Łodzi, czyli w aglomeracjach, w których popyt na mieszkania deweloperskie jest największy, zawarto łącznie ok. 53,8 tys. transakcji. REAS ocenia, że sprzedaż mieszkań deweloperskich w całym roku najprawdopodobniej przekroczy 70 tys.

Reas prognoza sprzedaży mieszkań 2017
Autor: REAS

W tym roku najpewniej padnie też nowy rekord rocznej liczby mieszkań oddanych do użytkowania przez firmy deweloperskie. Według najnowszych danych GUS, do końca września deweloperzy oddali do użytkowania przeszło 68,9 tys. mieszkań, czyli o blisko 12%. więcej niż w 2016 r. GUS podaje, że pozwolenia na budowę, które uzyskali deweloperzy obejmują ponad 109,7 tys. mieszkań.

Patrz także: pozwolenia na budowę - TOP 20 powiatów, w których powstanie najwięcej mieszkań>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej