Gdzie w Polsce mieszkania są najtańsze? Gdzie za mieszkanie płaci się najwięcej?

2023-06-01 17:05
mieszkania w Polsce
Autor: Szymon Starnowski Mieszkania w Polsce - gdzie możemy kupić najtaniej własne M? Na pewno nie w Warszawie

Gdzie w Polsce mieszkania są najtańsze - powszechność pracy zdalnej daje szansę na kupno taniego mieszkania w zupełnie innej części Polski. Popyt na drogie nieruchomości to z kolei okazja dla inwestorów szukających ciekawych okazji.

Spis treści

  1. Najdroższe mieszkania w polskich metropoliach
  2. Gdzie w Polsce mieszkania są najtańsze?
  3. Najtańsze do przeprowadzki, najdroższe pod inwestycje

Tak też warto spojrzeć na analizę portalu Rankomat.pl, dotyczącą najtańszych i najdroższych metropolii, województw i konkretnych miejscowości pod kątem ofertowych cen mieszkań.

Najdroższe mieszkania w polskich metropoliach

Tu niespodzianek nie ma. Stolica nieprzerwanie od lat dyktuje maksymalne ceny metra kwadratowego mieszkania. W pierwszym kwartale 2023 średnia cena ofertowa mieszkania w Warszawie wynosiła 13 223 zł, daleko odbiegając od Gdańska (11 768 zł za m²), Krakowa (11 657 zł za m²) i Wrocławia (10 611 zł za m²).

– Do przekroczenia progu 10 000 zł/m² mieszkania z rynku wtórnego zbliża się Poznań, a pułap 9000 zł wkrótce przebiją Rzeszów, Lublin i Szczecin. Natomiast najbardziej przyjemny klimat cenowy ze wszystkich miast wojewódzkich mają Zielona Góra, Bydgoszcz i Gorzów Wielkopolski, gdzie kupujący płacą za 1m² poniżej 7000 zł – informuje Grzegorz Demczyszak z Raknkomapt.pl.

Jeśli więc ktoś może swobodnie wybierać miejsce zamieszkania, nie tracąc przy tym atrakcyjnej pracy i abstrahując od czasu i ceny dojazdu do firmy, a koniecznie musi mieszkać w mieście wojewódzkim, może wybierać między Zieloną Górą (średnia cena ofertowa to 6 995 zł za m²), Bydgoszczą (6 963 zł za m²), Katowicami (7 168 zł za m²) a Łodzią (7 233 zł za m²).

Na spadek cen w metropoliach, takich jak np. Warszawa nie ma co czekać. W ciągu kwartału, licząc od grudnia 2022 r. średnia cena m² mieszkania oferowanego w Warszawie wzrosła o 778 zł.

– Ceny szybko rosły także we Wrocławiu (+842 zł) i Opolu (+1075 zł). Najbardziej stabilna sytuacja panuje w Toruniu (+32 zł/1m²), Białymstoku (+108 zł) i Łodzi (+181 zł) – wskazuje Grzegorz Demczyszak.

mieszkania w Polsce
Autor: rankomat.pl Ceny mieszkań w poszczególnych miastach: najwyższe i najniższe. Ceny oferowe za 1 m2 Link: powiększ grafikę

Gdzie w Polsce mieszkania są najtańsze?

Praktycznie średnie ceny ofertowe mieszkań w skali całego województwa wszędzie w Polsce są niższe niż w samej stolicy regionu.

Jak wskazuje ekspert popularnej porównywarki cenowej, najdroższe wciąż są woj.  mazowieckie (11 500 zł za m²), małopolskie (10 690 zł) i pomorskie (9 969 zł). Tuż za podium znalazło się zachodniopomorskie, gdzie ceny mieszkań są zdecydowanie niższe (7 558 zł).

Najtańszymi pod względem cen nieruchomości na rynku wtórnym są zaś województwa: śląskie (5 630 zł), lubuskie (5 741 zł) i opolskie (5 445 zł).

W tym miejscu warto dodać, że średnia cena mieszkań na rynku wtórnym liczona dla całej Polski to obecnie 7 661 zł za m².

W odróżnieniu od miast wojewódzkich niektóre województwa zanotowały spadki cen mieszkań między IV kw. 2022 r. a I kw. 2023 r. Najwięcej ochłodziły się stawki mieszkania z rynku wtórnego w mazowieckim (-307 zł za m²), dolnośląskim (-249 zł) i pomorskim (-233 zł).

Między kwartałami były też wyraźne wzrosty średnich cen ofertowych używanych mieszkań: w woj. podkarpackim (+510 zł za m²), opolskim (+311 zł) i świętokrzyskim (+305 zł).

Ceny mieszkań w miastach wojewódzkich
Autor: rankomat.pl Ceny mieszkań w miastach wojewódzkich Link: powiększ grafikę

Najtańsze do przeprowadzki, najdroższe pod inwestycje

Najciekawsze oczywiście na koniec. Ani średnie ceny w stolicach województw, ani średnie dla całych regionów nie pokazują prawdziwych okazji. Dla szukających taniego lokum to oczywiście miasta najtańsze, dla inwestorów – najdroższe.

Na oazy krezusów, a zarazem miejsca do robienia prawdziwych interesów, choćby na najmie, wyrastają: Zakopane (18 950 zł za m² – średnia cena ofertowa), Międzyzdroje (15 943 zł ), czy Sopot 15 694 zł).

Miejscówki te są dla inwestorów raczej ograne, może więc okazji szukać w kolejnej kategorii – Karpaczu (12 000 zł), który trochę odstaje od liderów, ale to pokazuje szukającym okazji na zarobek.

Na koniec zaś coś dla mobilnych, zwłaszcza tych, którzy mogą pracować z dowolnego miejsca, a chcą kupić coś na własność – niedrogiego, ale dużego zamiast patokawalerki. Oto najtańsze miasta – przykładowe średnie ceny ofertowe w różnych regionach:

  • Orneta (woj. warmińsko-mazurskie): 3 511 zł za m²,
  • Lewin Brzeski (woj. opolskie): 3 574 zł za m²,
  • Jastrzębie Zdrój (woj. śląskie) 4 053 zł za m²,
  • Nowa Ruda (woj. dolnośląskie) 4 169 zł za m²,
  • Drezdenko (woj. lubuskie) 4 384 zł za m².

Jak wskazuje Grzegorz Demczyszak, takie duże polaryzacje cenowe między miejscowościami w tym samym regionie występuję praktycznie w każdym województwie.

W woj. mazowieckim najgorętszym miastem pod względem stawek za 1 m² mieszkania z rynku wtórnego jest Warszawa (13 223 zł), a prawie trzykrotnie taniej jest w Ciechanowie (5 405 zł). Podobna proporcja dotyczy Zakopanego i Trzebini, Sopotu i Malborka, Międzyzdrojów i Drawska Pomorskiego czy Karpacza i Nowej Rudy.

Nie tak duże różnice cen mieszkań występują jedyni w obrębie łódzkiego (Łódź i Bełchatów), świętokrzyskiego (Kielce i Ostrowiec Świętokrzyski) czy kujawsko-pomorskiego (Toruń i Rypin).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej