Fotowoltaika 2023 – padł historyczny rekord. Z OZE pierwszy raz wytworzono więcej prądu niż z węgla i gazu
Dla europejskiej fotowoltaiki 2023 to kolejny rekordowy rok. W maju zdarzyło się coś, co jeszcze dekadę temu trudno byłoby sobie wyobrazić: panele fotowoltaiczne w UE wyprodukowały w skali miesiąca więcej prądu niż elektrownie węglowe. Co więcej, dużą rolę odegrała w tym Polska.
Spis treści
- Fotowoltaika 2023 z nowym rekordem. OZE pokonało paliwa kopalne
- Produkcja paneli fotowoltaicznych tanieje
- Polska fotowoltaika także rekordowa. Pomógł program Mój Prąd
Fotowoltaika 2023 z nowym rekordem. OZE pokonało paliwa kopalne
Fotowoltaika i elektrownie wiatrowe nigdy nie będą realną alternatywą dla węgla – powtarzali przez lata przeciwnicy OZE. Tymczasem w maju 2023 padł historyczny rekord: jak podaje think tank Ember, w Unii Europejskiej po raz pierwszy w skali miesiąca więcej energii elektrycznej wytworzono ze słońca i wiatru (31%) niż z paliw kopalnych (27%). I choć w Polsce wynik ten przeszedł bez echa, w zachodnich mediach mówi się o „punkcie zwrotnym” i „kolejnym kamieniu milowym”.
Co ważne, w maju odnotowano w UE cały szereg rekordów energetycznych:
- sama fotowoltaika odpowiadała za 14% prądu wytworzonego w UE – najwyższy wynik w historii,
- fotowoltaika po raz pierwszy pokonała elektrownie węglowe pod względem produkcji energii (14% kontra 10%),
- odnotowano najniższy w dziejach udział węgla w produkcji prądu (10%).
Niewielki był też udział gazu ziemnego w produkcji energii – 15%, co stanowi najniższy wynik od 2018 r.
Produkcja paneli fotowoltaicznych tanieje
Rosnącą rolę fotowoltaiki w Europie widać także w przypadku poszczególnych państw. Wg danych Ember w Unii Europejskiej jest coraz więcej krajów, w których energia z OZE wygrywa z węglem. W maju 2023 było tak m.in. w Portugalii, Hiszpanii, Austrii, Danii, Finlandii, Niemczech i Francji. Do takiego wyniku blisko jest też m.in. Węgrom i Grecji.
Warto przypomnieć, że w 2022 r. pierwszy raz odnotowano w Unii większy udział OZE niż gazu w produkcji energii – ze słońca i wiatru uzyskano aż 623 TWh prądu. Za szybki rozwój fotowoltaiki na świecie odpowiada przede wszystkim coraz niższy koszt produkcji paneli PV – w ostatnich latach ponownie wzrósł on wskutek kryzysu, jednak obecnie ceny ponownie się stabilizują.
– Ceny komponentów fotowoltaiki zauważalnie spadły (...) i powinny wrócić do poziomu sprzed kryzysu – prognozują autorzy raportu „Global Market Outlook For Solar Power 2023–2027”.
Polska fotowoltaika także rekordowa. Pomógł program Mój Prąd
Do rekordowego europejskiego maja wydatnie przyczyniła się Polska, gdzie sektor OZE rozwija się niezwykle dynamicznie. Według ubiegłorocznego raportu SolarPower Europe w 2022 r. Polska znalazła się na 8. miejscu na świecie pod względem tempa przyrostu mocy fotowoltaicznej. W rankingu wyprzedziliśmy m.in. Włochy, Francję, Grecję i Wielką Brytanię. Polska znalazła się w gronie 26 państw, w których produkcja prądu z fotowoltaiki rośnie o minimum 1 GW rocznie. Wiele wskazuje na to, że dla polskiej fotowoltaiki 2023 także okaże się rekordowy.
Do tak wysokiej pozycji Polski w rankingu z pewnością przyczynił się m.in. program Mój Prąd 5.0, pozwalający zdobyć nawet 58 tys. zł na panele fotowoltaiczne i inne urządzenia.
– Wnioski mogą składać osoby, które będą rozliczać się w nowym systemie net billing lub osoby, które zmieniły system rozliczania z systemu opustów (net-metering) na system net billing – przypomina Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Jednocześnie produkcja energii z węgla stale w Polsce spada. Według Ember w maju 2023 paliwo to odpowiadało za 62% wytworzonego prądu (7 TW energii), co jest rekordowo niskim wynikiem.