Europa: ożywa rynek najmu powierzchni biurowych

2011-06-01 14:35
Powierzchnie biurowe w Europie
Autor: Cushman & Wakefield

Z raportu firmy Cushman & Wakefield wynika, że sektor bankowy umacnia swoją pozycję w Europie, o czym świadczy wysoki poziom aktywności na rynku najmu powierzchni biurowych w ostatnich 12 miesiącach.

W okresie od kwietnia 2010 r. do marca 2011 r. popyt banków na powierzchnię biurową w Europie kształtował się na poziomie o 20% wyższym od średniej z pięciu lat. Wynajęto ponad milion m2. powierzchni biurowej, tj. ponad dwukrotnie więcej niż w czasie spadku aktywności na rynku najmu w latach 2009-2010. W ostatnich sześciu miesiącach wzrosła liczba umów najmu powierzchni powyżej 5 000 m2. w porównaniu z poprzednim półroczem.

Przeczytaj również: Rynek magazynowo - przemysłowy w I kwartale 2011 r.

Dominującą pozycję nadal zajmują najważniejsze ośrodki bankowości, tj. Londyn, Paryż i Frankfurt, na które przypadło ponad 55% wszystkich umów najmu zawartych w minionym roku przez sektor bankowy w Europie. Największą aktywność na rynku najmu odnotowano w Londynie, w którym wynajęto prawie 300 000 m2., co stanowiło 27% łącznego popytu w Europie. Na tę wielkość w dużym stopniu wpłynęła umowa typu pre-let dotycząca najmu 65 000 m2., którą UBS podpisał w III kw. 2010 r. Szczególnie silny wzrost aktywności na rynku najmu wystąpił w Warszawie i Pradze. Warszawa, która staje się regionalnym centrum bankowości w Europie Środkowo-Wschodniej, może się pochwalić wzrostem popytu o prawie 63% w porównaniu ze średnią z pięciu lat. Poziom najmu w Pradze w ubiegłym roku wyniósł 25% powyżej średniej. Brak podaży wysokiej jakości w wielu lokalizacjach Europy spowodował utrzymanie się trendu polegającego na zajmowaniu powierzchni przez ich właścicieli. Jest to szczególnie widoczne w Londynie i Moskwie. Czynsze za najlepsze powierzchnie zaczynają rosnąć w wielu miastach europejskich i z tego względu najemcy nie są już w stanie uzyskać atrakcyjnej ceny w ramach umów pre-let, co było możliwe jeszcze 6-9 miesięcy wcześniej. W odróżnieniu od dwóch największych transakcji zawartych w połowie 2010 r. żadna z większych umów najmu podpisanych w okresie od października 2010 r. do marca 2011 r. nie była umową typu pre-let.

Najważniejsze transakcje najmu w europejskim sektorze bankowym (od kwietnia 2010 r. do marca 2011 r.)

Chińskie banki kontynuują ekspansję w Europie dostrzegając możliwości rozwoju na rynku kredytowym, który jest duży, ale obecnie cechuje się niewystarczającą podażą. Banki te wykorzystują ostrożność lokalnych podmiotów. Jedną z pierwszych chińskich instytucji finansowych na tym rynku był Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), który otworzył biura w Londynie, Moskwie, Luksemburgu i we Frankfurcie. ICBC planuje otwarcie kolejnych pięciu oddziałów w przyszłym roku w Paryżu, Amsterdamie, Brukseli, Madrycie i Mediolanie. Banki europejskie i amerykańskie wykazują z kolei odwrotny trend i zwiększają swoją obecność na rynkach Azji i Pacyfiku. JP Morgan wstępnie zapowiedział ekspansję w Sydney, a Lombard Odier i hiszpański bank BBVA niedawno wynajęły powierzchnię w Hongkongu. Barclays Capital, BNP Paribas oraz Bank of America podjęły decyzję o rozpoczęciu działalności w Singapurze. Natomiast w Indiach znaczną powierzchnię wynajęły Bank of America, RBS i HSBC. Największy bank Rosji Sberbank jako pierwsza rosyjska instytucja finansowa przystąpiła do ekspansji poza Europę, otwierając oddział w Indiach. Obecnie planuje wejść na rynek chiński.

Roczny popyt na powierzchnie biurowe e sektorze bankowym w porównaniu ze średnią z 5 lat (m kw.)
Autor: Cushman & Wakefield
Najważniejsze transakcje najmu
Autor: Cushman & Wakefield

Najważniejsze transakcje najmu zawarte przez banki europejskie i amerykańskie w krajach Azji i Pacyfiku (od kwietnia 2010 r. do marca 2011 r.)

 - W europejskim sektorze bankowym obserwujemy dalsze ożywienie przekładające się na wyraźnie lepsze nastroje na rynku najmu powierzchni biurowej. Jednak wiele kwestii nadal wpływa na sytuację banków, która jest w dużym stopniu niepewna. Potencjalna restrukturyzacja długu publicznego Grecji będzie mieć istotne konsekwencje zarówno dla banków greckich, jak i banków zagranicznych posiadających aktywa ulokowane w obligacjach tego kraju, szczególnie banków niemieckich, których potencjalne straty mogą wynieść prawie 20 mld euro. Może to w dalszej kolejności dotknąć także Irlandię i Portugalię. - komentuje Matthew Knight, Associate z zespołu ds. sektora bankowego na kraje EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) w firmie Cushman & Wakefield.

Najem przez banki europejskie w Azji i na Pacyfiku
Autor: Cushman & Wakefield
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany