Rynek magazynowo - przemysłowy w I kwartale 2011 r.

2011-05-25 11:01

W Polsce firmy wykazują optymizm wynikający z silnego wzrostu gospodarczego, który w ubiegłym roku był najwyższy spośród państw Europy Środkowej. W 2011 r. trend wzrostowy może się utrzymać, co dla rynku magazynowo-przemysłowego oznacza wzrost aktywności.

PRZEGLĄD

W ostatnim kwartale czynsze za powierzchnie produkcyjne utrzymały się na stabilnym poziomie we wszystkich lokalizacjach z wyjatkiem Krakowa, gdzie nieznacznie się obniżyły ze względu na mniejszy wolumen transakcji najmu. Natomiast sytuacja na rynku powierzchni logistycznych jest bardziej zróżnicowana. Czynsze w Krakowie, Katowicach i Gdańsku wzrosły, ale w Warszawie zmniejszyły sie wskutek najwyższych wskaźników pustostanów w lokalizacjach wokół stolicy kraju.

TRENDY NA RYNKU NAJMU

O poprawie warunków rynkowych i wiekszym optymizmie wsród firm świadczy to, że liczba nowych transakcji najmu jest wieksza niż liczba umów przedłużanych. Nowe umowy najmu to wynik głównie ekspansji niż obserwowanej w wielu innych krajach europejskich racjonalizacji zajmowanej powierzchni. Obecnie w budowie znajduje sie stosunkowo duża ilość powierzchni, ale realizowane inwestycje sa rozproszone po całym kraju i raczej nie zwieksza w istotny sposób zasobów żadnego pojedyńczego miasta. Ze wzgledu na dotychczasowe trudności z pozyskiwaniem finansowania na budowę obiektów magazynowych i przemysłowych w celach spekulacyjnych aktualnie realizowane inwestycje zostały niemal w całości zabezpieczone umowami typu pre-let.

TRENDY NA RYNKU INWESTYCYJNYM

Tak jak w poprzednich kilku kwartałach, w pierwszym kwartale br. aktywa magazynowo-przemysłowe także nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem. Najpopularniejszymi są głównie obiekty budowane w systemie BTS (built-to-suit) lub z umowami najmu zawartymi ze stabilnymi najemcami na długi okres. Nieruchomościami magazynowo-przemysłowymi interesują się raczej inwestorzy zagraniczni, którzy wykazywali w ostatnich kilku kwartałach największa aktywność na rynku. Istotna transakcja w pierwszym kwartale był zakup przez CA Immo dwóch obiektów logistycznych należacych do Europolis AG. W bieżacym roku na sprzedaż zostanie wystawiona stosunkowo duża liczba obiektów wysokiej jakosci, co przyczyni się do podtrzymania aktywności na tym rynku inwestycyjnym.

PROGNOZA

Prognozy dla polskiej gospodarki na resztę roku 2011 są obecnie optymistyczne, dzięki czemu nadal będzie rosnąć popyt na powierzchnię magazynowo-przemysłową. Jednak czynsze pozostaną na stosunkowo stabilnym poziomie ze względu na utrzymujace się stopy pustostanów. Dalsze wzrosty stawek czynszu są natomiast możliwe w miastach o niższych wskaźnikach pustostanów. Wolumen transakcji na rynku inwestycyjnym w 2011 r. będzie podobny do ubiegłorocznego, wskutek czego stopy kapitalizacji nie ulegną większym zmianom w ciągu roku.

Rynek magazynowo-przemyslowy 2011
Autor: Cushman&Wakefield
Rynek magazynowo-przemyslowy 2011
Autor: Cushman&Wakefield
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej