Chcesz zarabiać więcej, zostań freelancerem. Zarobki tej grupy osób aktywnych zawodowo rosną szybciej niż inflacja

2023-07-25 14:18
Zarobki freelancerów 2023 - rosną szybciej niż wynagrodzenie za pracę
Autor: getty images Przez ostatni rok wynagrodzenia osób zatrudnionych na etatach przegrywały z inflacją, a jak w tym czasie radzili sobie z dochodami freelancerzy: architekci, programiści i inni?

Praca zdalna może być dobrym wstępem i poligonem do przejścia do działalności na własny rachunek, tym bardziej, że wynagrodzenia freelancerów rosną niemal dwa razy szybciej niż płace na etacie. Dla przykładu architekci w czerwcu br. dostawali za zlecenia o 39 proc. więcej niż rok temu.

Spis treści

  1. Freelancerom inflacja niestraszna: kto najszybciej zyskuje na wynagrodzeniu
  2. Informatycy: freelancerzy zarabiają dużo, ale bez imponującej dynamiki
  3. Copywriting i social media: dużo chętnych, ale zarobki rosną szybko
  4. Wolni strzelcy pod względem zarobków prześcigają etatowców

To może też być bardzo dobre wyjście z sytuacji, w której pracodawca, korzystając, ze swoich praw ujętych w kodeksie pracy odmawia pracownikowi pracy zdalnej.

Freelancerom inflacja niestraszna: kto najszybciej zyskuje na wynagrodzeniu

Mimo wysokiej inflacji, freelancerzy nie mogą narzekać na swoje zarobki, a ich wzrost w czerwcu 2023 r. wyniósł o niemal 25 proc. w porównaniu do tego samego okresu roku wcześniej, wynika z danych portalu Useme - platformy pośredniczącej między zleceniodawcami i zleceniobiorcami działającymi na zasadzie freelancerów.

– Już po raz kolejny dzielimy się danymi dotyczącymi średnich stawek z umów realizowanych przez Useme. Prezentowane kwoty jasno pokazują, że sytuacja gospodarcza oraz wzrost popularności współpracy z freelancerami wpływają na popyt i cenę za świadczone przez nich usługi – komentuje Przemysław Głośny, CEO Useme

Największe wzrosty zarobków odnotowuje kategoria multimedia i fotografia. Animacja to ta specjalność, w której da się  zaobserwować największą zmianę w wysokości średnich stawek za zlecenie. Wzrosły one aż o 95 proc. i w czerwcu 2023 roku wyniosły 3 194 zł w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

Duże wzrosty dotyczyły również freelancerów zajmujących się wideo oraz fotografią. Ich wynagrodzenia wzrosły kolejno o 40 proc. (2281 zł) i 37 proc. (2058 zł).

Z kolei niezależni specjaliści realizujący zlecenia w kategorii architektura – zarówno projekty aranżacji wnętrz, jak i rendery 3d przedmiotów oraz wizualizacje – mieli stawki wyższe o 29 proc. (3348 zł), natomiast graficy mogli liczyć na zarobki rzędu 1615 zł za zlecenie (wzrost o prawie 15 proc.).

Informatycy: freelancerzy zarabiają dużo, ale bez imponującej dynamiki

Pierwsi w Polsce freelancerzy rekrutowali się głównie spośród informatyków i pod względem zarobków, także na zleceniach, stanowili elitę. Teraz podaż ich usług jest wciąż duża więc zarobki rosną, ale już nie tak dynamicznie jak np. architektów potrafiących działać cyfrowo.

Ponadto freelancerzy świadczący usługi związane z szeroko rozumianym IT, czyli programiści, twórcy aplikacji mobilnych, platform e-commerce czy ci zajmujący się budowaniem stron, a także ich modernizacją oraz specjaliści realizujący pozostałe działania IT np. testujący oprogramowanie, to najbardziej zróżnicowana grupa, jeżeli chodzi o zmiany w wysokości stawek za zlecenia w okresie czerwiec 2022 – czerwiec 2023.

W tej kategorii największy, blisko 27-procentowy wzrost odnotowali freelancerzy podejmujący zlecenia w kategorii “Inne usługi IT”, a ich średnia stawka za zlecenie w czerwcu br. wyniosła 2463 zł.

Na kolejnej pozycji znaleźli się specjaliści zajmujący się budowaniem i modernizacją stron www z 20-procentowym wzrostem wynagrodzenia – 1876 zł.

Z kolei najmniej swoje stawki podnieśli twórcy aplikacji mobilnych – blisko 2,5 proc. rok/rok, mimo to, ich średnia stawka za zlecenie wyniosła aż 6048 zł.

Jedynymi kategoriami, w których stawki zmalały w porównaniu do czerwca 2022 roku, były programowanie oraz tworzenie sklepów internetowych. Zmiany w wysokości średnich wartości zlecenia były niewielkie i wynosiły kolejno -3 proc. (3181 zł)  i -0,5 proc. (1684 zł).

Copywriting i social media: dużo chętnych, ale zarobki rosną szybko

A co z dynamiką zarobków w branżach, w które pod względem popularności wśród freelancerów przejęły pałeczkę pierwszeństwa po informatykach?

Copywriting, czyli pisanie tekstów na zamówienie niezmiennie znajduje się w czołówce najpopularniejszych branż freelancingu. Stawki niezależnych specjalistów w tej kategorii wzrosły prawie o 25 proc. rok/rok, choć średnia wartość zlecenia była najniższa wśród wszystkich branż uwzględnionych przez Index Useme – 1159 zł.

Jednak warto mieć na uwadze, że twórcy tekstów mają zazwyczaj więcej umów o niższej wartości. Dotyczy to również tłumaczy, choć w przeciwieństwie do cen usług copywriterów ich wynagrodzenia wzrosły o 15 proc. i czerwcu 2023 średnio wynosiły 1563 zł.

Kolejnymi popularnymi wśród wolnych strzelców branżami są SEO, czyli optymalizacja stron internetowych oraz social media – prowadzenie i moderacja profili w mediach społecznościowych czy realizowanie kampanii reklamowych. Freelancerzy specjalizujący się we wskazanych działaniach podnieśli stawki o 20 proc. rok/rok i mogli liczyć na średnie zarobki w wysokości prawie 1777 zł za zlecenie.

Wolni strzelcy pod względem zarobków prześcigają etatowców

- Wzrost stawek w większości branż polskiego freelancingu pokazuje, że niezależni specjaliści, zwłaszcza Ci z dużym doświadczeniem w swoich profesjach nie mogą narzekać na zarobki. Średni wzrost wynagrodzeń freelancerów o 25 proc. rok do roku daje ciekawy kontrast w porównaniu do przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw - podkreśla ekspert.

Według danych GUS w czerwcu br. wzrosło ono o ponad połowę mniej, czyli 11,9 proc. w porównaniu z wynagrodzeniami w czerwcu 2022 roku.

– Oczywiście wysokość stawek freelancerów w dużej mierze uzależniona jest od charakteru konkretnej profesji, a specjaliści realizujący zlecenia w takich branżach jak copywriting, tłumaczenia social media czy SEO są w stanie podjąć miesięcznie więcej prac niż np. programiści – podsumowuje Przemysław Głośny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej