Chcesz skorzystać z dofinansowania programu Czyste Powietrze? Uważaj na oszustów i niesolidne firmy!

2023-08-02 15:36
Problemy związane z wyliczeniami pomp ciepła
Autor: getty images Odpowiedni dobór pompy ciepła pozwoli na jej efektywną pracę. W tym celu należy zwrócić uwagę na parametry urządzeń, efektywność pracy (zwłaszcza w niskich temperaturach) i związaną z tym moc grzewczą oraz przeprowadzić odpowiednie obliczenia, uwzględniające choćby moc cieplną budynku

Wiele osób, które zamieniły kopciuchy na powietrzne pompy ciepła w ramach programu Czyste Powietrze po ostatnim sezonie grzewczym zapłaciło gigantyczne rachunki za prąd. Nic dziwnego, że czują się oszukani. Ale nie tylko oni, choć dopiero ogromna podwyżka cen prądu w minionym sezonie grzewczym pokazała skalę problemu.

Spis treści

  1. Ostrzeżenie przed nieuczciwymi firmami
  2. Uwaga na fałszywe rekomendacje
  3. Jak zweryfikować firmy działające na rzecz programu Czyste Powietrze

Czyste Powietrze to największy ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Celem programu jest walka ze smogiem. Dla gospodarstw domowych jednak równie ważne - a może nawet ważniejsze - są efekty ekonomiczne. Po prostu inwestują, korzystają z dotacji, ale chcą też mniej płacić za ogrzewanie domu. I tu pojawia się problem.

Ostrzeżenie przed nieuczciwymi firmami

Ogromny popyt na proekologiczne przedsięwzięcia chcą też wykorzystać firmy produkujące urządzenia czy też zajmujące się ich montażem. Duża konkurencja na rynku sprawia, że wiele z nich z powodzeniem stosuje nieuczciwe praktyki, a pomaga w tym mała wiedza właścicieli domów dokonujących inwestycji.

Z całą mocą ujawniło się to w przypadku pomp ciepła. W okresie pandemii i zaraz potem popyt na te urządzenia daleko wyprzedził podaż. Tym łatwiej było nieuczciwym firmom „upchnąć” mało wydajne powietrzne pompy ciepła do zainstalowania w domach, do których absolutnie się nie nadają zimą przy ujemnych temperaturach. Wtedy bowiem, by dawać pożądane efekty, czyli ogrzać określoną kubaturę wnętrz potrzebują ogromnych ilości energii elektrycznej.

Firmy nie informują też, że aby uniknąć wysokich rachunków za prąd przy ogrzewaniu pompą ciepła należy założyć mikroinstalację fotowotaiczną, która za darmo wyprodukuje energię potrzebną do pracy pompy. Taka informacja wielu klientów mogłaby zniechęcić, bo to przecież dodatkowy koszt i to niemały, mimo dopłat.

Minionej zimy, gdy ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych były zamrożone tylko do określonych limitów, takie pompy ciepła naraziły użytkowników na gigantyczne rachunki za energię elektryczną.

Źle dobrane pompy ciepła to jednak najbardziej spektakularny przejaw nieuczciwych praktyk czy wręcz patologii na rynkach obsługujących przedsięwzięcia realizowane w ramach programu Czyste Powietrze. Skala działania oszustów i niesolidnych firm tam działających jest tak duża, że ministerstwo klimatu postanowiło wystosować publiczne przed nimi ostrzeżenie.

"Niestety, zdarzają się na rynku usług nieuczciwy wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny", zwraca uwagę resort.

Uwaga na fałszywe rekomendacje

Autorzy ostrzeżenia proszą beneficjentów programu Czyste Powietrze o szczególną ostrożność i rozwagę w relacjach z akwizytorami, w tym oferującymi pompy ciepła: „Nieuczciwi sprzedawcy proponują niedopasowane do Waszego domu i potrzeb – niskiej jakości urządzenia, które w okresie grzewczym zużywają dużo prądu, a ich trwałość i jakość jest słaba”.

Dalej radzą uważne sprawdzenie firmy i jej oferty jeszcze przed podpisaniem umowy, w szczególności jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do oferowanej ceny usługi i produktu, parametrów urządzenia lub instalacji oraz warunków serwisowych i gwarancji.

Wzmożoną czujnością należy się wykazać zwłaszcza w relacjach z firmami, które powołują się na autoryzację, patronat lub ścisłą współpracę z Narodowym funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Fundusz bowiem nie promuje konkretnych firm sprzedających urządzenia, instalacyjnych oraz wykonawczych.

Ponadto jedynymi partnerami operacyjnymi w programie Czyste Powietrze są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, gminy oraz wybrane banki, wskazane na stronie internetowej: czystepowietrze.gov.pl.

Jak zweryfikować firmy działające na rzecz programu Czyste Powietrze

W pierwszej kolejności eksperci radzą korzystać z firm lokalnych - mają one zbyt wiele do stracenia, by sięgać po naganne praktyki.

Zalecają też konsultacje z gminnym punktem konsultacyjno- informacyjnym Czystego Powietrza - działają oni w ok. 86 proc. wszystkich gmin lub Wojewódzkiego Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska.

Radzę ponadto skorzystać z funkcjonującej w ramach programu Czyste Powietrze tzw. listy ZUM (listy zielonych urządzeń i materiałów) - dostępnej online pod adresem https://lista-zum.ios.edu.pl/, która zawiera zweryfikowane urządzenia i materiały o potwierdzonej jakości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej