Ceny materiałów budowlanych i ich sprzedaż rosną. Koniunkturę napędzają mieszkania i domy

2017-02-02 11:50
Miroslaw_Lubarski
Autor: brak danych Mirosław Lubarski z zarządu Grupy PSB

W 2016 r. podrożała większość materiałów budowlanych. Najbardziej, bo aż ponad 15 proc., wzrosły ceny farb, lakierów i tapet – poinformowała Grupa Polskie Składy Budowlane (PSB). To efekt poprawy koniunktury w budownictwie mieszkaniowym.

Ceny_materialow_budowlanych
Autor: Grupa PSB

Ta największa w kraju sieć składów i hurtowni materiałów budowlanych pochwaliła się właśnie, że ubiegłoroczne przychody ze sprzedaży materiałów budowlanych całej grupy sięgnęły 5,7 mld zł. To wynik o 9 proc. lepszy niż rok wcześniej. Przeciętna firma partnera Grupy PSB zwiększyła przychody o 7,3 proc. - Jednak najmniejsze hurtownie w dalszym ciągu radziły sobie słabiej na rynku, notując zaledwie ok. 2 proc. wzrost przychodów. Ten trend obserwujemy od dłuższego czasu – przyznaje Mirosław Lubarski z zarządu Grupy PSB.

Dobra koniunktura w mieszkaniówce

Lubarski dodaje, że motorem napędzającym popyt na materiały budowlane w 2016 r. były nie tylko nowe inwestycje mieszkaniowe, ale także remonty. – Świadczy o tym niemal 10-proc. poprawa wyników sprzedaży sieci sklepów Mrówka. Częściowo na ten efekt wpłynęły pieniądze wypłacane na dzieci w programie „500 plus” - ocenia Mirosław Lubarski. Według niego, dobra koniunktura powinna utrzymać się także i w tym roku. A świadczy o tym ubiegłoroczny wzrost pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji. GUS podał, że w 2016 r. inwestorzy zaczęli budowę niemal 174 tys. mieszkań.
- Prognozy koniunktury, formułowane przez firmy wykonawcze, są takie jak przed rokiem, czyli mają one spory portfel zleceń na rok 2017. W dużym stopniu dotyczy to remontów, modernizacji i wykończenia mieszkań kupionych na rynku pierwotnym w dużych ośrodkach miejskich – mówi Mirosław Lubarski. I dodaje, że prognozy makroekonomiczne są w dalszym ciągu dość optymistyczne, bo spodziewany jest wzrost PKB na poziomie 3-3,5 proc. Budowlańcy liczą też, że wreszcie ruszą inwestycje infrastrukturalne. Ponadto wzrost płac realnych i kontynuacja programu „500 plus” mogą zwiększyć skłonność Polaków do inwestowania w swoje mieszkania i domy, głownie w ich remonty i modernizację. - Na tle powyższych przesłanek można szacować, iż tegoroczny popyt na materiały w budownictwie mieszkaniowym wzrośnie o 7-10 proc. – prognozuje Lubarski. I informuje, że Grupa PSB ma zamiar rozwijać swoją sieć handlową. W tym roku planuje otwarcie ponad 30 Mrówek, przyjęcie kilku hurtowni budowlanych oraz przekształcenie 7-10 dotychczasowych składów w nowoczesne centra budownictwa pod nazwą PSB-Profi.
Lubarski przyznaje jednak, że są też i niepokojące sygnały. Hurtownicy wciąż narzekają na opóźnienia w regulowaniu zobowiązań przez firmy budowlane. Zmorą uczciwie działających firm kupieckich jest też szara strefa w tym sektorze.

Ceny materiałów budowlanych rosną, ale raczej powoli

Wzrost popytu na materiały budowlane ma wpływ na ich ceny. Z danych Grupy PSB wynika, że w grudniu droższe niż rok wcześniej były niemal wszystkie materiały budowlane. Najbardziej, bo aż o ponad 15 proc., podrożały farby, lakiery i tapety. Na przeszło 9-proc. podwyżkę pozwolili sobie producenci narzędzi i sprzętu budowlanego. O 3-6 proc. poszły w górę ceny materiałów ściennych (gazobetony i ceramiczne), suchej zabudowy wnętrz, pokryć i folii dachowych oraz rynien, a także instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień i wentylacji. Raczej symbolicznie, bo poniżej 2 proc., podrożały natomiast płytki ceramiczne oraz wyposażenia łazienek i kuchni. Poza tym 2016 r. przyniósł też minimalne obniżki cen, np. materiałów izolacji wodochronnej i termicznej, chemii budowlanej oraz cementu i wapna. Dodajmy, że nie drgnęły ceny kostki brukowej oraz bram i ogrodzeń. Mirosław Lubarski ocenia, że w tym roku ceny najważniejszych materiałów budowlanych jeśli będą wzrastać, to znacznie wolniej niż ceny usług wykonawczych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej