Ceny działek budowlanych Wrocław 2023. Ile teraz trzeba zapłacić za m2 działki we Wrocławiu?

2023-05-19 15:01
Działki budowlane
Autor: getty images Ceny dostępnych działek pod budowę we Wrocławiu rosną nawet w okresie względnej stagnacji na rynku nieruchomości

Z analizy cen działek budowlanych w pierwszym kwartale 2023 wynika, że we Wrocławiu po raz pierwszy w historii średnia cena przekroczyła 500 zł za metr kwadratowy. Stolica Dolnego Śląska jest jedną z czterech polskich aglomeracji, w których ceny nie wyhamowały nawet w okresie stagnacji. Ile kosztuje m2 działki we Wrocławiu?

Spis treści

 1. Dlaczego działki we Wrocławiu drożeją szybciej niż w innych miastach
 2. Ceny działek we Wrocławiu - różnice nawet 1:10
 3. Działki pod Wrocławiem - większe i tańsze
 4. Ceny działek we Wrocławiu - czy będą droższe?

W ostatnim kwartale 2022 r. za działkę budowlaną we Wrocławiu średnio trzeba było zapłacić 496 zł/m². A jeszcze niespełna dwa lata temu średnia cena działki budowlanej w stolicy Dolnego Śląska wynosiła 460 zł/m².

Wrocław tym samym jest jednym z nielicznych miast, w przypadku których trudno mówić o stagnacji cen terenów pod budowę domów i mieszkań. Podobna sytuacja jest w Łodzi, Bydgoszczy i Krakowie.

Dlaczego działki we Wrocławiu drożeją szybciej niż w innych miastach

Duży popyt na place pod budowę własnego domu we Wrocławiu to efekt gospodarczego sukcesu miasta i regionu na początku XXI wieku.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat Wrocław i cały Dolny Śląsk stały się atrakcyjnym miejscem życia dla wielu młodych Polaków. W znacznym stopniu przyczyniły się do tego inwestycje najbardziej markowych europejskich i światowych koncernów, którzy od dawna lokalizują tu swoje inwestycje. Co ważne, to przedsięwzięcia w bardzo nowoczesną produkcję, wykorzystującą nowoczesne technologie. To tworzy atrakcyjne miejsca pracy, w tym szczególnie dla młodych fachowców.

Tym też tłumaczyć można rozkwit wyższych uczelni, zwłaszcza technicznych w stolicy Dolnego Śląska.

Uczyć się do nich przyjeżdżają młodzi Polacy z całego kraju i większość znajduje ciekawą ofertę pracy jeszcze w czasie studiów. To naturalne, że zostają tu na stałe, a mając atrakcyjne zarobki myślą o czymś więcej niż mieszkanie w bloku.

W ostatnich latach w badaniach wysokości płac Dolny Śląsk awansował na trzecie miejsce w Polsce. Patrząc na Małopolskę, która po raz pierwszy w historii wyprzedziła Mazowsze, można wnioskować, że także Dolny Śląsk nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Pod względem cen działek Wrocław już przegonił Kraków. Drożej za plac pod budowę płaci się aktualnie tylko w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku.

Ceny działek we Wrocławiu - różnice nawet 1:10

W samej stolicy Dolnego Śląska rozpiętość cenowa w odniesieniu do działek budowlanych jest ogromna. W rejonie zachodnim miasta Miękinia atrakcyjną działkę można kupić za 250 zł/m². Wciąż można trafić jeszcze okazję nawet po 50 zł m/². Natomiast w najatrakcyjniejszej dzielnicy miasta – Krzyki, przy dużej okazji, trzeba zapłacić minimum 150 zł/m². Większość ofert jest jednak grubo powyżej 1 000 zł, ostatnio nawet oferty zaczęły przekraczać barierę 2 000 zł m/².

Te najdroższe to oczywiście działki o dużej powierzchni, pod budownictwo wielorodzinne.

Skąd taka rozpiętość w cenach? Jak w wielu innych dużych aglomeracjach kluczową rolę odgrywają takie czynniki jak infrastruktura – zwłaszcza dostępność kanalizacji, poziom uregulowania sytuacji prawnej czy komunikacja z centrum miasta oraz dzielnicami, w których rozlokowani są najwięksi pracodawcy.

Oczywiście pod względem najwyższych cen przodują te dzielnice, w których praktycznie nie ma już miejsca pod zabudowę: Na Biskupinie, Sępolnie, Zalesiu czy Krzykach. Utrzymuje się wciąż moda na Borek.

Najmniejsze zainteresowanie budową własnego domu jest w przypadku Psiego Pola (Pawłowice, Zakrzów), Brochowa, Jerzmanowa.

W trzech najpopularniejszych rejonach ceny działek kształtują się w I kwartale 2023 r. następująco:

 • Fabryczna: 200 - 850 zł m/²,
 • Krzyki: 130 – 2000 zł m/²
 • Psie Pole: 90 - 800 zł m/².

Działki pod Wrocławiem - większe i tańsze

Podobnie jak w przypadku innych dużych polskich miast, działki budowlane na peryferiach oraz w gminach przyległych, mimo stosunkowo niedużej odległości od centrum, są aż pięciokrotnie tańsze od dostępnych w samym mieście.

W Kątach Wrocławskich można pobudować się na działce za 100-135 zł m/², nieco drożej w Długołęce – bo za 145-255 zł za m/² lub w Wiszni Małej - dostępne działki w cenie 175-240 zł za metr kwadratowy.

Według wyliczeń portalu Nieruchomości-online.pl, podczas gdy średnio metr kwadratowy placu pod budowę w samym Wrocławiu kosztuje 516 zł/m², to już dla okolicznych gmin średnia ta zawiera się w przedziale 130-350 zł/m².

Ceny działek we Wrocławiu - czy będą droższe?

Skoro w okresie mocno ograniczonego popytu na działki budowlane we Wrocławiu i ościennych gminach ceny rosły, to z pewnością ten trend się nie odwróci także w kolejnych miesiącach tego roku. Zwłaszcza gdy o kredyt hipoteczny coraz łatwiej, zdolność kredytowa znów się zwiększa, a ceny materiałów budowlanych powoli się stabilizują.

Ile trzeba wydać na działkę teraz, pod koniec maja 2023, najlepiej pokażą dostępne obecnie w ogłoszeniach przykładowe oferty:

 • Wrocław Fabryczna: 750 000 zł za działkę 730 m² – cena za metr kwadratowy to 1 027 zł
 • Wrocław Krzyki: 749 600 zł za działkę  920 m² – cena za metr kwadratowy to 815 zł
 • Wrocław Psie Pole: 349 900 zł za działkę 752 m² - cena za metr kwadratowy to 465 zł
 • Wrocław Długołęka, Bąków:  478 500 zł za działkę 1994 m² - cena za metr kwadratowy 240 zł
 • Wrocław Miękinia: 348 000 zł za działkę 1200 m² - cena za metr kwadratowy to 290 zł
 • Wrocław Miękinia, Głoska: 129 000 zł za działkę 1000 m kw. - cena za metr 129 zł
 • Kąty Wrocławskie: 200 000 zł za działkę 1 000 m² - cena za metr kwadratowy 200 zł
 • Wisznia Mała, Wysoki Kościół: 99 000 zł za działkę 2400 m² - cena za metr kwadratowy 41 zł

Działki okresowo oferuje też w przetargach Urząd Miasta Wrocławia. W 2022 roku ceny na działki budowlane pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne w tym trybie wynosiły 400 – 900 zł za m². Sprzedawane przez urząd działki budowlane mają średnio od 600 do 1 200 m² powierzchni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej