To był słaby rok dla akcjonariuszy firm budowlanych i deweloperów

2011-01-05 13:44
GPW
Autor: GPW

Akcje ABM Solid okazały się najlepszą inwestycją w giełdowej branży budowlanej w 2010 r. Wśród deweloperów równych sobie nie miał Triton Development.

Ogólnie nie był to jednak udany rok dla obu sektorów. WIG-Deweloperzy spadł o 6,5 proc. i był najgorszym subindeksem branżowym wśród dziesięciu, obliczanych przez GPW. Niewiele lepiej wypadł WIG-Budownictwo, który wzrósł o 7,4 proc. Gorszy wynik zanotowali tylko wspomniani deweloperzy i spółki informatyczne. Indeks całego rynku – WIG – wzrósł o 18,8 proc. O ile słabość notowań deweloperów można częściowo uzasadnić szaleńczą zwyżką kursów w 2009 r. (WIG-Deweloperzy wzrósł wówczas o 125 proc.), to branża budowlana zaliczyła już drugi z rzędu rok, w którym wyraźnie odstawała od reszty stawki. W 2009 r. WIG-Budownictwo wzrósł co prawda o 16 proc., ale gorsze notowani miała tylko branża telekomunikacyjna. WIG wzrósł z kolei aż o 47 proc.

Duzi daleko w tyle

Na akcjach niektórych spółkę budowlanych można było jednak całkiem przyzwoicie zarobić. Najwięcej powodów do zadowolenia mogą mieć akcjonariusze ABM Solid, którego notowania systematycznie rosły i dopiero rozczarowujące wyniki za trzeci kwartał podziałały jak kubeł zimnej wody na rozgrzane głowy inwestorów. Zamiast nawet 200 proc. stopy zwrotu na koniec roku zostało więc „jedynie” 91 proc., a i tak był to najlepszy rezultat w sektorze.

Akcje spółek budowlanych o najwyżej i najniższej stopie zwrotu w 2010 r.

Akcje spółek budowlanych o najwyżej i najniższej stopie zwrotu w 2010 r.
Autor: GPW

Ofensywa deweloperów

W 2010 r. giełdowa branża budowlana powiększyła się o dwa podmioty. W październiku zadebiutowały akcje ZUE, grupy wykonawczej, działającej w segmencie infrastruktury tramwajowej i kolejowej. Z emisji akcji firma zdobyła 90 mln zł. 30 mln zł była natomiast warta emisja Interbudu-Lublin, specjalizującego się w budownictwie ogólnym, ale prowadzącego też działalność deweloperską. Ta giełdowa branża urosła z kolei o cztery podmioty: Rank Progress (zdobył 50 mln zł z emisji akcji), ED-Invest (19 mln zł), Robyg (78 mln zł), wreszcie, pod koniec roku zadebiutowało Celtic Property Developments (bez uprzedniego przeprowadzenia emisji). Następnych chętnych nie brakuje, a już 21 stycznia rozpocznie się oferta publiczna Inpro, jednego z największych deweloperów mieszkaniowych z Trójmiasta. Emisja akcji ma mieć wartość 100 mln zł, z czego połowa pójdzie na zakup gruntów pod nowe przedsięwzięcia. W 2011 r. spółka ma zarobić 25,2 mln zł przy 170 mln zł przychodów.

Fundusze stroiły okna?

W grudniu wśród spółek budowlanych największych wzięciem cieszyły się akcje Mostostalu Płock, który dynamicznie odrabiał wcześniej poniesione straty. Inwestorów nie odstraszyły nawet niezbyt zachęcające wypowiedzi prezesa spółki Wiktora Guzka, który przyznał, że portfel zleceń na 2011 r. na razie nie prezentuje się dobrze. Optymizmem nie tryskał też Jacek Faltynowicz, prezes Elektrobudowy (druga najlepsza spółka w branży w grudniu), który uważa, że ten rok będzie dla firmy trudny. Elektrobudowa pochwaliła się jednak kilka dni później sporym, bo wartym 48 mln zł i potencjalnie ponadprzeciętnie zyskownym zleceniem na wykonanie prac w jednej z fińskich elektrowni jądrowych i być może to był impuls do wzrostów notowań. Drugim – być może ważniejszym – było podciąganie na koniec roku notowań spółki przez zarządzających funduszami, licznie reprezentowanymi w akcjonariacie. Podobnie można chyba tłumaczyć też dość niespodziewany wzrost notowań Mostostalu Płock. Tu ING OFE i ING TFI kontrolują w sumie 13,6 proc. walorów.W giełdowym żargonie tego typu wzrosty pod koniec kwartału czy roku określa się mianem window dressing (strojenie okien) i jest to specjalność nie tylko polska.

Najlepsi i najsłabsi przedstawiciele sektora budowlanego i deweloperskiego w grudniu (zmiany w proc.)
firmy budowlane deweloperzy indeksy (zmiana w %)
Mostostal Płock 19,5 Triton 8,7 WIG 4,7
Elektrobudowa 7,7 Dom Development 6,6 WIG20 5,1
Erbud 7,3 GTC 3,3 mWIG40 4,1
Resbud -11,6 Wikana -8,3 sWIG80 4,2
Mostostal-Export -13,8 Marvipol -9,9 WIG-Budownictwo 0,2
Gastel Żurawie -35,0 PA Nova -11,5 WIG-Deweloperzy -1,1
Źródło: GPW

W grudniu wyraźnie zdrożały też akcje Erbudu. Spółka złożyła w sądzie pozew przeciwko Bankowi Millennium, w którym domaga się aż 71 mln zł odszkodowania. Powód? Budowlana firma zarzuca bankowi, że w 2008 r. jego pracownicy doradzili zawarcie transakcji opcji walutowych na zabezpieczenie przed ryzykiem kursowym kontraktów, denominowanych w euro. Kiedy w IV kw. 2008 złoty gwałtownie stracił na wartości, przez co drastycznie wzrosła negatywna wycena opcji. Bank zarządzał ich rozliczenia, a spółka przystała na restrukturyzację zobowiązań. Zapowiedziała jednak, że podejmie kroki prawne, zmierzające do naprawienia szkody. Po dwóch latach stało się to faktem, ale zanim wymiar sprawiedliwości rozstrzygnie spór, może minąć przy najmniej jeszcze raz tyle czasu.

PBG kupuje i sprzedaje

Ciekawego przejęcia dokonało PBG. Do grupy dołączyła notowana od niedawna na rynku NewConnect spółka Aqua (Poznań). Specjalizuje się ona w obsłudze projektowej dużych inwestycji komunalnych, takich jak ujęcia i stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, sieci i przepompownie kanalizacyjne, wodociągowe oraz inne obiekty i infrastruktura związana z drogownictwem. Według prognoz, publikowanych przez spółkę jeszcze przed transakcją przejęcia przez PBG, spółka ma osiągnąć w 2011 r. 20,5 mln zł przychodów i 4,1 mln zł zysku netto. Po trzech kwartałach 2010 r. Aqua miała 6,5 mln zł przychodów i 1 mln zł zysku netto. Jej wartość rynkowa to 36,5 mln zł. PBG za 81,7 proc. papierów zapłaciło 22,7 mln zł. Tymczasem za sprzedaż akcji Hydrobudowy Polska i Aprivii PBG zainkasuje od hiszpanskiego koncernu OHL 506 mln zł. Przypomnijmy - ostatecznie OHL ma kontrolować 51 proc. akcji HBP i 50,1 proc. Aprivii, a PBG - odpowiednio - 25 i 49,9 proc. Strony już rozpoczęły współpracę operacyjną i złożyły wspólne oferty w przetarhach o łącznej wartości 5 mln zł.

Rośnie nowy gracz

Ambicje stania się znaczącym graczem w sektorze nieruchomości zgłosiło Alterco. Na początku 2010 r. spółka zajęła na GPW miejsce Śrubeksu, producenta śrub. Przedstawiła plany budowy portfela nieruchomości, który do 2013 r. miałby dać około 500 mln zł przychodów. Na realizację tych zamiarów potrzebny jest kapitał: na przełomie roku sfinalizowano prywatną emisję akcji, która przyniosła 140 mln zł. Równolegle prowadzono poufne negocjacje w sprawie przejęć, które zakończyły się tym, że Alterco przejmie kontrolnę nad notowanym na GPW deweloperem Reinhold Polska oraz producentem okien Trionem. Ta ostatnia spółka popadła w ostatnim czasie w tarapaty finansowe, ale dzięki pomocy Alterco ma wyjść z kłopotów, m.in. dzięki całkowitej zmianie profilu działalności. Trion ma budować podmiejskie osiedla mieszkaniowe. To nie wszystko, bo Alterco kupi też 100 proc. udziałów Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych Omega oraz obejmie 50 proc. udziałów w specjalnej spółce, utworzonej wspólnie z Irlandzką Grupą Inwestycyjną, która w Polsce buduje kilka centrów handlowych oraz budynki magazynowe i biura. Na razie wartość rynkowa Alterco to 66 mln zł, ale po sfinalizowaniu wszystkich transakcji będzie to wielokrotnie więcej.

Kurs Alterco (w zł)

Kurs Alterco (w zł)
Autor: stooq.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej