Budownictwo notuje wzrosty a koniunktura spada

2017-08-25 15:41
wykonawcy budowa drog koparka spychacz
Autor: http://thinkstockphotos.com/ Operatorem ładowarki można zostać po ukończeniu specjalnego kursu

W lipcu 2017, w porównaniu z lipcem 2016, produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 19,8%. To oznacza, że od początku roku wskaźnik ten osiągnął poziom o 10,6% wyższy niż przed rokiem (wówczas zanotowano spadek o 13,8%). To wymierny dowód, że budownictwo łapie rozruch. A jednak koniunktura w budownictwie od trzech miesięcy znowu spada, bo firmy budowlane nie ufają gospodarce.

Koniunktura w budownictwie, sierpień 2017
Autor: GUS Ogólny klimat koniunktury w budownictwie, sierpień 2017

W sierpniu 2017 wśród firm budowlanych ubyło optymistów (z 19,3 do 17,8% przed miesiącem) , nieco też wzrosły nastroje pesymistyczne (z 13 do 12,7%) co do warunków działalności na rynku budowlanym. Dało to, jak podaje GUS, efekt spadku koniunktury w budownictwie do poziomu 5,2 z 6,3 w lipcu. Nie jest to może dużo, ale biorąc pod uwagę kilkuletnie minusowe wskaźniki, obecne zachowanie się wskaźnika koniunktury nie wskazuje na takie ożywienie w budownictwie, jakiego oczekują firmy budowlane, spadki świadczą wręcz o rozczarowaniu bieżącą i przewidywaną sytuacją gospodarczą. Z całą pewnością przyczyniają się do tego zatory płatnicze za wykonane roboty budowlano-montażowe. Przybywa ilość niepłaconych faktur, wydłuża się czas oczekiwania na należne wynagrodzenie. Odzwierciedleniem tej sytuacji jest wzrost bankructw wśród firm budowlanych.

Przybywa bankructw firm budowlanych >>

Według GUS, bez względu na wielkość, bieżąca sytuacja finansowa jest oceniana negatywnie przez wszystkie firmy budowlane. Diagnozy portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej, a także przewidywania dotyczące portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej w jednostkach wszystkich klas wielkości są nadal pozytywne. Natomiast opinia o słabej koniunkturze przeważa w firmach małych zatrudniających od 10 do 49 osób. Spośród badanych przez GUS firm budowlanych już prawie 28% planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Takich firm systematycznie przybywa, mim iż dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się nieznacznego spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych. To też oznacza, że na rynku krajowym jest niewystarczająca liczba zamówień na inwestycje budowlane i remontowe.

Przeczytaj, dlaczego bankrutują małe firmy budowlane >> 

W sierpniu 2017 firmy budowlane oceniły, że wykorzystanie ich mocy produkcyjnych kształtuje się na poziomie 83,4% – najwyższym od grudnia 2008 roku. To tylko świadczy o tym, że firmy coraz lepiej dostosowują swój potencjał i kadry do rynkowej sytuacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej