Budownictwo mieszkaniowe 2023 - wg GUS o 32,5% spadła liczba pozwoleń na budowę

2023-03-03 7:35
budownictwo mieszkaniowe 2023
Autor: Getty Images W styczniu 2023 rozpoczęto budowę tylko 9400 mieszkań!

Budownictwo mieszkaniowe wciąż spowalnia. W styczniu 2023 w porównaniu do grudnia 2022 roku aż o 25,1% spadła liczba mieszkań oddanych do użytkowania, o 24% - liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz o 4% liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Spis treści

  1. Budownictwo mieszkaniowe styczeń 2023
  2. Mniej pozwoleń na budowę w budownictwie mieszkaniowym
  3. Mniej nowych mieszkań w budowie
  4. Czy zabraknie nowych mieszkań za 2 lata?

Budownictwo mieszkaniowe styczeń 2023

Deweloperzy i inwestorzy indywidualni zwalniają z realizacją nowych inwestycji, co potwierdzają dane GUS.

W styczniu 2023 roku oddano do użytkowania 18 200 mieszkań, tj. 9,1% więcej niż w analogicznym miesiącu roku 2022.

  • deweloperzy przekazali do eksploatacji 10 400 mieszkań – o 16,1% więcej niż przed rokiem,
  • inwestorzy indywidualni7600 mieszkań, tj. o 3,7% więcej.

W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,8% ogółu nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa, tj. spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej, oddano do użytkowania łącznie 0,2 tys. mieszkań (wobec 0,4 tys. przed rokiem)

Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania osiągnęła wartość 94,8 m².

Mniej pozwoleń na budowę w budownictwie mieszkaniowym

W styczniu 2023 wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 15 200 mieszkań, tj. o 32,5% mniej niż w styczniu 2022 roku. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (10 200 - spadek o 35,9% r/r) oraz inwestorzy indywidualni (4800 - spadek o 26,2%).

Mniej nowych mieszkań w budowie

W styczniu 2023 rozpoczęto budowę 9400 mieszkań, tj. o 19,9% mniej niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli budowę 5800 mieszkań (o 20,7% mniej), a inwestorzy indywidualni 3600 (o 18,2% mniej). Łącznie udział tych form budownictwa wyniósł 99,2% ogólnej liczby mieszkań.

W przypadku mieszkań komunalnych i socjalnych rozpoczęto budowę niecałych 100 mieszkań.

Szacuje się, że na koniec stycznia 2023 roku w budowie pozostawało 824 200 mieszkań, tj. o 4,9% mniej niż w styczniu 2022.

Czy zabraknie nowych mieszkań za 2 lata?

Średni czas budowy, jak podają fachowcy, wynosi 2 lata. Jeśli w tej chwili budowy stają, to za 2 lata może brakować nowych mieszkań - twierdzą analitycy. A jeśli nawet sytuacja się poprawi na rynku kredytów mieszkaniowych, może być jeszcze gorzej. Deficyt mieszkań spowoduje, że ich ceny wystrzelą jeszcze bardziej.

Czasy bez wątpienia nastały trudne.  Konsekwentnie spada liczba mieszkań, na których powstanie wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy. GUS alarmuje, że inwestorzy zaciągają hamulec, a deweloperzy ograniczają nowe budowy. Oczywiście w głównej mierze odpowiada za to szalejąca inflacja, rosnące koszty budowy i wyższe ceny materiałów budowlanych. Jednak kluczowym problemem jest w tej chwili spadek przyznawalności kredytów. Można zaryzykować stwierdzenie – nastąpiła zapaść w branży pożyczek hipotecznych. Trudno liczyć, że sytuacja odwróci się w ciągu najbliższych tygodni czy miesięcy, zarówno w kontekście cen surowców i materiałów budowlanych, jak i znacznej poprawy sytuacji konsumentów. Tu wszyscy zerkają  z nadzieją w kierunku rządzących, ich odpowiednie decyzje mogą oczywiście poprawić sytuację - ocenia Michał Korwin-Małaszyński, Członek Zarządu APP-Projekt.

Michał Korwin-Małaszyński zauważa też, że deweloperzy coraz częściej decydują się na wiążące się z niższymi kosztami modernizacje przestrzeni biurowych, co ma zawiązek z ograniczoną ilość gruntów w centralnych lokalizacjach miast.

Ten trend jest bardzo rozwojowym kierunkiem dla firm o naszym profilu, bo w dobie mniejszej podaży projektów typowo mieszkaniowych, można odnaleźć swoje miejsce i wykorzystać szerokie kompetencje budowlane czy inżynieryjne. Zakładamy, że takie kierunki będą rozwijane. Jestem niemal pewny, że za jakiś czas obecna negatywna tendencja w sektorze mieszkaniowym również się odwróci, spowolnienie nie będzie trwać wiecznie, i ten segment nieruchomości czeka również w perspektywie dalszy rozwój - mówi Michał Korwin-Małaszyński z APP-Projekt.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej