Bezpośrednie inwestycje w sektorze nieruchomości handlowych w 2010 r. wyniosły ponad 20,6 mld euro

2011-01-27 14:39

...co stanowi 68% wzrost w stosunku do roku 2009 (12,3 mld euro). Według Jones Lang LaSalle w IV kwartale sfinalizowano 150 transakcji, zwiększając wartość transakcyjną do 6,7 mld euro - prawie o 80% więcej w stosunku do III kwartału, najbardziej aktywnego okresu roku.

W 2010 r. zawarto około 50 transakcji, o wartości równej bądź większej niż 100 mln euro każda, a w sumie prawie 10 mld euro, co stanowi połowę całkowitej sumy transakcyjnej w tym roku. Dwadzieścia z tych transakcji zostało przeprowadzonych w IV kwartale 2010. Do najważniejszych należą: nabycie przez British Land centrum handlowego Drake Cirrus w Plymouth (w Wielkiej Brytanii) za ponad 275 mln euro oraz pod koniec października zakup przez Rockspring za 224 mln euro 51% udziałów w centrum handlowym O’Parinor w Paryżu. W obu transakcjach pośredniczył Jones Lang LaSalle.

Anglia, Niemcy, Holandia, Francja

Wielka Brytania zakończyła rok 2010 tak silnie jak Niemcy go rozpoczęli, celebrując najbardziej aktywny okres od czasu końca 2007 r., z wartością transakcji inwestycyjnych przekraczającą 2 mld euro w IV kwartale. W sumie w 2010 transakcje zawarte w Wielkiej Brytanii stanowiły 31% wartości transakcyjnej w Europie, a Niemcy 23%. W Holandii i Francji w sumie w IV kwartale podpisano transakcje o wartości 1,4 mld euro, a przez cały rok 4 mld euro.

- W Wielkiej Brytanii wolumen inwestycji w nieruchomości handlowe przekroczył wartość z roku 2009 i osiągnął poziom 6,5 mld euro, z inwestycjami w centra handlowe stanowiącymi prawie 50% wszystkich inwestycji w sektorze nieruchomości handlowych. Najlepsze aktywa pozostały najbardziej atrakcyjne dla inwestorów. W odniesieniu do pozostałych nieruchomości inwestorzy zwracali szczególną uwagę na wyniki i jakość najemców szacując pewność przychodów czynszowych - świetne wyniki Anglii Brytanii w 2010 r. komentuje Adrian Peachey, dyrektor Działu Inwestycji w Nieruchomości Handlowe w Jones Lang LaSalle w Wielkiej Brytanii. - Głównym trendem inwestycyjnym był popyt na najwyższej jakości produkty w przypadku wszystkich formatów handlowych co miało silny wpływ na ceny nieruchomości. W rezultacie wartość drugorzędnych aktywów poza głównymi miastami wzrastała w znacznie wolniejszym stopniu. Interesujący jest fakt, że nieruchomości różnej jakości znalazły inwestorów za odpowiednią cenę. Nastąpił wysyp produktów w październiku 2010, z których większość jest już sprzedana lub w wyłączności.

...i Polska

Polska w 2010 r. zajęła wysoką 5-tą pozycję (co do wartości transakcji) - a transakcje o wartości 677 mln euro zostały zawarte podczas ostatniego kwartału roku. Jedną z najważniejszych transakcji zawartych w 2010 r. w Polsce była sprzedaż przez Carpathian PLC za blisko 170 mln euro centrum handlowego Promenada w Warszawie. Centrum zostało zakupione przez Atrium European Real Estate. Sprzedającemu doradzał Jones Lang LaSalle.

Zobacz koniecznie: Warszawa: Centrum Handlowe Promenada sprzedane

- W roku 2010 zaobserwowaliśmy znaczne zainteresowanie inwestorów produktami handlowymi i sfinalizowano wiele transakcji. Polska była ulubionym krajem w Europie Centralnej - wyjaśnia Agata Sekuła, dyrektor Działu Inwestycji Handlowych w Jones Lang LaSalle w Europie Centralnej. - Oprócz wielu transakcji stricte inwestycyjnych takich jak sprzedaż centrum handlowego Promenada w Warszawie, centrum handlowego Arkadia i Warszawa Wileńska w Warszawie, centrum Ferio w Koninie, centrum Jantar w Słupsku czy Galeria Malta w Poznaniu, inwestorzy byli też zainteresowani bardziej skomplikowanymi strukturami transakcji takimi jak forward funding czy joint venture przy projekcie developerskim, na które kompletnie nie było popytu w roku 2009.”

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej