5 mld euro w nieruchomości

2011-01-13 15:23
5 mld euro w nieruchomości
Autor: Emilia Wiśniewska

Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła w 2010 r. 5 mld euro, osiągając poziom 90% wyższy od odnotowanego w roku 2009 (2,6 mld) - podaje najnowszy raport firmy konsultingowej CB Richard Ellis (CBRE). Rok 2010 to rok przezwyciężania kryzysu, gdzie tylko w samym IV kwartale odnotowano ponad 30 transakcji inwestycyjnych w nieruchomości komercyjne o łącznej wartości przekraczającej 1,7 mld euro.

Zainteresowaniem inwestorów cieszyły się nieruchomości zlokalizowane w Polsce i Rosji - w tych dwóch krajach przeprowadzono 74% wszystkich transakcji.

Rosja: 5 projektów biurowych za 690 mln euro

Rosja w ostatecznym podsumowaniu pokonała Polskę, odnotowując największą wartość przeprowadzonych transakcji - głównie dzięki jednej transakcji z IV kwartału - zakupie przez Lenmar Capital's portfela 5 projektów biurowych w Moskwie za łączną kwotę 690 mln euro. Pomimo znacznego wzrostu aktywności inwestorów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w większości krajów płynność rynku pozostaje nadal na niskim poziomie. Najwięcej zainwestowano w projekty biurowe (46% wartości wszystkich transakcji), częściowo ze względu na ograniczoną podaż najlepszych produktów inwestycyjnych z sektora centrów handlowych.

- W 2010 roku odnotowaliśmy znaczny wzrost zainteresowania inwestorów zakupem portfeli inwestycyjnych oraz dużych pojedynczych projektów. Około 45% wszystkich transakcji w regionie to duże zakupy, gdzie cena wynosiła ponad 100 mln euro - mówi Patrick O'Gorman, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie CB Richard Ellis.

Polska: Arkadia, Wileńska i Horizon Plaza

Najważniejszymi transakcjami 2010 r. było nabycie przez Unibail-Rodamco centrów handlowych Arkadia i Wileńska w Warszawie (450 mln euro) i wspomniana wcześniej transakcja Lenmar Capital w Moskwie (690 mln euro). Jedną w największych transakcji w Polsce w 2010 r. była sprzedaż budynku biurowego Horizon Plaza przez firmę IVG Development niemieckiemu funduszowi Union Investment za 102 mln euro przy stopie kapitalizacji na poziomie 7.15%. W transakcji doradzała firma CBRE.

Echem niedawnego kryzysu na rynku nieruchomości był spadek aktywności niemieckich otwartych funduszy inwestycyjnych, szczególnie w drugiej połowie 2010 r. RREEF był jedynym funduszem, który przeprowadził transakcję zakupu w tym okresie - nabył warszawskie biurowce Nefryt i Topaz.

- W 2011 r. oczekujemy, że największe fundusze inwestycyjne będą podejmowały dalsze decyzje o kolejnych zakupach w naszym regionie. Mijający rok udowodnił bardziej stabilną sytuację w Polsce i w regionie. Wzrost zainteresowania nieruchomościami komercyjnymi w naszym kraju pokazuje, że Polska mimo swojej starej etykiety rynku wschodzącego, jest coraz częściej uważana za rynek coraz bardziej interesujący i dojrzały - dodaje Patrick O'Gorman.

Większość rynków Europy Środkowo-Wschodniej odnotowała kompresję stóp kapitalizacji za najlepsze produkty inwestycyjne pomiędzy 10 a 25 pp.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej