2,4 mld zł - wstępny bilans strat po powodzi

2002-07-08 17:09

Całkowita wysokość szkód będzie znana dopiero wówczas, kiedy spłyną do rządu wszystkie wnioski o konkretne przedsięwzięcia inwestycyjne. Gdy mówimy o przystępowaniu do usuwania skutków powodzi, to chodzi nie tylko o odtwarzanie stanu sprzed powodzi, ale o odbudowę i modernizację.

- Według dzisiejszego stanu wiedzy, łączne straty w Polsce spowodowane powodzią w woj. pomorskim, następnie powodzią w dorzeczu Wisły, a także straty spowodowane lokalnymi ulewami i huraganami, które przeszły nad Polską w lipcu i sierpniu, szacujemy na kwotę dwóch miliardów czterystu milionów złotych - powiedział w czwartek (16.08) na konferencji prasowej Maciej Musiał, szef Kancelarii Premiera. Minister zaznaczył, że jest to nadal wstępny bilans szkód.

- Gdy mówimy o przystępowaniu do usuwania skutków powodzi, to chodzi nie tylko o odtwarzanie stanu sprzed powodzi, ale o odbudowę i modernizację. To oznacza, że jeżeli rzeka zniszczyła mały mostek, to tym bardziej trzeba odbudować ten most nieco większy, żeby kolejna powódź go nie zmyła - powiedział Musiał, tłumacząc dlaczego nie można jeszcze podać pełnych strat.

Według szefa Kancelarii Premiera, całkowita wysokość szkód wywołanych powodzią będzie znana dopiero wówczas, kiedy spłyną wszystkie wnioski o konkretne przedsięwzięcia inwestycyjne. Szacunki strat samego Gdańska wynoszą na dzisiaj 149,5 mln zł. Władze Gdańska złożyły 300 wniosków do rządu o pomoc finansową. Wszystkie zamierzenia jakie miasto chciałoby zrealizować w tym roku mają swoje źródła finansowania - twierdzi Maciej Musiał. Przykładowo, sięgające 6 mln zł straty w budynkach szkolnych ma w całości pokryć Ministerstwo Edukacji Narodowej. Na zakup i remont mieszkań władze Gdańska mogą wziąć preferencyjny kredyt z banku, którego odsetki będzie spłacał budżet państwa. Budżet państwa ma też współfinansować usuwanie szkód w drogownictwie i ciepłownictwie w Gdańsku. Z kolei naprawę uszkodzonego systemu melioracji ma pokryć Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej