Zwrot podatku dla emerytów 2024 - kiedy? Tabela zwrotu podatku dla emerytów

2024-04-15 10:43
Już 16 lutego Urząd Skarbowy rozpocznie wypłacanie emerytom i rencistom zwrotu podatku za 2023 r.podatku
Autor: Szymon Starnawski Już 16 lutego Urząd Skarbowy rozpocznie wypłacanie emerytom i rencistom zwrotu podatku za 2023 r.podatku

Seniorzy, którzy otrzymują 2500 zł brutto emerytury nie płacą podatku. Jednak od dodatkowych świadczeń w postaci 13. i 14. emerytury podatek jest potrącany bez względu na wysokość świadczenia. Urzędy Skarbowe już dwa miesiące zwracają nadpłacone pieniądze. Wielu seniorów otrzymało zwrot, ale wielu jeszcze czeka. Kiedy otrzymają przelew z urzędu?

Spis treści

 1. Kiedy emeryci otrzymają zwrot podatku?
 2. Jaka emerytura jest bez podatku?
 3. Z jakiego tytułu należy się zwrot?
 4. Jakie będą kwoty zwrotów?
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

W przypadku, gdy emerytura, renta lub inne podobne świadczenie z tytułu ubezpieczeń społecznych jest jedynym źródłem dochodu, a osoba je otrzymująca nie dokonuje lub nie jest uprawniona do odliczeń od podatku, to roczne zeznanie podatkowe przygotowuje Urząd Skarbowy.

Nie trzeba się martwić o terminy i robić obliczeń. Fiskus także zwróci bez udziału tych osób należną nadpłatę. Uprawnieni do świadczeń emerytalno-rentowych, którzy dodatkowo pracują na różnego typu umowach, korzystający z odliczeń czy dokonujący rozliczenia ze współmałżonkiem muszą sami wypełnić formularz PIT; mogą to zrobić za pośrednictwem cyfrowej platformy Twój e-PIT, która upraszcza formalności. Jedno jest pewne należny zwrot podatku otrzymają wszyscy, ale oczywiście w różnej wysokości.

Kiedy emeryci otrzymają zwrot podatku?

W przypadku wprowadzenia zmian w przygotowanym przez urząd skarbowy rozliczeniu rocznym i wysłaniu dokumentu do urzędu poprzez platformę e-PIT lub pocztą urząd po weryfikacji i zaakceptowaniu rozpoczyna procedurę zwrotu pieniędzy. Dlatego część emerytów już dostała zwroty.

Emeryci, którzy nie przesłali rocznego zeznania, bo czekają na automatyczne rozliczenie przez urząd muszą poczekać na pieniądze. Urząd bowiem rozpoczyna automatyczne rozliczanie wniosków po 30 kwietnia. Dlatego pozostali seniorzy, którzy oczekiwali na załatwienie spraw przez urząd otrzymają pieniądze dopiero w maju.

Jaka emerytura jest bez podatku?

Dochód roczny do 30 000 zł jest zwolniony z podatku. Oznacza to, że osoby otrzymujące, co miesiąc do 2500 zł brutto emerytury nie płacą podatku. Jednak nie oznacza, to że dostają tę kwotę na rękę, gdyż bez względu na wysokość świadczenia, jest od niego odliczane 9% na ubezpieczenie zdrowotne. Osoby ze świadczeniem 2500 zł brutto otrzymują je w wysokości 2275 zł netto. Pieniądze te trafiają od razu do ich ręki lub na konto, gdyż wiadomo, że kwota ta uprawnia do pobierania świadczenia bez potrąceń.

Z jakiego tytułu należy się zwrot?

Poza kwotą emerytury seniorzy otrzymali w 2023 r. dwukrotnie dodatki zwane 13. i 14. emeryturą. „Trzynastka” jest jednakowa dla wszystkich świadczeniobiorców i wyniosła w 2023 r. 1588,44 zł brutto, natomiast „czternastka” ma kryterium dochodowe i w pełnej wysokości 2650 zł wypłacana była emerytom i rencistom otrzymującym 2900 zł brutto; powyżej obowiązywała reguła „złotówka za złotówkę”, pomniejszająca dodatek.

Od obu bonusowych świadczeń odprowadzana była poza składką zdrowotną 9% również zaliczka na podatek, czyli 12%. Potrącanie zaliczki z dodatkowych świadczeń odbywało się automatycznie bez względu na kwotę pobieranej emerytury nawet w przypadku, kiedy zsumowane kwoty emerytury i „trzynastki” nie przekraczały 2500 zł, czyli sumy zwalniającej z podatku; czternasta emerytura w pełnej kwocie sama przekraczała kwotę miesięczną zwolnioną z podatku. Właśnie z tytułu podatków od obu dodatkowych świadczeń będą przysługiwać zwroty od podatku.

Jakie będą kwoty zwrotów?

W zależności od kwoty emerytury brutto emerytom należą się następujące zwroty za zaliczki w 13. i 14. emeryturze:

 • 500 zł emerytury – 78 zł zwrotu;
 • 700 zł emerytury – 102 zł zwrotu;
 • 900 zł emerytury – 126 zł zwrotu;
 • 1000 zł emerytury – 149 zł zwrotu;
 • 1500 zł emerytury – 269 zł zwrotu;
 • 1700 zł emerytury – 317 zł zwrotu;
 • 2000 zł emerytury – 389 zł zwrotu;
 • 2100 zł emerytury – 413 zł zwrotu;
 • 2200 zł emerytury – 360 zł zwrotu;
 • 2400 zł emerytury – 120 zł zwrotu;
 • 2500 zł emerytury – 0 zł zwrotu

Największą kwotę zwrotu z tytułu pobranych zaliczek na 13. i 14. emeryturę otrzymają osoby pobierające miesięcznie świadczenie w wysokości 2100 zł brutto. Wszyscy pobierający 2500 zł brutto miesięcznie i więcej nie otrzymają zwrotu z tytułu pobranych zaliczek na podatek od 13. i 14. emerytury.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej