ZUS zwraca nadpłacone składki. Przelał już na konta ponad miliard złotych

2023-07-19 12:54
ZUS
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Zaklad Ubiezpieczeń Społecznych zwraca przedsiębiorcom nadpłaconą składkę zdrowotną

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Z tytułu nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne ZUS zrobił w lipcu przelewy na konta na kwotę ponad miliarda złotych, a będą kolejne. Zakład Ubezpieczeń zdrowotnych ma obowiązek zwrotu pieniędzy do 3 sierpnia.

Spis treści

  1. Kto dostanie zwrot nadpłaconej składki z ZUS?
  2. Do kiedy trzeba było rozliczyć się z ZUS?

Do 5 czerwca 2023 był czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok.

Kto dostanie zwrot nadpłaconej składki z ZUS?

Zwrot składki zdrowotnej w 2023 przysługuje przedsiębiorcom. Jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne okazało się, że składka została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, płatnikowi przysługuje zwrot tej nadpłaty.

Przypomnijmy, że składki na ubezpieczenie zdrowotne od 2023 są traktowane w podobny sposób, jak podatki od dochodów. Wylicza się je jako procent od dochodów i raz na rok składa rozliczenie. Tak jak w przypadku podatku, może powstać niedopłata lub nadpłata.

Na podstawie złożonych wniosków dotychczas przelaliśmy do przedsiębiorców 1 miliard 124 miliony złotych - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Robimy wszystko, aby przedsiębiorcy otrzymali pieniądze możliwie szybko - dodała.

Do kiedy trzeba było rozliczyć się z ZUS?

W rozliczeniu rocznym mogło się okazać, że opłacona składka jest niższa niż ta ustalona w rocznym rozliczeniu.

ZUS informował, że rozliczenie roczne należało przygotować w dokumencie za kwiecień 2023 r. Ostateczny termin na złożenie formularza upływał 22 maja. Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą musiała wypełnić dokument ZUS DRA (blok XIII), a jeśli składki są również opłacane za pracowników - druk ZUS RCA (blok III.F).

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej był utworzony i udostępniony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Wystarczyło go sprawdzić i zatwierdzić.

Nadpłatę ZUS przekazuje na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 3 sierpnia. Oczywiście staramy się, aby te środki trafiły na konta przedsiębiorców jak najszybciej – podkreśliła szefowa ZUS.

Zobacz, jak zmienia się Warszawa. Co warto zobaczyć w stolicy?

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej