Zmiany w Prawie budowlanym. Rząd zdecydował: budowa domu bez pozwolenia

2013-07-23 17:36
Prawo_budowlane
Autor: MMaszner Nowe warunki techniczne od 2021. To duże zmiany dla projektantów, wykonawców, inwestorów, także producentów materiałów budowlanych

Ale to nie jedyne decyzje dotyczące założeń nowelizacjo Prawa budowlanego, które przyjęto na posiedzeniu Rady Ministrów 23 czerwca 2013. Przede wszystkim mają się skrócić – o 45 dni, a w dużych miastach o 74 dni jak wyliczył Rząd - procedury związane z procesem budowlanym. Urzędnicy nie będą już bowiem wydawać prawie 50 000 pozwoleń na budowę i będą koncentrować się na innych obowiązkach.

W odniesieniu do zapowiadanej nowelizacji Prawa budowlanego,  w środowisku inżynierskim od dawna trwały dyskusje, czy ze względu na bezpieczeństwo budowli, dobrym rozwiązaniem jest rezygnacja z uzyskiwania pozwolenia na budowę domu na rzecz tylko zgłoszenia budowy. Rząd przychylił się d zapisów zaproponowanych przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (MTBiGM)– budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia, wystarczy zgłoszenie z dołączonym projektem budowlanym. Uproszczone zostaną formalności dotyczące projektu budowlanego. Nie będzie obowiązku zgłoszenia przewidywanego terminu rozpoczęcia robót budowlanych. Urzędy będą miały 14 dni aby wezwać inwestora do uzupełnienia braków we wniosku o pozwolenie na budowę lub do uzupełnienia zgłoszenia budowlanego i 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu od takiego zgłoszenia. Urzędnicy mają jedynie reagować na pisma właścicieli sąsiednich nieruchomości sąsiedniej lub wydawać zaświadczenia o braku sprzeciwu od zgłoszenia budowy.

Zobacz projekt założeń nowelizacji Prawa budowlanego, który MTBiGM przedłożyło Radzie Ministrów >>

Krótsze procedury (i rezygnacja z niektórych) w nowym Prawie budowlanym ma usprawnić rozpoczęcie budowy i jej realizację. Na przykład, inwestor będzie mógł rozpocząć roboty budowlane na podstawie decyzji podlegającej wykonaniu, jeśli będzie jedyną stroną postępowania o zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę. Obecnie roboty budowlane można rozpocząć na podstawie decyzji ostatecznej. Teraz inwestor nie będzie więc musiał czekać 14 dni na uprawomocnienie się decyzji.
Przy większej liczbie obiektów pozwolenie na użytkowanie zastąpi zawiadomienie o zakończeniu budowy. To będzie na przykład dotyczyć budowy warsztatów rzemieślniczych, stacji obsługi pojazdów, myjni samochodowych, garaży na pięć stanowisk, obiektów magazynowych, budynków kolejowych, a także placów składowych i parkingów.
Z listy dotychczas obowiązujących 29 procedur budowlanych ma zniknąć pięć wśród których są uzgodnienia z dostawcami mediów czy zarządcą drogi. Zlikwidowany zostanie obowiązek zgłoszenia d nadzoru budowlanego zamierzonego terminu rozpoczęcia robót budowlanych.

Na koniec trzeba jednak przypomnieć, że powyższe założenia, które przyjął Rząd, to dopiero zielone światło do zmian przepisów Prawa budowlanego. Ostatnio MTBiGM złapało legislacyjne opóźnienie i miejmy nadzieję, będzie starało się to nadrobić.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany