Złap deszcz 2024. Ruszył nabór wniosków o dopłaty do zbiorników na deszczówkę. Ile można dostać?

2024-04-08 13:42
ziornika na deszczówkę
Autor: gettyimages Program Złap deszcz z dofinanowaniem do ziornika na deszczówkę nawet 10 000 zł

Program Złap deszcz, nazywany też potocznie "beczką plus", ruszył z nową edycją. Z programu można dostać dofinansowanie do zbiornika na deszczówkę w wysokości nawet 80% kosztów instalacji - maksymalne 10 000 zł. Złap deszcz przeznaczony jest dla osób fizycznych, jak również wspólnot mieszkaniowych.

Spis treści

 1. Złap deszcz 2024 to program lokalny
 2. Złap deszcz Wrocław
 3. Jakie dofinansowanie w programie Złap deszcz 2024?
 4. Złap Deszcz - 700 instalacji za 2,5 mln złotych

Złap deszcz 2024 to program lokalny

Trzeba zaznaczyć, że program Złap deszcz nie jest programem ogólnopolskim, jak np. program Moja woda, którego tegoroczna edycja stoi jeszcze pod znakiem zapytania. Złap deszcz jest programem lokalnym - poszczególne miasta ogłaszają nabory wniosków o dofinansowanie do zbiorników na deszczówkę w innych terminach.

Złap deszcz Wrocław

Przyjmowanie wniosków do programu Złap deszcz ruszyło ponownie we Wrocławiu. Budżet programu to ponad 600 tys. zł (w zeszłym roku było to 550 tys.). O dofinansowanie mogą się starać zarówno osoby fizyczne, jak i spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe. Możliwość ubiegania się o dotację na zbieranie deszczówki mają też wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie w budynkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza do 20% powierzchni.

Pieniądze mogą być przeznaczone na zakup, transport, wykonanie i montaż instalacji.

Przyjmowanie wniosków ruszyło 25 marca. Można je składać do dnia ogłoszenia o wyczerpaniu środków. W zeszłym roku budżet programu wyczerpał się w ciągu dwóch tygodni.

Jakie dofinansowanie w programie Złap deszcz 2024?

Maksymalna kwota dotacji do zakupu oraz montażu zbiornika na deszczówkę w tej edycji programu Złap deszcz wynosi:

 • 80% wydatków, ale nie więcej niż 5000 zł dla osób fizycznych;
 • 80% wydatków, ale nie więcej niż 10 000 zł dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Trzeba też zaznaczyć, że wsparcie przyznawane jest nie tylko na popularne zbiorniki służące do zbierania wody deszczowej, a są to najczęściej naziemne zbiorniki przyrynnowe, ale też inne, większe inwestycje służące retencji wody. Należą do nich m.in.:

 • ogrody deszczowe w gruncie lub pojemniku,
 • studnie chłonne i muldy,
 • podziemne zbiorniki na wody opadowe wraz z instalacją,
 • dachy retencyjne.

Programy dopłat do instalacji zagospodarowującej wodę deszczową cieszą się dużym zainteresowaniem. Co roku pula środków na dofinansowanie wykorzystywana jest jeszcze przed terminem, dlatego warto się śpieszyć z decyzją o inwestycji.

zbiorniki na deszczówkę
Autor: gettyimages Z progamu Złap deszcz osoba fizyczna może dostać nawet 5000 zł dotacji na instalację zbierającą wodę deszczową

Złap Deszcz - 700 instalacji za 2,5 mln złotych

Do tej pory we wszystkich edycjach programu (od 2019 roku) rozdzielono już blisko 2,5 mln złotych, za które na terenie Wrocławia wykonano blisko 700 proekologicznych instalacji. Na tę liczbę składa się:

 • 456 naziemnych zbiorników przyrynnowych,
 • 196 podziemnych zbiorników na wody opadowe wraz z instalacją,
 • 20 studni chłonnych i muld,
 • 22 ogrody deszczowe,
 • 1 zielony dach.

Inwestycje w instalacje gromadzące wody opadowe i roztopowe są ważne dla ochrony zasobów wodnych. Zbieranie deszczówki to sposób na poprawę retencji wody w ogrodzie czy terenie zielonym. W ten sposób zmniejsza się ilość odpływających wód i wzrasta zasilanie wód podziemnych. Warto tez pamiętać, ze woda deszczowa jest najlepsza do podlewania ogrodu i roślin domowych.

Szkoła Budowania: Otoczenie Domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej